Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro Pavlu

(Míša, 22. 10. 2009 15:01)

Ahojky.Díky moc za palečky.Uvidíme.Něják se na to nesoustředím a doufám,že to výjde,když na to nebudu myslet.A taky doufám,že příští ms už nepříjde:)Tak se měj pěkně a užívej si ten krásný pocit.Pak napiš jak si dopadla u doktora.Papa a držím palce

Pro Milagros

(Monika, 22. 10. 2009 13:21)

Ahojky, četla jsem, jak jsi si dělala test a nic. Podle mě je na pozitivní výsledek ještě brzo. Mě se dvě čárky ukázaly až po 14 dnech od vynechání!!! Já vím, že to čekání je strašné, ale zkus na to nemyslet a uvidíš, že už příští týden tam bude. Mě se to čekání vyplatilo a teď jsem v 7.tt. Moooc držím palečky a dej pak vědět!

Pro Misu

(Pavla, 21. 10. 2009 18:29)

Ahojky Miso,mam se celkem dobre,u doktora jsem zatim nebyla,mam tam v planu zajit az tak za tyden.Pry je lepsi chvili pockat/pokud nejsou zadne problemy/,protoze je pak mimi lip videt na ultrazvuku.Ted jsem 4 dny po vynechani Ms.Testu jsem si udelala uz nekolik a carka porad sili,na prvnim byla slaba a dnes uz pekna tlustice,tak snad vse ok. Tobe preju taky hodne stesti a doufam ze uz brzy budes mit radost z tehu i ty,nebuj,uz treba pristi mesic.U mne uz bylo na case,bude mi na jare 33 let.Snad bude vse v poradku,ale myslim ze snad jo,carky sili a problemy zatim zadne nemam,jen ty bezne tehotenske.Napis az budes neco vedet u tebe,drzim palecky.

těhotenství??

(bb12345, 21. 10. 2009 13:09)

ahojte, s přítelem jsme se milovali v den ovulace(3.10)..poprvé s kondomem, potom za 2 hodiny ale při tom druhém se neudělal..tedka je 21.10, menstruaci jsem dostala o 5 dní pozdějc..minulý týden jsem po ránu i zvracela, ale asi to bylo virozou bo něco takovýho. Zpozorovala jsem také, že se mi zvětšily prsa, mám na nich takové modro červené žilky. Únava, chození na záchod, chuť na sex víc než je obvyklé. Ale pořád je tu ta menstruace, je možné že bych byla těhotná, nebo sem si to jen vsugerovala? Jaké máte vy zkušenosti?

pro Pavlu

(Míša, 21. 10. 2009 10:53)

Ahoj Pavli.Jak se máš?Už si byla u doktora?Jen ti píšu jak sem dopadla.A ty si měla štěstí víc než já.Tak snad to výjde příště.Měj se pěkně a hodně zdraví tobě i tomu malému.

Milágros

(Luccik, 20. 10. 2009 21:33)

Ahojky, dle mého názoru je na tet ještě brzo, dělala jsem si test 2 dny po vynechání MS a ukázal mi,že těhu nejsem, i když jsem měla příznaky těhu, ty co máš také a další.... 2 čárky čili těhu se mi ukázali až po 5dnech od očekávané ms..tedy po vynechání ... jssem teď v 6týdnu... takže buď co nejvíc klidu, zkus se zaměstnat něčím, co tě baví a vydrž a nevzdávej to... držím pěsti. Ahojky L.

snažíme se

(Milágros, 20. 10. 2009 12:31)

Ahoj všem snažilkám.
Snažíme se už 11 měsíců. Přítel byl na spermigramu a dopadl dobře, já na folikulometrii taky dobrý... Dostala jsem utrogestan na srovnání cyklu - utrogestan (nasazeno jen jedno balení)zvyšuje šance na otěhotnění. Doktorka mi řekla, že teď by to už mohlo vyjít a pokud ne tak mám přijít a nasadí léčbu. Poslední M jsem měla 23.9 po dobrání utrogestanu, ovulace proběhla 7.10 (sledováno ovulačními testy) v tomto dni jsme se pokoušeli o mimi po 4denní sexuální abstinenci- použila tzv.prstíčkovou metodu, zvedla nožičky a podložila zadeček polštářkem. Jelikoš jsem to nevydržela čekat na další M udělala jsem si 17.10. těhotenský test - RapiClear - citlivost10mlU/ml, test je prý možno použít již 5.den po oplodnění (uvedeno v příbalovém letáku). Od 7.10 uběhlo 10dní, tak si myslím, že kdybych byla těhotná tak by to ten test už asi ukázal, nebo ne?? již několik dnů mám dost citlivá a zvětšená prsa, pobolívá mě na pravé straně v podbřišku. Očekávaná M by měla být dnes. Ráno jsem si zkoušela dělat další test a zase negativní, tak nejspíš opravdu těhotná nejsem. Už jsem se objednala na gyn. vyšetření a konzultaci. Strašně si přejeme maličkatého drobečka.

Snazilka

(Tari, 20. 10. 2009 10:47)

Ahoj, mam asi divny dotaz, ale ovulaci jsem měla před 2 dny, snažime se o mimi a dnes je mi trochu zle a poboliva mi podbřišek. Je to trochu brzo, ne?

potrebuji radu

(Adela, 19. 10. 2009 20:43)

potrebuji radu nemela jsem menstruaci asik mesic a pred 14ti dnama jsem dostala,ale mela jsem ji silnejsi nez predtim a hustci porat mam bolesti v podbrisku aj mi svedi nejsem treba tehotna?dekuji za radu

Je to tam :D

(Pavči, 18. 10. 2009 18:45)

Ahojky, tak jsem vydrřela týden a udělala si dle doporuč.lékárnice jeden z důvěryhodných a přesných testů... a jsem těhotá, dvě čárky naskočily okamžitě,ještě dřív,než po 3 minutách... prsa mám už o číslo větší, ms ani náznak...z 45kg před měsícem mám teď 50kg...prsa pořád bolí - jen žlázy,ale žaludek už je lepší,jen jim tak za 5 :) ...tak jsem Pavli moc ráda,že nám to vyšlo,teď mažu v úterý se synem na kardiologii se sreční vadou na kontrolu a pak hurá ma gyndu,a ultrazvuk pro fotečku...jsem šťastná úplně nejvíc, ještě víc, když vidím jak je šťastný partner a jak si mě neustále opečovává...ostatním taky přeji štěstí,určo to brzo taky vyjde... já už jsem po 3 těhu...snad to bude kluk...zatím ahojky

snaha o miminko

(Luca, 18. 10. 2009 14:29)

Ahoj,nevím jak začít je mi 19 let a s přítelem se snažíme o miminko...před 3měsíci jsem vysadila antikoncepci..a od té doby nic..už dvakrát jsem si dělala test,jelikož jsem si nebyla jistá...ale tento víkend od pátka jsem měla bolesti jako kdybych to měla dostat,bolest šla až do zad..nemohla jsem spát..trvalo to celou sobotu a ještě v neděli,ale to už nebylo tak hrozný v neděli...a nevim zda si mám udělat test tento týden nebo jestli mám ještě týden počkat...děkuji za radu

pro Pavlu

(Míša, 18. 10. 2009 11:21)

Ahojky Pavli.Tak to moc a moc gratuluji.Věřím že mimi bude v pořádku.Tak sem ještě mladá tak mám dost času,než ženský kterým je už více a mají s tím více problému a taky je tlačí čas.Moc ti to přeju.Díky za palečky.A tobě i mimi hodně zdraví.

Pro Míšu

(Pavla, 17. 10. 2009 19:59)

Ahojky Miso,taky jsem nevydrzela,testla jsem a je to tam,podle testu jsem tehotna.Ukazal se mi pozitivni 2 dny pred vynechanim a z dopoledni moci.Vedela jsem ze jsem,ale zaroven jsem se bala ze si to jen namlouvam.Ted jen aby bylo vse ok.K lekari jeste pockam minimalne tyden.Nebuj,i ty se dockas,ja byla jeste minuly mesic presvedcena ze je to u mne na dlouhe lokte a ze se snad nedockam a dnes uz vim ze cekam mimi.Drzim palecky nam obema,tobe aby to brzy vyslo a me aby bylo mimi v pohode.

pro Pavlu

(Míša, 17. 10. 2009 12:55)

Ahojky.Díky za radu.A jak si na tom ty?No něják přestávám postupně doufat.Ale na druhou stranu bych byla i teď ráda.Mám zánět prudušnice a beru troje léky,jen bych se bála že bude poškozený.Nepřestávám doufat,že to jednou výjde.Buď si ten dárek dám k Vánocům nebo pak k narozeninám.Hodně štěstí.Určitě se pak ozvu.

dotaz na oplodnění

(Naďka, 17. 10. 2009 9:30)

Ahoj holky,jak je to s oplodněním vajíčka.Je pravda,že jeden měsíc se dá otěhotnět z jednoho vaječníku a druhý měsíc zase z toho druhého...,že je to jako na střídačku?A dá se poznat z kterého vaječníku jsem těhotná?Jinak děkuju za případné odpovědi.

Pro Míšu

(Pavla, 16. 10. 2009 21:16)

Ahojky Miso,uvidis,jeste nadeje je.Ja mela v prvnim tehu ms az do 3.mes. a byla to jasna krev,jen trochu slabsi ale zase delsi.Pockala bych az ms skonci a pak bych testla znovu,kdyby ani po ms nebyl test pozitivni tak bych uz nedoufala.Jednou to vyjit musi.Drzim palecky,pak napis jak jsi dopadla.Taky si muzes zkusit zmerit bazalni teplotu,jestli jsi tehotna tak i pres tu ms zustane okolo 37 st.,jestli nejsi tak postupne s ms klesne.

pro Pavlu

(Míša, 16. 10. 2009 13:06)

Ahoj.Já to dneska nevydržela a udělala si test.Ale vyšel negativně.Do toho se dostavila,tak teďka už v tom mám zmatek jestli sem či ne.Ale příznaky byly a jsou.Tak nevím.Držím palce,ať to aspoň někomu z nás výjde.

těhotenství

(Linda, 16. 10. 2009 11:40)

Moc Vás všechny zdravím.Začátkem roku jsem potratila a nyní se opět 4 měsíce snažíme o mimi.Tento měsíc jsem dostala před ovulací injekci(nevím jak se jmenuje),ale je na podporu praskání vajíček.Injekci jsem dostala na základě ultrazvukového vyšetření folikulometrie. Chtěla bych se zeptat,ms mám po34dnech,nyní mám 7 dní opožděnou,test je negativní.Mám bolení v podbřišku,výtok a občas je mi trochu špatně od žaludku.BT je 36,7.Nevím jestli může být ms rozházená a opožděná injekcí nebo bych mohla být těhu??Nemá někdo zkušenosti??Děkuji moc a všem přeji jen to dobré!!!

Pro Míšu

(Pavla, 15. 10. 2009 19:43)

Miso,ja mela v prvnim tehotenstvi ms az do 3.mesice uplne normalni,akorat slabsi ale zase delsi a ve druhem tehu jsem asi 5 dnu pred ocekavanou ms slabounce spinila.Ja bych si ten test udelala nejradsi hned,ale bylo by to dost unahleny,mam to dostat az v nedeli,tak radsi vydrzim do pondelka minimalne,spis az tak streda.Snad nam to vsem dobre dopadne.

Pavle

(Míša, 15. 10. 2009 15:21)

Ahojky.No trochu slabě krvácím,ale úplně minimum.Četla sem o ms v těhu i na jiných stránkách a je takových případů hodně.Uvidíme co mi zítra a pak hlavně v pondělí ukáže test.Já mám chuť se radovat,ale mám z toho strach stejně jako ty.Uvidíme.Ale příznaky jsou.Doufám,že nám to všem výjde.Vždycky se mi uleví,když se o ty vnitřní starosti můžu podělit a někdo mi na ně odpoví.Držím palce.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »