Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

čekání...

(Hanina, 22. 9. 2009 12:16)

Ahoj, já jsem tady dnes prvně a jsou tady vyčerpávající odpovědi snad na vše. také čekám, snažíme se už víc jak půl roku. Mám 5 letého syna (5 let snažení) a rádi bychom pro něj sourozence. Do neděle se má dostavit MS, ale doufám..... nabrala jsem skoro 3 kila při stejné stravě, pořád chodím čůrat, bradavky jsou také citlivější a mám pocit, že jsem nafouklá....snad....že by? Co myslíte...?

...

( lenik bla:), 21. 9. 2009 22:07)

chtela jsem se zeptat porat mam krece,pichani a svedi me cele bricho a mam divnou chut v ustech a jeste k tomu mi boli zada myslite ze jsem v tom,?dekuji za odpoved

pro Terku

(Kanky, 21. 9. 2009 11:38)

Jak říkáte,ale protože nám to oběma vyšlo hned na poprvé, tak věřím tomu, že nám pomohla zrovinka tato metoda. Minulý týden jsem už viděla naše mimčo jak si lebedí v bříšku a má vše jak má být, tak pisnětě Váš průběh, kdykoliv a hlavně co jste si uprstíčkovali:-)

Pro Kanky

(Terka, 20. 9. 2009 14:35)

Určitě Vám písnu, já nemám moc přístup k netu, proto jsem tu vždy jen na skok :) Ono je to sporný, možná nám víra v to, že ta metoda funguje dodala takového optimismu, že prostě by v tom byl čert, aby to nebylo :)

nekourit

(marketa, 20. 9. 2009 13:10)

ahojky marto tak ja bych teda nekourila.taky se mi podarilo miminko po dvou letech snazeni a jsem v 6 tydnu do pateho jsem otom nevedela a kourila ale prestavalo mi to chutnat ato kourim uz 6 let.kdyz jsem zjistila ze jsem tehotna hned jsem stim praskla a to mam doma na mikrovlnce jeste zbytek z cigaret a ani me to nelaka.jsem rada ze se mi podarilo otehotnet tak ten kour muzu kvuli miminku zrusit.v prvnim tehotenstvi jsem kourila a mala byla prisata u prsu porad.nedalo se to vydrzet usinala jen s prsem u pusy asi potrebovala ten nikotyn.hodne i plakala takze to nema cenu.podle me to neni pravda ze to bude sok pro telo nebo plod spise to prospeje ale nejsem odbornik tak nemuzu potvrdit.jen napsala mou zkusenost.hodne stesticka v tehotenstvi.

Těhotenství

(Martina, 19. 9. 2009 13:38)

Dobrý den.
Čekám miminko jsem v 9 týdnu, jsem kuřačka, snažím se to omezit, vadí že kouřím? Ráda přestanu, ale slyšela jsem že to nesmím přestat hned, že by to pro tělo a plod byl šok??? Co je na tom pravdy?

těhotenství

(Bokovka@seznam.cz, 18. 9. 2009 20:36)

Dobrý den chci se zeptat už 6měsícu se snažíme o mimčo testy ukazovaly že nejsem a ted se ukázala červená a bílá čárka co to tedy znamená děkuji

Pro všechny

(Věra, 17. 9. 2009 10:10)

Chci se podělit o to co potkalo mě.Neměla jsem problém otěhotnět ,ale první dítě jsem potratila ihned ani jsem nebyla u lékaře,za 10měsíců se mi narodil syn(21LET)za pět let jsem potratila v šestnáctém týdnu ,za dvaapůl roku se mi narodila dcera(14let),v červnu 2006 jsem musela na další potrat netlouklo mu srdíčko,ale v červenci 2007 se nám narodil syn(26 měsíců) a nebráníme se čtvrtému .

Gabče

(Andy, 16. 9. 2009 15:53)

Podívej se na článek Trocha techniky. Uplně na konci je tam odkaz na prstíčkovou metodu, kde je všechno popsané.

prosím o radu

(Gabča, 16. 9. 2009 14:10)

Dobrý den, na začátku bych jen chtěla napsat, že tyhle stránky jsou opravdu přínosem.
Chtěla bych se optat jak přesně se provádí prstíková metoda, blížší informace jsem tu bohužel nevyhledala.
Je to sice měsíc co jsme se začli snažit o miminko, takže tu dlouhou cestu máme teprve před sebou. Hned první měsíc se mi zpozdila menstruace, ale lékař mi podle krve řekl, že je výsledek negativní. Takže se snažíme dál..... hodně štěstí všem snažilkám.

Prosím poradte

(Míša, 14. 9. 2009 17:43)

Vím,že není zaručený recept,jak otěhotnět,ale neměl by někdo z vás pro mě(A MYSLÍM,ŽE NEJEN PRO MĚ) radu jak snadno otěhotnět?

prosim

(natt, 14. 9. 2009 14:17)

prosim o radu....mužu v těhotenství trochu i špinit????děkuju předem

Prosím poradte

(Míša, 13. 9. 2009 20:21)

Prosím o radu.Už od začátku léta jsme se s přítelem začali snažit o miminko.Ale pořád nic.Už mockrát jsem si četla vaše rady a i je vyzkoušela. Ale už nevím co dál zkoušet.Bylinkový čaje,prst.metoda ani zvednutý zadek s nohama něják nepomáhá. Dokonce před měsícem sem hned pár dní po ms si jen tak dělala těh.test na 20uml a vyšel pozitivní,tak sem celá šťstná letěla k doktorovi a odběr krve byl negativní. Teďka sem to dostala o týden dřív než bych měla. Už nevím co dál zkoušet.Prý je lepší to nechat náhodě. Tak nevím...Víte jak mi poradit nebo pomoct,některá z vás? Všem předem děkuji.

dotaz

(Lenka, 13. 9. 2009 16:01)

dobrý den, chtela bych se zeptat jestli mohu otehotnet kdyz jsem jeste panna? Pokud se semeno dostane na genitalie? prosim odpovezte mi bud sem nebo na email l.333@seznam.cz dekuju moc

pro Lindu

(Kanky, 10. 9. 2009 19:10)

Dobrý den, hodně mě překvapilo,že Terka měla takové štěstí a otěhotněla, byl to takový malý zázrak. Je fakt,že my jsme s partnerem tuhle metodu zkoušeli jen jeden měsíc a také zabrala, když vezmu v úvahu,že manžel pracuje mimo republiku celý týden a domů jezdí jen na víkendy, tak jsme měli veliké štěstí. Co se týče orgasmu je těžko říci, ale v našem případě jsem vždy vrcholu dosáhla před manželem. Tak si myslím,že orgasmus vliv nemá. Někomu to nejspíše trvá déle, my si čekali také 10 měsíců, ony ty spermie přesně ví, kdy se uhnízdit nebojte, přijde váš čas. Držím pěstičky a milování zdar.

Pro Kanky

(Linda, 10. 9. 2009 18:22)

Dobrý den, i já děkuji za důkladný popis prstíčkové metody.A mám obrovskou radost,že Terce pomohla!My zkoušeli posl. 2měsíce a zatím se nepovedlo. Já mám hormon. profil O.K., přítel trošku pomalejší spermie.Pokoušíme se o miminko přes rok.Myslíte,že je důležité,aby dosáhla orgasmu žena až po tom,co se spermie dostaly do dělohy?Předem děkuji za odpověď!

Śárce

(jkjanie, 9. 9. 2009 11:52)

na příbalovém letáku pregnylu píší, že může až 6-10 dní po vpichnutí způsobovat pozitivitu testu. ale pokud ho máš negativní, nevím,ale u mě tato injekce rozhodně zabrala (a to napoprvé), jsem ve 22.týdnu, budu držet pěstičky, testuj dále

pro Terku

(Kanky, 9. 9. 2009 7:13)

mám slzy v očích, to je tak super,že Vám to po takové době vyšlo,nechce se mi ani věřit. Moc se šetřete. Já měla problémy s krvácením,ale miminko bylo úplně ok, tak se nic nedělo, dnes zase špiním,ale beru prášky tak to snad bude dobrý,tento týden je to 12.týden tak snad už bude to nejhorší za mnou. A kdy máte termín? pošlu Vám e-mail : strazkova.k@seznam.cz, napište mi občas je se vede, budu moc ráda.

Prosím o radu

(Šárka, 8. 9. 2009 17:38)

Ahoj holky, potřebovala bych poradit od zkušenějších ... jestli měla některá z Vás obdobný problém. Už rok se s partnerem snažíme o miminko - partnerův spermiogram - nadprůměrný, moje výsledky - v pořádku. Doktorka mi nasadila Clostilbegyt a při ovulaci píchla injekci Pregnylu. Každý měsíc jsem měla menstruaci na den přesně - né-li na hodinu, dnes mám již 5. den zpoždění ... když to byl 3. den, dělala jsem si těhotenský test - negativní ... Nevím zda-li je zpoždění způsobeno injekcí Pregnylu, nebo jsem těhotná a je ještě hodně brzy aby se to ukázalo na těhotenském testu. Jak dlouho mám čekat a udělat si další test ???
Děkuji moc za případnou radu
S pozdravem
Šárka

tak asi nejsem

(marketa, 8. 9. 2009 11:59)

jak jsem psala ze mam bolestiva prsa tak asi nejsem tehotna vcera a dnes rano jsem si delala teh.testy a oba negativni asi si to vsugerovavam.ale bolestiva prsa uz skoro mesic nevim proc.keez bych mela miminko byla bych nejstastnejsi na svete.jsem tak sama.drzim palecky vsem snazilkam


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »