Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

První příznaky těhotenství

(Eva, 20. 7. 2009 9:37)

Zdravím všechny holčiny, které plánují miminko!!! Sešlo se tady hodně dotazů ohledně prvních příznaků a já bych jen chtěla reagovat a taky napsat vlastní zkušenost. Vím, že všechny chcete co nejdříve vědět, zda jste těhotné, ale příznaky jsou bohužel tak různorodé a také někdy hodně podobné příznakům před mesntruací, že mi nezbývá, než vám poradit čekání a opakované dělaní těhotenských testů. Já osobně jsem sama na sobě žádné průkazné první příznaky v první týdnu těhotenství nepozorovala, asi 5 den po tom, co se nedostavila pravidelná menstruace, jsem si dělala obyčejný čurací těhotenský test a vyšla mi slabounká růžová čárka, ale byla tam! Pak už jsem se objednala k doktorovi a ten mi z krevních testů potvrdil těhotenství. Takže holky, všem moc držím palce, ať vám to vyjde! A když ne tento cyklus, tak určitě ten příští!!!

bez příznaků

(marta, 20. 7. 2009 8:35)

ahoj chci se zeptat od kdy by měli být těh. příznaky?? spoždění menzes mám týden testy krásně silné (testovací čárka je silnější než kontrolní) ale příznaky nemám žádné tak se bojím jestli je všechno v pořádku.

Od kdy je vidět plod na ultrazvuku?

(Jitka, 18. 7. 2009 7:58)

21.6 jsem byla na IUI, na testu // 8.7 138 hCG. 17.7 jsem byla na utz a ještě nebylo nic vidět. Sliznice 16mm. Je ještě brzy, nebo už na utz musí být něco vidět? Výsledky krve na hCG budu vědět až 20.7 do té doby se asi zblázním strachy. Děkuji za odpověď.

Píchání v břiše

(Lucie, 12. 7. 2009 19:46)

Dobrý den, prosím o odpověď. Již týden mám silné píchání v břiše a ve spodní části zad, podobné bolestem při nachlazení. Mám návaly, zvýšenou teplotu, ale test se zatím jeví jako negativní. Prosím o radu, mohou toto být první příznaky těhotenství? Moc děkuji za odpověď.

Zpoždění

(Vilma, 6. 7. 2009 21:55)

Dobrý večer, s přítelem se snažíme 4 měsíce o mimi a já jsem měla dostat menses 27.5.Asi 14 dní jsem měla hrozně bolavá prsa a hrozný hlad a chodila jsem pořád čůrat.Dnes jsem to dostala. Ale menses mám hrozně rozházenou a posunutou už o 3 týdny, jak zjistím, kdy mám ovulaci a jsem vůbec normální? Já se tak radovala, že už nám to vyšlo:-( Děkuji za odpověď

Druhe miminko

(Barbora Adamcova, 6. 7. 2009 9:53)

Dobry den. Je mi 20let a mam synka Marka2.5let a chteli by jsme s pritelem druhe miminko. Jsou to 2tydny kdy jsem dobrala prasky( Jeanine) pote jsem to 28.6 dostala a mela jsem to velice slebe a jen 3 dny. Chtela jsem se zeptat 1...jestli je mozne otehotnet hned?? 2...jak se da vypocitat aby to byla holcicka?? Dekuji moc za odpoved Piste prosim mail na Ticklishbaby@seznam.cz

AHOJ

(ANINA, 5. 7. 2009 5:08)

AHOJ CHTELA BY SEM PORADIT MOC SI REJI MIT DITE NEDOSTALA SE MS.. JE NOM SEM MELA TAKOVEJ RUZOVEJ VITOK MISLELA SEM SI ZE SEM TEHOTNA KDYZ SEM SI KOUPILA TEH..TEST TAK SE MI UKAZALO NEGATIVNI..

všem

(Zdeniii, 2. 7. 2009 14:15)

Narazila jsem na krásné stránky, kde najdou vše potřebné snažilky i těhulky, prostě pro všechny které chtějí vědomě prožívat... www.vedomematerstvi.cz

pro Ivču

(Majda, 2. 7. 2009 8:30)

Ahoj...ten test je dobrý, nebo aspoň pro mě byl. Ukázal mě dvě čárky dva dny před očekávanou MS. A navíc ten na růžovělí výtok jsem měla též, zhruba týden před mestruací, ale jen jeden den. Dočetla jsem se že to je spůsobeno zachycením vajíčka na stěnu..Takže držím palečky :-)

těhotenský test

(Ivča, 1. 7. 2009 7:37)

Dobré ránko :) ráda bych se zeptala.S manželem se snažíme o druhé miminko.Posledních několik dní mám mírné bolesti podbříšku,narůžovělý výtok a žaludek jako na vodě.Nechci si dělat plané naděje.Máte někdo zkušenosti s těhotenským testem 7day?Děkuji moc

povedlo se

(Maja, 30. 6. 2009 15:46)

ahoj tak i nám se to povedlo jsem ve 4 týdnu a hrozně se těším a bojím zároven :)ale nechci nic zakřiknout....

....

(Lenča, 29. 6. 2009 1:36)

Ahojky snažilky...tak už se někomu z vás podařilo to co by jsme chtěli všechny?ja jsem 7 ledna potratila a teď nějak nemůžu otěhotnět....úplně to vypouštim jelikož bych s toho zbláznila....přeji vám všem moc štěstíčka ve snažení....papa

Pro Lucku

(Lenka, 27. 6. 2009 17:29)

Ahoj,ja jsem v lednu potratila ve tretim mesici vytouzene miminko a byt na tve miste jsem stastna ze ho v sobe mam!!!!!!jsou lidi kteri si toho nevazi a jak uz bylo receno jsi na spatne strane.....jsou tady zeny,slecny co se o miminko snazi i leta.....pokud to chces dat pryc porad se s lekarem!

pro Lucku

(:::::::::, 27. 6. 2009 15:43)

řekla bych vážně že jsem nepatříš,působí to na snažilky velmi špatně.A to není dobré.A pokud jsi 8 týdnů tak jsi ve 2 měsíci.A tohle by jsi měla řešit s doktorem a ne schazovat psychiku všem co jsem píší

pro Lucku

(............, 26. 6. 2009 11:03)

dobrý den Lucko.Víš podle mě jsi na špatný straně...pokud si tu přečteš pár dotazů, tak se tu všichni snaží o miminko. Je to sice tvá věc, ale mě osobně jako snažilce tvůj dotaz nesedl a ani nevím co očekáváš že ti tu ženský poradí, když převáně spousta by jích chtěla bejt právě na tvém místě....

Tehotenstvi

(Lucka, 25. 6. 2009 22:22)

dobry den chtela by jsem si zeptat jsem 8 tydnu tehotna to zname na ze jsem prvnim 1 mesici a ted budu 9 tydnu a chci to dat pric lucka

nevim co se deje

(misa, 25. 6. 2009 12:14)

Ahojky holky mám problém dělala jsem si několik těhotenských testu všechny vyšly negativně ale mám většinu příznaku jako těhotná co vy nato poradíte mi nějak?Mc se totis na mimčo s manželem těšíme myslíte že je to jev vsugerované......

Nemohu otehotnet

(Heda, 24. 6. 2009 22:39)

Ahojky holky mela bych prozbyčku už druhý tejden mám BZ 36,8 36,9C A fakt nevým co to má bejt co sy myslýte mohu bejt tehotná a kdy bych sem si asi mela udelat tehotenský test moc vám předem děkuji

břišní tance

(Mona, 23. 6. 2009 17:14)

Ahoj holky,chci se podělit o svou zkušenost,dlouho jsem nemohla otěhotnět a nakonec po zkoušení všeho možného jsem zkusila břišní tance,tancovala jsem rok a cvičitelka říkala holky ...pozor na plodnost kdo nechce mít mimčo,,,a včera jsem si udělala test a // :-))možná,že i vám to pomůže....

odpověď

(Pro Simona, 22. 6. 2009 18:14)

Simono, vůbec na své budoucí těhotenství nemysli. Tím, že si to pořád vsugerováváš, tak je to horší. Myslíš si, že jsi těhotná, a pak zklamání... Zkus se odreagovat něčím příjemným...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »