Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Môže tak telo klamať?

(Radka, 18. 8. 2009 15:09)

Ahojte všetky baby čo sa snažíte o baby a aj všetky čo iba tieto stránky čítate.
Ja patrím ku snažilkám a strašne by som chcela mať baby. Pred niekoľkými rokmi som potratila a táto skutočnosť vo mne zanechala dosť hlbokú ranu. Teraz po nejakom čase sa znova snažíme, avšak vôbec nerozumiem svojmu telu.
Niekedy mi moja menštruácia trvá aj 9 - 11 dní. Nie je to síce menštruácia v pravom zmysle slova, ale len také špinenie, avšak aj napriek tomu mi to dosť prekáža a tak stále čakám kedy to skončí. Inokedy zas ju mám približne 7 dní (vtedy som šťastná) a s manželom skočíme rovno na vec. To sa mi stalo aj teraz. Mala som ju 7 dní. Milovali sme sa ihned na dalsi den (pondelok) a aj dalsi den (utorok). V stredu som sa citili dost unavena a poobede som si dala jogurt. Vtedy ma dost silno naplo a skoro som to spravila v robote na stol. Avsak som to nejak zastavila a mala som vtedy aj teplotu. Cely den som uz citila dost zle a navyse vecer som zacala troska spinit. To trvalo aj vo stvrtok a v piatok, pricom mi zacalo tvrdnut brucho (dost ma nafuklo). Nevladala som chodit a behat uz vobec nie, strasne ma bolelo cele telo a nevedela som vobec rano vstat. Dalej mam priserny hlad (jem aj vecer co som vobec nikdy nejedla). V piatok mi spinenie prestalo, ale tie ostatne pocity zostali. Nevedela som nic dlhsie robit lebo som bola strasne unavena. Rano ked som vstala tak musela som sa ihned ist najest lebo mi bolo strasne zle od hladu a ked som sa nejedla tak mi bolo znova zle. Asi az tak po hodine mi to trosku prestavalo. Pocas dna mi zrazu beho m sekundy prislo strasne zle a musela som ist nieco zjest. Inaksie hlava sa mi tocila asi tak od stredy. V nedelu som si spravila test (aj ked som mala pocit ze by to bolo este skoro) - vysiel negativny. Nakolko mi to neprastavalo som si urobila ten test aj dnes a tiež vyšiel negativny.
Tak teraz dost nad tym vsetkym rozmyslam. Nerozumiem svojmu telu a dost sa cudujem ze ked to nahodou je len ze chcem baby a tieto vsetky trapenia co som mala pochadzaju z mojej mysle, tak dost sa z toho cudujem ze nieco take vobec moze byt mozne. Ze viem ze ked zena otehotnie tak jej moze byt zle a mne zacne byt zle, alebo ze zacnem vracat (pricom nikdy neviem vracat aj ked som to prehnala s alkoholom tak nikdy som si takto pomoct nevedela).
Ako potom môžem bojovat so svojou myslou ked je to asi niekde vo mne co neviem ovplyvnit nakolko som na zaciatku sa vobec nezapodievala babetkom ale len milovanim (myslim tie dni na zaciatku).
A nieco podobne prebieha kazdy mesiac - len stale to bolo na urovni bolenia brucha.
Ma aj niekto z Vas tieto problemy so svojim telom?

Pro Kanky

(Terka, 18. 8. 2009 12:59)

Vidíte to, to slyším prvně, opravdu jste mě uklidnila, ještě že jsou tak fajn lidičky jako jste Vy :) Ono v dnešní době otěhotnět není asi zrovna snadná věc. Mně je 24 let, antikoncepci vlastně neberu dva roky a tak ten rok a půl se snažíme intenzivně, ale teď vsázím na tu prstíkonou metodu, důležité je věřit a nezoufat :) pracuju jako učitelka ve školce, takže jsem neustále dětičkama obklopena a aspoň si to tím trošku kompenzuju, ale už bych si opravdu moc přála očekávat s přítelem vlastní. Tak na zítra ještě jednou přeju moc štěstíčka a držím všechny palečky.

trapime ze sem potratila

(erika, 18. 8. 2009 12:58)

dobry den mam takovej malej problem pred tejden sem si koupila tehotensky test a ukazal my ze sem tehotna ale stal se jeden problem ze sem zacla krvacet a sli zeme velke kusi a nevim jestli sem oto prisla mohla byste my poradit prosim vas porad nato myslim a sem stoho nestasna dekuji

Pro Kanky

(Katka, 18. 8. 2009 11:08)

Dobrý den,nedá mi to se nezeptat-také každý měsíc, vždy pár dnů po ovulaci dostanu svědění, trošku výtok, který lékařka vidí-dvakrát mi dělala stěry na bakterie atd a vždy naprosto čisté i přes ten výtok.Ale obtěžuje mne to a spíš jsem měla strach, aby nešlo o něco vážného, protože ke všemu chodím na onkologii kvůli čípku. A vždy tak 14tý den cyklu, na 14dní.Také mám strach kvůli těhotenství.Jinak Vám tady poradím-pokud dostanete kvasinky před menstruací, vyčkejte na příchod mens a pak evwentuelně léčba-mensturací se mění poševní prostředí a komplet na novo,takže ve většině případů pak není třeba léčba-mám to od jedné výborné gynekoložky z Motola.Takže čekat, neničit se tabletkami a pokud by to nepřešlo, tak na gyndu.

pro Terku

(Kanky, 17. 8. 2009 20:29)

Uklidním Vás, mám vždycky pře měsíčkami tzv.svědivku - trpím na kvasinky taky moc a uklidnilo se to jen v těhotenství a po dobu kojení pak nanovo, vždycky když přišla svědivka,věděla jsem,že přijdou i měsíčky,bylo to takové ohlášení a tentokrát přišla svědivka tak jsem očekával,že se dostaví i měsíčky a ony potvůrky nepřišli. Nevěšte hlavu, se svědivkou to opravdu nesouvisí, to bych nemohla mít první dítě do dvou měsíců!!! Tak žádné smutky, je důležité,aby jste byla šťastná.

Pro kanky

(Terka, 17. 8. 2009 16:04)

To znám taky moc dobře, takových testů, co jsem si dělala bylo desítky, teď už jsem taky trpělivější ( aspoň se tak tvářím :) ) Menstruaci bych měla mít během příštího týdne, tak se uvidí. Ale od včerejška jsme opět zklamaná.. Trpím totiž na stále opakující se infekce ( většinou kvasinky a jednou i cystu na vaječníku), už asi tři roky a prostě se toho nemůžu zbavit. Vždycky dva tři měsíce klid a pak to přijde zase na novo. Mám i dost obavy, aby to nebyl ten problém proč nám miminko nejde :(
I Vám držím moc pěstičky a určitě se nebojte, všechno bude v pořádku, uvidíte. Tak dejte vědět, budu na Vás moc myslet.

portebuju poradit

(sasa, 17. 8. 2009 10:28)

Muze zena otehotnet jako pana, kdys se dostalo semeno na genitalie??

ahojky zdravim

(sasa, 16. 8. 2009 15:23)

prosim o pomoc ja sem to nedostala 2 mesice ale treti mesic sem to dostala jestli muzu bejt tehotna a mela jsem to husty dekuji predem za odpoved

Pro Terku

(Kanky, 15. 8. 2009 18:58)

Moje těhotenství jsem zjistila víceméně náhodou,protože jsem brala proveru na úpravu měsíčků a měsíc předtím jsem je měla dvakrát,tak mě to už štvalo,že teď je zase nemám, protože bez měsíčků se nedá ani otěhotnět,jsou důležité. No a on byl pozitivní. Příznaky jsem neměla opravdu žádné,ba naopak spíše stejné,jako když mají přijít měsíčky a tak mě to bolení v podbříšku děsilo a přiznám se,že děsí stále,dokud si neprojdu kritickými 12ti týdny.Ve středu jdu na ultrazvuk a docela se bojím,zda bude bít srdíčko a tak. Musím říct,že dvě čárky na testu je první maličký krůček k miminku....no ale zase bez nich to nejde,že? Jo ještě k tomu těhotenství, příznaky jako špatně od žaludku a zvláštní chutě a tlaky v podbříšku a mravenčení bradavek, to vše mi přišlo až v sedmém týdnu a docela s tím bojuji. Příteli vzkazuji,aby to vše kolem neodbýval a strašně držím pěstičky. Kdy máte mít měsíčky? Dříve než po prvním dnu opožděné menstruace nemá cenu,aby jste si test dělala, jsou to vyhozené peníze, o tom už něco vím:-) Tak miminku zdar.

nevym jestli jeto spatny tehotenstvi

(eva krelova, 15. 8. 2009 11:12)

dobry den us sem vam psala moje problemy ktery mam ze sem mela takovy spineny na spodnim pradlem ale dnes sem se zbudila rano a mam priznak jako kdiby mela menstrulaci ale padaj zeme kusi a nevym co to je kdiz tes tehotensky mi ukazalo ze sem tehotna muzete my prosim vas napsat co to je bojim se ze jeto naky spatni

Pro Kanky

(Terka, 14. 8. 2009 15:23)

Opět Vás moc zdravím, sama jsem moc zvědavá jak to dopadne :) Od té doby, co jste mi poradila, to aplikujeme každý den, přítel je úžasnej, dokonce se toho ujal. Občas mám pocit, že nějaké příznaky už mám, ale spíš to bude vsugerace, takže ani testíky si raději nekupuju. prostě čekám na termín menstruace a doufám, že se nedostaví. Moc si přejeme, aby nám to konečně vyšlo, tak snad se i na nás štěstíčko usměje. A co vy, jak se máte, jak probíhá těhotenství? :)

Pro Evu

(Andrea, 14. 8. 2009 15:14)

Ahoj Evo, vypadá to, že jsi těhu, špinění nemusí nic znamenat, může se vajíčko v děloze hnízdit a někdy to zašpiní, ale raději si zajdi na ultrazvuk. A.

Pro Laďku

(Andrea, 14. 8. 2009 15:12)

Ahoj, myslím, že těhotná jsi, mě se to taky stalo, zkus to znovu a určitě už bude druhá čárka po pár nech jasnější:-) Hodně štěstí.A.

PROBLEM

(EVA KREHLOVA, 14. 8. 2009 12:25)

DOBRY DEN CHTYELA BYCH SE VAS ZEPTAT PRED TYDNEM JSEM SI SKOUSELA TEHOTENSKY TEST A VYSEL MI POZETIVNE ALE TED PRVNI DEN JSEM MELA RUZOVY VYTOK ALE TED MAM JEN CERVENE SKVRNY NA SPODNIM PRADLE PROSIM PORADTE

slabá čárka

(Laďka, 12. 8. 2009 20:46)

S přítelem máme u 2 a půl letou dcerku. Ted se snažíme 5 měsíc o druhé mimi. Dnes jsem si dělala 2 testy. Ráno jsem ho chtěla už hodit do koše, že zase nejsem těhotná, ale jak jsem se koukla zblízka, tak jsem vyděla jakoby stín druhé čárky. Odpoledne jsem si dělala test znovu a druhá čárka se objevila slabounká. Myslíte že jsem těhotná?? Už vážně nevim, nemohu tomu věřit. Laďka

snažíme se snazíme

(martas, 12. 8. 2009 18:44)

jsme z manželem 9.let a pořat nic před 5 lety sme prošli i ivf 3.krat a nic jiš 3krat sem prošla profouknutím vejcovodu nakonec mam jeden 100prro pruchozí druhí mi odebrali pan doktor mi řekl že to pujde dost mě potěšil tak to skoušíme snat se to konecně povede dost mě to trapí

Katušce

(Majda, 12. 8. 2009 16:08)

moc děkuji uvidíš zkus to a třeba to výjde hned... držím palce :)

Ach jo, pořád nic:-(

(Kaťuška, 12. 8. 2009 16:04)

Děkuju za info, tak jestli jednou až dvakrát týdně tak to neni s náma tak tragický ja jsem myslela:-(Jinak gratuluji a taky držim palečky ať všechno dobře dopadne

Pro Katušku

(Majda, 12. 8. 2009 15:51)

Taky jsme se pořád jen soustrředili na mimi ,milovali jsme se každý den jen.aby to už bylo...A můj doktor mi řekla že nejlepší je tak1- 2x do týdne.Spermie se nahromadí a prý nejsou tak líné jako když se miluješ každý den.a ted....už nám končí 10 týden...nechci nic zakřiknout ale snad to bude ok držím palce

Ach jo, pořád nic:-(

(Kaťuška, 12. 8. 2009 15:44)

Ahojky holky, je mi 25 let a s manželem se snažíme o mimčo už 13 měsíců a pořád nic:-(Menstruaci mám pravidelnou, dokonce ani po vysazení antikoncepce jsem neměla větší odchylky ani jiné problémy.Pravidelně chodím na kontroly na gyndu a všechno je v pořádku tak nevim....Testy na plodnost nebo něco takového jsem ještě nepodstoupila,ale jsem dohodnutá s doktorem že jestli nebudu těhotná do září, přijdu i s manželem na testy....Všechno je ale ok tak nevím proč to pořád nejde:-(Každopádně mám dotaz-jak moc záleží na tom jak často spolu s partnerem máme sex a popřípadě doporučení jak často by se mělo:-)Partner je totiž raději než se mnou v posteli u počítačových her a tak to asi není to co by mělo být:-(


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »