Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

špinění v těhotenství

(Maruška, 28. 4. 2009 13:18)

Ahoj snažilky, mám jeden dotaz. mám už sedmý den pouze špinění a bolí mě břicho jako při menstruaci. Dnes jsem si udělala test a jsou tam dvě čárky :-))). Bojím se ale aby se to špinění "nezvrhlo" do klasických měsíčků. Jak dlouho bych mohla krvácet (špinit)? Máte s tím někdo zkušenost?

Štítná žláza

(Michala, 27. 4. 2009 18:59)

Moc díky NikaVeri za odpověď. Chtěla jsem se ještě zeptat - jak to máš s jódem? Mám ho v těhotenských vitamínech, které teď beru, ale četla jsem, že se musí braní jódu u štítné žlázy v těhotenství upravit. Volala jsem na endokrin. a doktorka mi jód zakázala, že si mám prý koupit jiné vitamíny bez jódu. Na internetu jsem ale také četla info, že se má naopak zvýšit přísun jódu, když máš sníženou fci. Už vážně nevím čemu věřit. Nechci hlavně ublížit mimču. Moc díky za radu.

odpověď

(Pro Lucku, 26. 4. 2009 16:47)

Na tt se to ukázat tak brzy nemúže, protože těh.t. se používají až v den očekávané menstruace. Pokud ti tělesná teplota neklesá, je to jedna ze známek těhotenství, ale raději bych ještě počkala a doufala. Držím palečky.

prosím o radu

(pro irču, 25. 4. 2009 20:17)

co test?

prosím o radu

(erča, 25. 4. 2009 14:11)

mam silné a časté bolení břícha newim jestli nahodou nejsem těhotna také menstruace se mi už dlouho spozdila mohla bych byt těhotna? jak bych to podle vas poznala? prosím odepište co nejdřív

prosim o radu

(lucka, 24. 4. 2009 10:36)

ahojky,chtela bych se zeptat zda je mozne ze me tt ukaze ze jsem tehotna po 12.dnem od styku??tt si delam uz 3den a je nagativni bazalni teplotu merim poctive kazdy den...uz ale 10.dni se me drzi nad 37,3 tak nevim dostat bych to mela 28.4..poradite m i nekdo dekuji za jakoukoliv radu,o mimi se snazim 2roky po samovolnem potratu ve 16tydnu tak mam hroznej strach...

Nemate nektera s tim zkusenost?

(Lucinda, 22. 4. 2009 12:28)

Ahoj,poradte.S pritelem se snazime o druhe dite,ale nedari se,vzdy jsem to dostala.Ale tenhle mesic o tyden drive,jinak to mam pravidelne po 28 dnech.nejdriv ze me slo neco naruzoveleho,pak krev a jen spineni.tak moc bych chtela mit druhy,kamaradky vsechny uz maji druhy,nebo cekaji.

jkjanie

(majda, 20. 4. 2009 16:32)

to bych byla mocinky ráda.A určitě dám vědět.PS:Držím ti palečky ať ti na klinice řeknou jen pozitivní zprávy...Jinak taky určitě dej vědět jak jste dopadli...Zatím pa

majda

(jkjanie, 20. 4. 2009 13:50)

no ja porad stejne, ve ctvrtek jdeme na kliniku, pak budeme snad uz vedet vice. dej vedet jak u doktora, treba ho tam vazne mas, mimiska (-:

Majda

(jkjanie, 20. 4. 2009 10:50)

Ahoj tak v pátek tam nebyl.Takže musím jít v úterý, to má bez objednání. Ale už je to lepší píchalo mě jen včera, ale zase mám pocit že mě to vlezlo do žaludku, protože mě pobolívá a navíc nevím jestli to je těmi vitamíny co beru, ale mám nějak pořád sucho v puse....A jak ty?

majda

(jkjanie, 17. 4. 2009 12:12)

máš před sebou víkend, raději se seber a běž ještě dnes k doktorovi, já to taky statečně držela až jsem nakonec krvácela do břicha při mimoděložním,není to sranda.v té době jsem ani netušila že bych mohla být těhotná, test byl pár dní před tím negativní a menstruaci jsem měla normálně v termínu také, vemou ti krev udělají ultrazvuk a budeš mít klid

majda

(jkjanie, 17. 4. 2009 12:07)

ja měla minulý měsíc 10dní zpoždění a snad všechny příznaky těhotenství,no pak je člověk akorád zklamanej,nesmíme to brát tak tragicky, ono to půjde, dřív nebo později, určitě se všechny dočkáme

jkjanie

(majda, 17. 4. 2009 11:09)

divné to je nějak se dnes nenamáhám a je to tak 15min. co mě rozbolelo břicho jako když to mám dostat,ale ještě je dost času..bojím se zklamání, někdy mám pocit že jsi to i tak trošku vsugerovávám, že jsem těhotná...ale děkuji, že mě tu radíš. Moc si toho vážím a i já tobě držím pěstičky, aby ti to co nejdříve dopadlo...

majda

(jkjanie, 17. 4. 2009 10:20)

to je divné,test by ti měl ukázat už v den tvé menstruace že jsi nebo nejsi, no možná by doktor nebyl od věci, zkoušej test ob dva dny a ráno,třeba to che ještě vážně čas, budu ti držet pěstičky

jkjanie

(majda, 17. 4. 2009 9:27)

a navíc to břicho mám už takové druhý měsíc ( necelý ) vážně tomu už nerozumím. Všichni si myslí, že jsem těhu i vpraci.

Majda

(jkjanie, 17. 4. 2009 9:18)

ahoj,tak ten test jsem si dělala ještě večer,ale nic:-( vůbec to nechápu. Sice mě břicho už tak nebolí jen občas tlačí, ale mám ho pořád jak balon. Přítel říká že je na test dost brzo, pokud bych prý otěhotněla tento měsíc, ale já nechápu proč tedy mám takové břicho...

majda

(jkjanie, 17. 4. 2009 8:00)

a napiš jak si ráno dopadla s tím testem, jsem napnutá

majda

(jkjanie, 17. 4. 2009 7:52)

no to mi povidej,taky mi to tak přijde, první těhotenství bylo mimoděložní a teď ne a ne

Majda

(jkjanie, 16. 4. 2009 16:30)

trošku mě tím děsíš..mám strach aby jsi neměla pravdu. Test už mám doma, takže hned ráno jdu na to...Je to děsní to čekání a ten strach, že to zase nedopadne....Mám pocit, že mě z toho tak trochu hrabe. Všude kolem mě samé těhule, když je vidím je mi z toho dobreku.

majda

(jkjanie, 16. 4. 2009 13:35)

tak to teda netuším, spoléhala bych spíše na ten test, zajdi do lékárny, kdyby to bylo to mimoděložní, není na co čekat,a když to bude miminko, tak aspoň budeš vědět na čem jsi.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »