Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro všechny

(Mischelle, 25. 9. 2009 13:59)

Jsem tu poprvé, tak jsem si to tu tak pročítala a koukám, že v naší republice je těchto problémů požehnaně - přání, očekávání - vím o čem mluvím s přítelem se snažíme o miminko už 6 let - a nic, přítelům sperimiogram je více než vynikající a já mám všechny výsledky též v pořádku, nyní podstupuji již 3. měsícem léčbu pregnylem a clostilbegitem, zatím neúspěšně ... takže každý měsíc jen smutně čekám, že se ms nedostaví - což mě čeká zanedlouho! ... Vzkaz všem: HLAVINKY VZHŮRU ... vím je to těžké, ale držím palečky všem snažilkám ... aj sobě ... papa

pro haninu

(hanina, 25. 9. 2009 9:27)

hlavu vzhuuuru vim jake to je ocekavani ja uz tak pul roku neli vic jsem si delala porad tehotenske testy a pokazde hodne zklamana ale nakonec to zniceho nic vyslo po dovolene.to chce klidek a nemyslet na to.tak drzim palecky at to priste vyjde a podelis se snami zase o pocity atd....

...nic...

(Hanina, 24. 9. 2009 19:35)

tak jsem si jako správná zdravotní sestřička nabrala krev.... hcg je menší než 1. chjo.... to je děsný...

ultrazvuk akaze

(marketa, 24. 9. 2009 16:54)

jj je dulezite ze tam je a ted jsem zvedava na ultrazvul na ten jdu ale az v 10 tydnu ziju v italii a tady to maji nejak jinak.ale zase na krev jsem nemusela cekat tady se jde k obvodnimu lekari a ten posle na krev ktera ukaze vysledky vten den takze rychlovka.zajimalo by me jestli nektera z tehulek ma takove silene navaly horka jako jaa.je to priserne.horko a silene mastici se plet.

Pro Marketu

(Šárka, 24. 9. 2009 16:07)

A ta MS v srpnu probihala uplne normalne jako vzdy? Myslim jak delkou tak intenzitou?Budto ta srpnova MS bylo jen krvaceni pri uhnizdovani a jsi tehulka o mesic dele,nebo ty priznaky pred tou srpnovou MS byly jen vsugerovane a jsi tehulka tech 6 tydnu.Jsou pripady kdy zena krvaci i v prvnich mesicich tehu a pak se stava ze jsou nesrovnalosti ve vypoctech delky tehotenstvi.Podle ultrazvuku se pak da lepe urcit jak stare je mimi v brisku.A co se tech testu tyce,kazda jsme jina a kazde stoupa hodnota hcg v moci jinak.Nekdo ma test pozitivni uz po tydnu a nekdo naopak pry treba az v 6 tydnu i dele.Ale jak pises,hlavne ze tam fazolka je,to je nejvic dulezite.Ja se snad taky dockam.

Pro Šárku

(Monika, 24. 9. 2009 15:58)

Šári, moc děkuji za radu. Zkoušíme to s přítelem teprve chvilku, ale ta nedočkavost je strašná... Tak uvidíme zítra ráno. Jsem nervózní už teď. Ach to čekání. Držím všem moc palečky!!!

Pregnyl

(Veronika, 24. 9. 2009 13:31)

Ahoj holky, dostala sem v pondeli pregnyl a meli sme se snazit od pondeli do stredy - za jak dlouho se cajicko po pregnylu uvolni?
snazeni bylo PO a ST.
Dekuju

nejake divne

(marketa, 24. 9. 2009 13:03)

ja jsem mela posledni menstruaci 15.8.2009 ale uz predtim me bolely prsa a mela zacpu tak mi to bylo divne.menstruace mi mela prijit kolem 12.9.09 a testiky jsem si delala tak 10dni pred menstruaci a to uz tam byly lesknouci carky a pak asi v den menstruace jsem si udelala dalsi a ty byly tmavsi.tak jak je to mozne kdyz se rika ze test nema cenu si delat drive.tak uz nechapu moc se mi nezda ze jsem jen v 6tt kdyz priznaky jsem uz mela pred menstruaci toho 15.8,divne.no ale hlavne ze tam je fazolka moje :-)))

Pro Moniku

(Šárka, 24. 9. 2009 12:34)

Ahoj,jak uz jsem psala nize,kamaradka pozitivni test mela az tyden po vynechani MS a do te doby bily jak padly snih a i po tom tydnu nebyl buhvijak silny.Zkusila bych test zitra z ranni moci,uz by mel byt alespon naznak.Jinak ty tlaky jakoby na MS jsou i v tehu normalni,ja mela pri prvnim pocit jakoby na MS snad skoro 3 mesice.Hodne stesti.

Negativní!

(monika, 24. 9. 2009 12:22)

Ahoj snažilky. Mám dotaz. Mám týden zpožděnou ms. Test jsem si dělala 2. den zpoždění a negativní. Teď mě začaly bolet vaječníky jakobych to měladostat a nic. Mám s dalším testem ještě počkat? Díky a držím všem palce!!

Holky díky

(Hanina, 24. 9. 2009 11:29)

díky moc za odpovědi. jsem celá nervózní, už mi je taky nějakej ten pátek, tak bych ráda, aby to vyšlo 5 let jako u prvního čekat nemůžu a moje doktorka mi řekla, že aspoň dva roky snažení a pak by něco vymyslela...chjo...to fakt ne. uvidím a dám stopro vědět....

Pro Haninu

(Šárka, 24. 9. 2009 10:51)

Myslim,ze tehotna byt klidne muzes,na test je jeste brzy.Kamaradka je ted tehulka a pozitivni mela az asi tyden po vynechani MS.Zkusila bych az po vikendu,jestli tam mimisek je, tak carka zesili.Radit umim sice,ale sama testuju treba uz tyden po ovulaci a samozrejmne vzdy neg.Taky neumim cekat.Ale z toho co jsi tu psala to vypada nadejne,dej pak vedet,drzim palecky.

pro hani

(marketa, 24. 9. 2009 9:40)

jsem to vedela:-) ze to nejde vydrzet.no ja nevim ale me se stala stejna vec.hned nic a az nevim zajak dlouho tam byla carecka ale jen se tam leskla tak jsem nevedela abyla hoooodne nejista tak si udelala dalsi.to vyslo to same.tak jsem cekala tyden a udelala si je znovu a zase dva a byly tam silnejsi takze si myslim ze nejakou nadeji mas.drzim palecky

Nevím....

(Hanina, 24. 9. 2009 8:16)

tak jsem to psych nevydržela a udělala testík. po 3 minutách nic a po necelé hodině skoro neviditelná druhá čárka.... co myslíte....

Pro Haninu

(Šárka, 23. 9. 2009 11:10)

Diky za odpoved Hani,nejsem bohuzel tehule,ale snazime se od leta.Ptala jsem se jen pro zajimavost,vsude totiz ctu ze je mozne mit v tehu MS,tak mne jen zajimalo jestli muze probihat normlne.Ja mela v prvnim tehu taky jen spineni a to 2 mesice.U tebe to vypada nadejne,tak drzim palecky.

pro haninu

(marketa, 23. 9. 2009 10:57)

zacpu porad??to jako cele tehotenstvi???no to me podrzte teda mi snad upadne zadek uz ste bolesti.no tak asi budu muset vydrzet.pri prvnim tehu jsem to nemela tak jsem taky ztoho byla pav.tak drzim palecky a tesim se jak to dopadne.

pro Šárku

(Hanina, 23. 9. 2009 10:29)

Ahoj, MS v těhu jsem měla při prvním také. bylo to jen malé špinění v termínu, kdy se měla dostavit MS. určitě jdi ale k lékaři.

Jo a Markéto, jak si psala o té zácpě, tak já ji měla pořád, teď zase chdím pravidelně...

MS v tehu?

(Šárka, 23. 9. 2009 9:59)

Ahoj,jsem tu dnes prvne a chtela jsem se zeptat,jestli mate nekdo skusenost s menstruaci v tehotenstvi.Nemyslim pouze spineni nebo lehke krvaceni ale uplne klasickou MS v terminu.Dekuji za odpoved

pro Markétu

(Hanina, 23. 9. 2009 9:17)

díky za vzkazík. testík budu dělat až po neděli, protože bych měla mít MS kolem konce týdne. drž mi palečky.....dám určitě vědět.

pro haninu

(marketa, 22. 9. 2009 17:23)

no na priznaky to vypada,ja taky chodim curat zvetsili se mi prsa a vypadam jak bucek ani nevimjak to na me nalezlo to sadlo a to jsem jen v 6 tydnu no hruza.zkus testik ne??ja se snazila 2 roky a po prvnim porodu mam4 roky a nebrala jsem nikdy prasky a mimco se dostavilo az ted.tak preji hodne stesticka.a jeste ktem priznakum ja jich mela vic.velkou zacpu navaly horka a prsa uz mam vic jak 4.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »