Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mise a Luccikovi

(Pavla, 15. 10. 2009 12:05)

Ahoj Lucci,ja mam pocit ze to prave vyslo,take by to bylo u mne treti tehu a citim se tehotne,ale rikam si co kdyz si to jen namlouvam.Spis se snazim si to moc nepripoustet,kdyby se ukazalo ze nejsem,abych nebyla zklamana.Jinak citim dost podbrisek,trosku kriz,mam pocit plneho mocaku a vnitrni pocit ze jsem tehu.Tobe taky moc drzim palecky,myslim ze u tebe je to jasne.Ja budu delat test az tak v pondeli,mam zkusenosti ze se mi pozitivni ukazal az tak 2 dny po vynechani a velice slabe.Idealni je tak tyden ale to asi nevydrzim.Miso,ta krev by mohlo byt zahnizdovani,pokud to uz ustalo tak to vypada na tehu,dost holek psaly o slaboulinkem krvaceni v dobe ocekavane ms a byly tehu.Urcite se ozvu jak jsem dopadla,je fajn ze se clovek muze takhle podelit o pocity a pozdeji i o radost/doufam za nas za vsechny/.Hodne stesti holky.

Pavle a Lucce

(Míša, 14. 10. 2009 23:11)

Ahoj holky.My se taky snažíme teprve chvíli,resp.4měs.No zatím ms nepřišla,tak tajně doufám,že to vyšlo.Ale objevila jsem i pár kapek krve.Tak uvidíme jak to dopadne.Moc držím palečky jak sobě tak všem ostatním.pak napište jak jste dopadly,ju?

Pavle

(Luccik, 14. 10. 2009 22:17)

Ahojky, proč by to nemohlo vyjít po 3 měsíčním snažení? Já mám už 5dní spoždění ms, těhu příznaky už 3týden...a více než jasné,test si budu dělat koncem týdne,ale vzhledem ke 3 těhu jsem si víc,než jistá, že to vyšlo...a taky jsme se snažili 3 měsíc....držím palečky..

Pár zkušeností

(Lída, 14. 10. 2009 20:27)

Ahoj, jsem rada, že jsem konečně narazila na stránky, které mi moc pomůžou. Už po druhé zkoušíme s manželem miminko. V únoru jsem měla mimoděložní.
Ráda bych se podělila o zkušenost. Nechci nikoho strašit, pouze píšu fakt. Byla jsem v 6 týdnu, pozitivní čůrací test,HCG kolem 280, gynekoložka na malým ultrazvuku poznala mimoděložní hned u vaječníku. V UPMD to tak jednoznačně neviděli a poslali mě domů, respektive do práce. Druhý den mě moc bolelo podbříško, jako když bolí cysta, tak jsem jela zase do nemocnice, nechali si mě tam na pozorování, zase x ultrazvuků a nic neviděli....až po dalších 10 dnech nejistoty, kdy jsem měla stále stoupající HCG,ale ultrazvuk nic nezobrazoval, objevili uhnízděný vajíčko tam, co ho před časem viděla i gynekoložka. TAkže jsem o vejvovod chudší. Otěhotnět můžu prý jen ob měsíc, takže teď se snažíme jak králíci...ale je to fakt psycho. Taky doufám, že se to už povedlo, protože prve jsem otěhotněla hned druhý měsíc. Už týden po MS mě opět začaly bolet prsa, pobolívá mě podbříšek, je mi na zvracení, pobolívá mě hlava. Zatím tomu nedávám moc naděje...protože poprvé jsem žádné přízanky neměla, jen pobolívání v podbříšku, ale jinak mi bylo tak dobře,jako nikdy předtím...ale přeci jenom doufám....

Pro Mišu

(Pavla, 14. 10. 2009 17:35)

Ahoj Miso,pokud je videt postupne lip a lip, tak je dost pravdepodobne ze jsi tehotna.Ty priznaky by sedely,hlavne to pobolivani a pichani v podbrisku byva vetsinou spolehlivy priznak tehu.Ja cekam/necekam/ Ms za ctyri dny a uz nekolik dni mam take tlak v podbrisku a caste nuceni na moceni.Zaludek na vode nemam ale nemela jsem ho ani v prvnim tehu.Tajne doufam ze to tenhle mesic vyslo,mam takovy zvlastni pocit ze jo,ale zase na druhou stranu si rikam ze prece ja nemuzu mit to stesti otehotnet po 3 mes. snazeni ,kdyz jinym to trva pul roku a dele.Snad se dockame,vid.Drzim palecky.

pro Pavlu

(Míša, 14. 10. 2009 14:21)

Ahoj Pavli.Díky za odpověď. No je to opravdu takový jen stín. Ale už mi ho ukázaly 4 testy.je i opravdu postupně líp vidět. Nějáký příznaky by se i našly. Mám pocit na zvracení a pobolívá a píchá mě v podbřišku. A do toho sem unavená víc než kdy jindy.A hlavním příznakem je to,že se mi ms zpozdila už o 3 dny.Jak si na tom ty? Taky přeju hodně štěstí.

Pro Mišu

(Pavla, 13. 10. 2009 21:39)

Ahoj Miso,i slaboulinka carka na testu muze znacit pocinajici tehotenstvi.Hodne jsem cetla o holkach co jim test ukazoval jen stinecek a pak silil postupne.Zkus test opakovat vzdy s odstupem 2-3 dnu a uvidis,mel by silit jak stoupa hladina hcg v moci.A mas nejake priznaky? A kolikaty den cyklu jsi?Hodne stesti.Taky cekam na pozitivni test.

pro všechny

(Míša, 13. 10. 2009 0:03)

Ahoj. Může i sotva viditelná druhá čárka něco znamenat?

Pro Klaru

(Sarka, 12. 10. 2009 11:40)

Ahoj,v tehotenstvi je normalni pobolivani bricha,cetla jsem i ze prave na prave strane byva castejsi,ale pokud jsou ty bolesti velke,mela by jsi zajit radsi k lekari.Pokud jsi jeste nebyla na ultrazvuku neni jistota ze se nejedna o mimodelozni.Pevne verim ze bude vse Ok ale pokud mas ty bolesti opravdu velke tak bych radeji sla.Jinak ale bolesti bricha v tehu jsou naprosto normalni,muzu rict i z vlastni zkusenosti.Hodne stesti.

bolest vaječníku

(Klára, 12. 10. 2009 10:28)

Ahoj holky,nemáte někdo zkušenost nebo nevíte,co to může být,když jsem před pár dny zjistila,že jsem těhotná a začal mě docela dost pobolívat na pravé straně vaječník?Může to být mimoděložní těh. nebo se mi vytvořila cysta? Někdy se to prý v těhotenství stává,že se vytvoří cysta...Už jednou jsem jí měla,ale malou,pak zase zmizela.Mám z toho všeho špatný pocit,že to nesvědčí nic dobrého!

pro Evču

(Natalia, 12. 10. 2009 10:23)

Já teda o žádném hlenu, jak píšeš nic nevím. To je jako nějaký další příznak v ranném těhotenství? Můžeš mi to nějak stručněji prosím vysvětlit?

Monča a Šárka

(lUCCIK, 11. 10. 2009 20:47)

Ahojky, s močením to mám tak,že norm.jsem chodila tak 2-3denně...teď co jsem se rozjedla i rozpila...lítám tak 10denně...dle toho, že mám už 2 děti,jsem si víc,než jistá,že těh.jsem...ale raději jsem při zemi...testík si udělám ve čtvrtek, to budu mít týden od vynechání MS...oběma držím palečky...a sobě "skromě" :D taky....tak ať nám to vyjde..papa holky a dejte vědět...

Pro Luccik

(Sarka, 11. 10. 2009 19:17)

Ahoj,ten test byl relativne brzy,kamaradka mnela pidi carku tyden po vynechani,tak sance jeste velika.Priznaky mas slusny myslim.Ja cekam ms az za tyden ale mam taky uz nekolik dni tlak v podbrisku,trosku prsa a citim se nafoukla.Chodim taky casteji na malou,ale to nevim jestli muzu brat jako tehu priznak v tak casnem stadiu/kdybych byla/.Ale je fakt ze v minulem tehu jsem taky litala uz od asi 3 tydne.Ja zkusim test uz v patek,jsem taky netrpeliva ale bude urcite neg.,bude jeste brzy ale neda mi to.Jak to mas ty s tim mocenim?Jinak test pry byva dobre delat tak tyden po vynechani.Jestli je prosly tak muze byt nekvalitni a tim padem nepresny.Hodne stesti.

Pro Lucíka

(Monika, 11. 10. 2009 19:05)

Ahoj Luci! Já měla ten samý problém, testovala jsem se hned po vynechání (asi za 2 dny). Ovšem test mi vyšel pozitivní až po 14 dnech od vynechání MS!!! A ve čtvrtek mi pan doktor řekl, že jsem v 5.týdnu.Takže vůbec nezoufej. Držím palečky

všem

(Luccik, 11. 10. 2009 18:16)

Tak jsem si dneska ráno netrpělivě zase udělala test... MS jsem měla mít včera,tak asi zase brzo.. Vyšel negativní...ale příznaky se mi zdají,že zesilují...prsa mám už o číslo větší...je to 14dní, co je mi zle...plus další příznaky...i když jsem před chvílí zjistila,že mi paní v obchodě prodala těhot.test,který je už 6měsíců po datu spotřeby,takže už špatný...jen pořád nevím, kdy po vynechání MS si udělat ten test...díky za radu. L.

Snažilka

(Míša, 11. 10. 2009 11:51)

Ahoj holky. Chci se vás jen zeptat jestli někdo z vás byl na vyšetření co se jmenuje sonohysterografie (vyšetření dělohy)?Všem přeji hodně štěstí jak při snažení,tak při zdravém vývoji fazolky:)

všem

(Luccik, 10. 10. 2009 22:23)

Co se týče příznaků..tak u prvního mi bylo "divně" až okolo 3měsíce těh.,vůbec žádné příznaky jsem neměla, dokonce MS jsem měla pravidelně... u druhého těh.mi bylo jen občas zle a únava.... nyní to vypadá na 3těh. konečně :) ....už 3týden je mi zle jak podbřišek - tlak, tak žaludek, pocit na zvracení...jim a jim až "žeru" ..během 14dní jsem nabrala 3,5kg...i v noci mě budí hlad..spíše jen ten pocit :D ...poprsí mám napnuté, tlak až slabá bolest žláz...MS jsem měa dostat dneska, i když normálně ji mám cca o 2dny dřív...takže ve své podstatě 3dny nic...jen nevím, jestli mám ještě čekat s testem nebo ne...jsem netrpělivá...mám ještě počkat? Držím palečky všem...nezapomínejte..žádný stres!!! Bude líp...a mimi se zadaří...přeji vám to...

pro Sárku

(Marcela J., 10. 10. 2009 21:04)

dakujem za odpoved Sárka,vidím že to s príznakmi asi nieje nikdy rovnaké a že nám zrejme chýba trpezlivost:)
tak sa tu hádam za pár dní budeme čítat a budu tu samé smajlíky :)

Pro Markétu

(Kamila, 10. 10. 2009 14:27)

Vím jaké je to trápení a proto ti chci říct, abys na to teď vážně nemyslela. Jestli je to v pořádku, tak bys měla být v klidu a neřešit otázky co se stane kdyby, zkus to, prosím tě. Já vím, že tyhle rady ti moc nepomůžou, ale nechci ti psát nic ošklivého. Drž se.

pro Natalii

(Marcy, 10. 10. 2009 13:08)

ahoj já jsem ve 20 týdnu,je mi špatně od prvního měsíce.celé dny jsem na wc,všechno mi smrdí...Shodila jsem 6 kg a ted se mi váha zastavila takže ani deko navíc zatím....a to mám půlku těh,za sebou... tak držím všem palce


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »