Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Holky poradíte mi?

(Zuzka ( 27 ), 8. 10. 2009 20:01)

Ahojky holky,jsem jedenáctý měsíc po revizi dělohy po zamlklém těhu ( 13týden ).Už několikátý měsíc se snažíme o mimi ( pan doktor říkal že jsem úplně ok a že v tom nevidí problém), jenže nějak se nedařím.Měla jsem pravidelnou ms po 26dnech trvající asi 4dny,poslední dva cykly mám ms po 31dnech,první tři dny lehce špiním a dalších pět krvácím.Nejhorší na tom je že už od ovulace je mi zle od žaludku, bolí mě prsa,mám hrozné návaly horka a bolesti rukou a nohou ( takovou vnitřní -jako když vás bolí žíly ) a jsem strašně nervozní a unavená.Je to hrozně nepříjemný a vůbec nemám tušení proč se to teď děje.Pan doktor mě objednal až na konci měsíce,ale to je pro mě nepředstavitelný,tak jen jestli nemáte někdo stejnou zkušenost a nevíte co by třeba pomohlo.Moc bychom si přáli mimi ale nedaří se.Děkuji vám za rady.

Všem po zaml. potratu

(Kamila, 8. 10. 2009 19:28)

Nezoufejte, u Apolináře jsem se seznámila s Vendulou, která na tom byla jako já a teď je v 19 týdnu. Takže, hlavu vzhůru.

pro Markétu

(Kamila, 8. 10. 2009 19:21)

Ahoj, byla jsem přibližně v desátém týdnu, pozná se to na ultrazvuku, plod se přestane vyvíjet. U mě se nevyvinulo ani srdíčko, jako že netlouklo. Příčiny jsou různé (viróza, porucha funkce štítné žlázy), ale prý je to časté (právě kolem desátého týdnu) a u prvního zamlklého potratu se to ani neřeší (a ani to žádnou příčinu mít nemusí, prý je to genetické, tělo to prostě zničí samo, aby plod nebyl špatně vyvinutý). Já jsem byla na nějakých vyšetřeních, ale to jen díky tomu, že to zrovna financovalo ministerstvo a bylo to pro výzkum. Nic mi nezjistili, jenom mám jíst Femibion 800, kvůli kyselině listové. Jsou to prý nejlepší vitamíny pro ranné stadium těhotenství, jsou ale dost drahý.

pro kamilu

(marketa, 8. 10. 2009 18:49)

ahojky.to je mi lito ze ti to tak dopadlo.chtela bych se zeptat to jako jsi byla uz v druhem mesici a prodelala jsi zamlkly potrat???a jake jsou vubec priciny a jak se to pozna?a jestli se to pozna hned nebo kdy.dekuji za radu

Všem budoucím mámám

(Kamila, 8. 10. 2009 18:34)

Ahoj...taky jsem před rokem měla na testu dvě čárky a o dva měsíce později jsem ležela u Apolináře. Zamlklý potrat. Teď se snažíme už čtvrtý měsíc a výsledek očekávám během příštího týdne, mám ale nějakou virozu, tak jsem radši doma a piju čaje. Všem moc přeji ať se to vydaří, hlavně na to moc nemyslet, i když sama vím, že to moc nejde. Kamila

pro moniku

(marketa, 8. 10. 2009 17:12)

tak blahopreji k fazolce.at vse vychazi jak ma.byla jsi na ultrazvuku???nebo na krevni testy???kdyztak jake jsi mela cislo.

rada

(Adéla, 8. 10. 2009 16:24)

Holky,všichni tady píšete,jak už chcete,aby se vám ukázala druhá čárka,ale musím vás upozornit,že to ještě není výhra,když se vám ukáže test pozitivní!Nechci vás strašit,ale radujte se raději,až miminko začne růst a bude mu bít srdíčko!

Pro Lucci

(Kristina, 8. 10. 2009 15:06)

Ahojky ...
Hmmmm ... tak opět další zklamání, jako každý měsíc ... 5. den zpoždění a dnes ráno dorazila s plnou parádou, potvora jedna ... já už fakt nevím ... jsem z toho celá špatná, nechutná mi jíst ... mám depku jak blázen. Do toho všeho jsem si volala ráno na výsledky před profukama vaječníků (na které jdu, když to dostanu - jakože jsem to dostala) a dr. mi sdělila že mám nějaký sviňky malý, takže mě i partnerovi předepsala silné antibiotika a řekla mi, že je to možná ten problém, proč nemůžu přijít do jiného stavu, taže teď budu papat 10 dnů antibiotika, a pak se objednám na ty vejcovody - a toho se bojím jak čert kříže - auvik. A pak snad možná ... se zadaří a jak ne, tak už jsem ve svých 27 letech zralá na psychárnu ... :( moc mě to vše bere a mrzí - dnes i švagrová porodila náááádhernou holčičku Terinku 2340 g a 46 cm ... taky bych moc chtěla ... :-( ... holky držme se ... papa Kristina

Je tam! :-)

(Monika, 8. 10. 2009 13:49)

Ahoj snažilky! Tak jak jsem nedávno psala, zašla jsem dnes k panu doktorovi a červíček tam je! Jsem v 5. týdnu. Holky, pokud to nejde, nezoufejte. Nám se to povedlo, až když jsme se přestali snažit. Všem mooooc držím palečky!!!!

Kristina

(Lucci, 8. 10. 2009 12:49)

Ahojky, jak jsem četla článek nad těmito vzkazy, tak je u tebe ještě brzo...neztrácej naději, testy jsou prý nejpřesnější až tak 14dní po vynechání MS...takže je asi vážně ještě brzo. Ze článku "Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní.." mrkni na tabulku... Já dostávala MS vždy o 2dny dřív, takže bych měla eventuelně už dneska,ale jediné co cítím je únava,spavost,taková pobolívání celého těla..tlak v podbřišku, nafouklé břicho,ale ne "větry" :D ...a nevolnost...za posledních 14dní přímo "žeru" jako malý tábor...a přibrala jsem 3,5 kg...mazec...jsem napnutá úplně nejvíc...držím palečky a budu ráda,dyž se ozveš jak si dopadla...

Utrogestan

(Lexy, 8. 10. 2009 12:41)

Dobrý den,prosím o radu..jsem po Ivf 2.KET a zavádím si utrogestan na podporu..může oddálit menzes a o kolik??Máte někdo zkušenost??Děkuji za odpověď a všem přeji hodně štěstí na cestě za miminkem

Lucci

(Kristina, 7. 10. 2009 16:10)

Tak to držím pěstičky ... taky jsem v očekávání ... mám třetí den zpožděnou MS a ani necítím, že by měla přijit ... tt jsem si dělala předevčírem a samo, že negativní, bud je ještě brzy, nebo se budeme s přítelem snažit na novo ... Přeji aby na tvém testu byly // ... Kristina

snažilka

(Lucci, 7. 10. 2009 15:35)

Zdravím těhulky i snažilky, je mi 26 let, mám 4,5 ročního syna, 2,5 letou dcerku a s přítelem se snažíme 3měsíce o miminko... MS mám dostat v sobotu,ale tak jako většina jsem nevydržela a udělala si test, samozřejmě negativní...takže stejně musím čekat...ale musím se přiznat, že se cítím těhotná...nikdy jsem jídlu moc nedala a teď se cpu jak nezavřená, kromě zácpy a zvracení a zvýšené teploty, mám snad všechny příznaky, které jsou zde uvedené...tak jsem zvědavá a moc si mimi přeji...přítel se mě ptá den co den,jestli už něco nevím... :) ...držím všem palečky a sobě tak též... Lucci

těhulka

(aduška, 5. 10. 2009 17:59)

ahojte mohl by mo někdo prosím poradit nevím jestli jsem těhotná ale kámoši mi říkají že ano měla jsem naposledy menstruaci 31.8. a ovulaci asi 13.9. tak co jsem nebo ne děkuji

pro Lenku a Petru

(Jaruška, 5. 10. 2009 10:11)

Hojky holky jsem jedna z nich co si dělala test když jsem nedostala MS asi tak po měsíci. mela jsem pořád příznaky zvracela jsem a byla dost unavená ale test byl negativní.čekala jse tedy na další MS a ta se také nedostavila.o miminko jsem se s přítelem snažila snad rok a pul i višetření u doktora proběhlo bez problemu.ale abych to dořekla udělala jsem si test a ten už pozityvní višel.muj doktor měl zrovna dovolenou tak jsme s pritelem sedli do auta a jeli do nemocnice na višetřeni a víte co mi řekli že jsem prave byla už ve druhym měsíci tak že holky z miho hlediska si myslim že testy jsou někdy falešné ale nikdy nic nedáte za to když si ho skusíte znovu a za dýl.držím pestičky aby vam to višlo.hlavně to chce trpelivost tak se mej te hezky páčko

Že by?

(Míša, 3. 10. 2009 14:22)

Ahoj holky.Prosím vás je možný aby mezi první příznaky patřilo toto: píchání v podbřišku a občas cítila jako by tlak?Patřím mezi snažilky,tak doufám že mi některá poradíte dřív než si budu moct udělat test. A ještě sem se chtěla zeptat, platí se za testování hcq, kdyby bylo pravidelné? Popř. kolik.Děkuju a všem hodně štěstí.

pro Janu

(petra, 2. 10. 2009 18:46)

a to sis jako došla k dr.,ona ti vzala krev a ty sis jí donesla do laborky jo?Takže tobě testy taky pozitivitu neukázaly?Dneska jsem znova testla a nic,ale je mi fakt blbě

pro Petru

(Jana, 2. 10. 2009 9:17)

četla jsem, že se někomu nemusí ukázat pozitivní test i několik týdnů po vynechání menses. Některé z nás mají v moči hodně nízké hodnoty hcg, důležité jsou krevní testy. Já jsem taky takový případ. Právě jsem byla na odběrech. donesla jsem si krev do laboratoře, jako samoplátce platím 235 Kč, výsledky budu mít za hodinu. Je to celkem dost peněz oproti testům, ale kolik si jich uděláš a nemáš jistotu.

pro lenu

(petra, 2. 10. 2009 6:49)

podívej se na příspěvek 30.9.Těhu?
to jsem psala já,já to sice dostala ale nějak divně,takže ti taky moc neporadím,a myslím že ti nikdo na 100% tady neřekne zda můžeš být nebo ne,jen DR.:-)))

pro lenu

(petra, 2. 10. 2009 6:42)

já měla zpoždění i ze stresu,a jednou i když jsem byla nemocná,(lasická chřipka)jak píšeš test máš negativní,myslím že by ti to ukázál, 20zpoždění je dost,ono taky záleží zda máš MS normálně pravidelnou.ráda bych ti nějak poradila ,ale každá to má jinak,nejlíp by si udělala kdyby sis došla k DR.,vezme ti krev a uvidíš.ještě se testi:-)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »