Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

marianna

(Majda, 11. 5. 2009 17:00)

ahoj já jsem 5 dní před MS jeden den taky špinila.Byl to takuvej růžovej hlen a pak, když měla přijít MS tak nepřišla a o 7 dní pozdějc jsem šla na gyndu a na ultrazvuku už bylo vidět začínající těhotenství.Takže držím palečky,ale nejspíš jsi na dobré cestě a snad se ti při další prohlídce mimi ukáže:-) a jinak mě to test ukázal až den očekávané MS a tři dni před mě ukázal taky negativní.

Hedě

(dyky, 11. 5. 2009 15:59)

Ze své skušenosti musím bohužel říct,že mi nepomohl ani Clostilbegit a ani Ultrogestan a nakonec jsem otěhotněla přirozeně a bez prášků,ale po dlouhých 3 letech.Tělo si prostě dělá co chce:-(....chtěla bych druhé dítě tak jsem zvědavá jak to pujde....moc držím všem palce:-)

Nemohu otehotnet

(Heda, 11. 5. 2009 15:13)

Prosím odepiště my sem už stoho náká nervní dekuji vám

jkjanie

(Majda, 11. 5. 2009 14:22)

Ahoj...tak si čtu co jsi napsala a myslím,že je to dobrý...mě se prcek na ultrazvuku ukázal po 7 dní po očekavané ms...

Nemohu otehotnet

(Heda, 11. 5. 2009 14:22)

Dobrý den všem mela bych prozbu už druhej týden nemám menctruaci a dr my řekl před týdnem že tehotná nejsem nemohl se splýct jo a kdo má skušenosti s CLOSTILBEGYNEM je tak dobrý že otehotním mebo jak funguje moc vám dekuji protože se z manželem snažíme dva a pul roku o mimi

Pro Dyky

(Marianna, 11. 5. 2009 13:47)

Špinění ustalo, trvalo tedy jen 1,5 dne....čekám do středy, buď přijde menses nebo snad ne, a to těhu se mi potvrdí....

// pozitivní test

(jkjanie, 11. 5. 2009 13:23)

ahojte holky - potřebuji poradit.po pregnylu jsem po 14ti dnech testovala //.dnes je to 17dnů a byla jsem u doktora, na ultrazvuku to není ještě vidět, můžete mi prosím poradit, kdy se může těhu projevit na ultrazvuku?výsledky krve budou zítra jinak pozitivní test je pořád, mám ale za sebou už jedno mimoděložní tak mám strach,jestli se prcek zase neukrývá tam kde nemá,děkuji a přeji pěkný den

Marianě

(dyky, 11. 5. 2009 11:13)

ahoj..budeš muset asi vydržet do středy..ze své vlastní skušenosti vím,že jsem si dokázala vsugerovat cokoli..i kyž to špinění by mohl být příznak těhu,ale vydrž,když se nezadaří teď tak se zadaří příště:-)

Divné špinění před očekávanou menstruací

(Marianna, 10. 5. 2009 18:23)

Holky prosím poraďte, očekávám menses ve středu, včera tedy v sobotu ráno začalo divné špinění, jen pár kapek na vložce spíše hnědé barvy, dneska opět jen pár kapek. Včera byl 11 den zvýšených teplot, menses mi přichází přesně v 15 DZT nebo 16DZT. Ještě se mi nestalo, že by před menstruací jsem pozorovala nějaké špinění, menses nastoupí vždy s krví a prudce. Myslíte, že by to mohlo znamenat těhu?Jsem už asi cvok:-( Navíc dneska mi to nedalo a udělala jsem si test-negativní:-(

Prstíčková metoda

(Marianna, 7. 5. 2009 18:19)

Mám na Vás holky prosbu, taky se snažíme, teď to bude třetí měsíc...Tento cyklus jsem vyzkoušela prstíčkovou metodu, ale chtěla jsem se Vás zkušených zeptat na techniku...mám prosté prstem zatlačit co nejdál do pochvy (samozřejmě po ejakulaci manžela), stačí když je ten pst vlhký od ejakulátu?Je mi to trošku trapné se tak blbě ptát:-(

majdě

(jkjanie, 7. 5. 2009 8:04)

to není možné,Majdi, úplně mě to potěšilo za tebe,mám ohromnou radost ani nevíš jakou,moc moc gratuluji

jkjanie

(majda, 6. 5. 2009 15:58)

ahoj.Tak i přes zvýšený prolaktin jsem to od 28.4 nedostala a včera jsem byla u lékaře a bylo mě zděleno,že jsem 5 týdnu a asi 5dnů těhotná. Takže jsem šťastná jako blecha...a dokonce jsem to viděla i na ultrazvuku.Doufám, že i vám se to brzy podaří a strašně moc držím palečky...

první příznaky

(Maruška, 3. 5. 2009 15:48)

Ahoj holky, tak to vypadá, že jsem těhotná. Druhá čárka na testu je stále tmavší. Tak jen pro info co jsem dělala a jaké jsem měla první příznaky. Došla jsem si k DR na kontrolu, jestli mám ovu a na hormon. vyšetření (doporučuju to absolvovat všem).Preventivně jsem jedla kyselinu listovou a často pila zelený čaj. Nezjišťovala jsem, kdy mám ovu ale úplně poprvé jsem vyzkoušela po milování prstíčkovou metodu. Fakt doporučuju - myslím, že ta na to měla rozhodující vliv. Víc než týden před očekávanými měsíčky mě bolelo břicho a nově občas píchalo na vaječnících. Třetí den, co jsem měla měsíčky dostat jsem si udělala test a byl negativní!! a navíc jsem začala špinit. Obrečela jsem to. Když jsem dalších šest dní jen špinila změřila jsem si BT (36,79) a udělala si test. Druhá čárka se na testu objevila jako přízrak. Další dva dny jsem špinila a hodně mě bolelo břicho a občas píchalo na vaječnících. Jsem náladová a rozbrečí mě úplně všechno. Jiné příznaky jsem na sobě nepociťovala. Teď už nešpiním a jen občas mě pobolívá trochu břicho.Tento týden jdu k DR na vyšetření, tak doufám, že vše bude OK. Všem přeju úspěch a děkuju za tyhle stránky, které mě psychicky moc podpořily. M

Můžu být těhotná ? BT

(Bára, 1. 5. 2009 16:39)

Krásný májový den :-)
Mám takový dotaz, ohledně BT. Měřím si teprve první cyklus, protože díky mé nepravidelnosti a délkám bych vůbec netušila kdy a jestli vůbec mám ovulaci a tak jsem to chtěla jen pro informaci vyzkoušet. Tentokrát tedy podle teplot a hlenu ovu být měla. Zhruba před 18 dny. Od té doby se s jedním, dvěma výkyvy teplota drží nahoře a před pár dny zase ještě malinko stoupla a drží. Jsem 61 DC a nevím jestli náhodou nejsem těhotná. Test jsem zatím nezkoušela, protože až dnes jsem to tak nějak začala řešit, dřív mě to vzhledem k tomu, že mívám dlouhé cykly ani nenapadlo. Jako jediný další příznak mě napadá, že mě bolí pořádně prsa, ale to je občas i před menstruací...tak dva týdny, ale ted teda bolí víc a už to kolem těch dvou týdnů bude...
Zajímalo by mě, jestli ty vysoké teploty teoreticky znamenají těhotenství, nebo to může být nějaká anomálie, což já nemám s čím srovnat.Všude jsem se dočetla, že drží-li se teploty nahoře 18 dní, je to těhotenství...
Při nejbližší příležitosti si samozřejmě udělám test, jen jsem shtěla znát vaše názory, prtože mě to trochu zaskočilo.
Děkuju :-)

těhotná?

(Monika, 30. 4. 2009 13:04)

Ahoj můžete mě prosím poradit poslední MS byla 17.3.2009 mimnko bych chtěla,tak jsem sidělala test a vyšel negativní.Dnes mám jít na vyšetření a já slabě krvácím.Potkalo to některou z vás.Nevím zda mám tak velké opždění a nevím zda mne lékař vyšetří.Děkuji

zdence

(verča, 30. 4. 2009 8:39)

myslím že se to hned nepozná jestli se vajíčko spojilo se spermiíí dle tedy té bazální teploty zkus počkat a když se ti tak za 3 dny zvedne a bude trvat minimálně 16 dní tak budeš nejspíš těhotná at vám to výjde

bazální teplota

(zdenka, 30. 4. 2009 8:35)

jak poznám že se vajíčko 1 den po souloži uchytlo mám totiž stále stejnou teplotu 36.5 zkoušíme 2 dítě a zatím nic.tak bych to chtěla vědět jaká by měla byt teplota děkuji

majdě

(jkjanie, 29. 4. 2009 8:30)

no aspoň že víš na čem jsi,my nic moc ale dostali jsme už konečně nějakou léčbu,zatím zkusíme konzervativní. clostilbegyl utrogestan, tento měsíc mi píchli pregnyl zrovna byl jeden folikul optimálně velký, vypadá to že mi vajíčka dozrávají ale jestli jsem to pochopila správně folikul nepraskne tudíš nedochází k ovulaci, přítel má malinko také problém, ale snad se nám zadaří. napiš jak ti dopadly krevní testy

jkjanie

(majda, 28. 4. 2009 16:45)

Ahoj tak jsem byla v úterý u doktora a na krevní výsledky mi řekl, že mám zvýšený prolaktin a že to je důvod proč se nedaří. Dostala jsem prášky a musím čekat až dostanu MS, ale ta měla být dnes a ještě nic..Jen před dvěma dny jsem místo bílého hlenu měla růžový..tak nevím co si mám myslet...Jak jste dopadli na klinice?Nějaké pozitivní zprávičky?

Marušce

(Evča, 28. 4. 2009 16:41)

Ahoj. Já jsem na začátku těhotenství taky špinila. Bylo to těsně po ovulaci (asi 5 dní před očekávanou menstruací) takže jsem si myslela, že jsem dostala menstruaci dřív a že naše snažení zase nevyšlo. Ale to krvácení bylo jiné než jindy. Občas jsem krvácela víc, pak zase chvíli vůbec, pak špinila...takhle na přeskáčku asi týden. No a hned po tom jsem si udělala test - nevím proč, nějak jsem měla pocit, že jsem těhotná - a byl pozitivní. Teď jsem ve druhém měsíci. No a ptala jsem se i dokotora a to krvácení je prý na začátku docela časté. Bývá to prý někdy způsobeno i tím uhnízďováním vajíčka a těma změnama. Každopádně když ti všel test, tak na tom něco bude :-) Zkus si po pár dnech test opakovat a pokud bude čárka sílit, tak je to jasné. Nebo klidně hned zajdi k doktorovi. Vezme ti krev a bude jasno. Držím pěsti ať to dopadne dobře ;-) Jo a koukni na http://www.mojetehotenstvi.cz/ když se tam zaregistruješ, tak tam najdeš odpovědi fakt na všechno a hlavně na tvůj dotaz většinou ještě v ten den odpoví spousta holek.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »