Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro jkjanie

(majda, 16. 4. 2009 11:27)

děkuji test si určitě udělám.A ještě jsem se chtěla zeptat, četla jsem tu, že se dá také těhotenství poznat podle bouličky na čípku.Včera i dnes jsem to zkoušela a nahmatala jsem dvě jednu trošku v pravo ve předu a druhou trochu v zadějc a na levo. Je mi 27 a s přítelem se to mimi moc přejem.

pro majdu

(jkjanie, 16. 4. 2009 7:50)

nechci malovat čerty na zeď, ale při podobné bodavé bolesti vystřelující do konečníku a přitom normálním průběhu menstruace jsem bohužel byla mimoděložně těhotná a taky jsem nic podobného nečekala, zkus test, měl by to už ukázat

Holkám

(Zuzka, 15. 4. 2009 19:26)

Holky, moc děkuju za přání štěstíčka. Budu ho určitě potřebovat.Snad se taky brzy dočkáme. Krásné léto plné sluníčka přeji vám všem:-)

dotaz

(Majda, 15. 4. 2009 18:30)

krom toho, mě ty bolesti vystřeluji až ke konečníku a mam vetší potřebu chodit na velkou. Jsou to spíšetakové bodance, ale dokážou mě zvednout i ze židle.

dotaz

(Majda, 15. 4. 2009 11:43)

ahoj, chtěla bych poradit.Snažíme se s přítelem o mimi, ale nic.Prohlídka vyšla dobře.Ovulaci jsem 16.3 a tak jsme se snažili, ale 31.3 mě nastala pravidelná menstruace.A od te doby co mě skončila mám zvětšené břicho a poslední 3 dny při delším stání, chůzy a námaze mě bolí v podbřišku. Mohlo by to konečně bejt těhotenství? Jsem nedočkavá a to čekání na mens.mě zabíji.Děkuji

zuzce

(.........., 15. 4. 2009 6:25)

Já taky přeju moc štěstíčka,nám se zadařilo po dlouhých 3 letech.....takže vím jaké to je.....hodně štěstí:-)

Zuzko

(Evča, 14. 4. 2009 19:53)

Přeju moc, moc, moc štěstíčka ať se to povede!!!! Držím pěsti

Budu muset na umělé

(Zuzka, 14. 4. 2009 18:43)

Tak holky, dlouho jsem tady nebyla a teď jsem se přišla podělit s vámi o nové informace. Již 9 měsíců se s manželem snažíme o miminko. Bohužel, není nám přáno. Můj gynekolog, mimochodem, vynikající odborník na neplodnost, mě 2 cykly stimuloval prášky a hormony, aby bylo bylo vše připravené na početí. (Na počátku cyklu clostilbegyt na podporu ovulace a činnosti vaječníků, poté estrofem na růst děložní sliznice a nakonec injekci pregnylu na uvolnění vajíčka). Bohužel se nazadařilo. Bylo mi sděleno, že budeme s manželem posláni do nějakého centra asis.reprodukce (ještě nevím jestli půjdu do Liberce nebo do Prahy), že není na co čekat...Jsem z toho moc smutná a zároveň mám novou naději, že se povede uměle co se nepovedlo přirozenou cestou. A naskytl se další problém. Moje černé myšlenky, že se nezadaří ani tak....ale na druhou stranu, jsem ráda, že už jsou takové možnosti lidem pomoci.
Hodně štěstí všem snažilkám i těm, kterým se už splnil největší sen.

Ahoj Míšo

(NikaVeri, 13. 4. 2009 21:59)

Gratuluji k těhotenství. Štítná žláza nemůže ovlivnit výsledky těhu testu. Jediné co teď bude velice důležité aby jsi dr.řekla, že jsi těhotná a ona Ti popřípadě předepíše nějakou medikaci. Sama mám hypofunkci (sníženou činnost) štítné žlázy a beru Letrox. Když jsem otěhotněla tak jsem šla ke své dr a ona mi hned dělala testy jestli nebude potřeba zvýšit dávku Letroxu (v těhu jsou na štítnou žlázu vyšší nároky). Nakonec mi nechala stejné dávkování. Říkala, že je velice důležité pravidelně kotrolovat hodnoty aby miminko nestrádalo. Mohlo by to mít na něm následky.
Přeji Vám oboum hodně zdraví :)

Štítná žláza

(Michala, 11. 4. 2009 8:07)

Když jsem si četla dotaz od Evulky, napadla mě otázka ohledně štítné žlázy a těhotenství. Doktorka mi dělala krevní obraz a zároveň mi při tom udělala i testy na štítnou žlázu. Prý mi vyšly nějaké hraniční hodnoty, a musí proto ještě udělat další testy,aby zjistila jestli je opravdu něco špatně nebo ne. Přesné výsledky zatím ještě nevím. Včera jsem si ale dělala těhotenský test a vyšel pozitivní. Chtěla jsem se zeptat, jestli když jsem těhotná, mohlo by to těhotenství ovlivnit ty krevní výsledky na štítnou žlázu? Nebo naopak,můžu mít kvůli špatné štítné žláze falešné pozitivní těhotenské výsledky?Moc díky za radu.

Mohla proběhnout ovulace?

(Evulka, 10. 4. 2009 8:50)

Dobrý den. Měla jsem už dotaz v rubrice "Trocha techniky" ohledně krátké fáze zvýšené teploty.Teď ale vůbec nevím, na čem jsem. V mém posledním cyklu se mi teplota zvýšila přibližně ve stejný den cyklu jako jindy, ale v tu dobu už jsem měla dva dny menstruaci - nevím, jestli tedy přímo menstruaci - spíš jsem den mírně krvácela, den úplně vynechal, pak špinila, zase krvácela...a to celkově 7 dní. teď už mám dva dny po "menstruaci" (pokud to tedy byla menstruace)a udělala jsem si těhotenský test (to proto, že mi vyšly hraniční hodnoty štítné žlázy). Druhá čárka byla hodně slabounká, ale byla tam. Jsem z toho zmatená - podle mě ovulace vůbec neproběhla (nebo tedy až během menstruace nebo těsně před ní - mívám zkrácenou fázi tepl.). Vím, že testy nemusí být stoprcentní, ale nevím, jak se k tomu postavit.Ale kvůli čemu především píšu je to, že mám teď strach, protože jsem nachlazená a jím paralen, používám kapky do nosu a navíc jsem teď na oslavě pila alkohol, ale to vše proto, že jsem nepočítala s tím, že bych vůbec mohla být těhotná. Mám teď strach, že by to vše mohlo případně plodu uškodit. Žádné příznaky ale nemám, kromě toho podivného krvácení a teď výtoku. Díky za odpověď E.

můžu být těhotná

(Misa, 9. 4. 2009 20:34)

Ahoj,mam takovy dotaz a mozna uz problem.Od prosince jsem musela ze zdravotnich duvodu (tromboza) vysadit antikoncepci,kterou jsem brala tak 10 let.Je mi 28 let a asi pred mesicem a pul jsem mela s pritelem pohlavni styk i s kondomem a ted mam zpozdeni s menstruaci asi tyden. Dneska jsem si merila i teplotu a mam 37,5 je moznym,ze jsem tehotna?Taky je mozne,ze je to tim krasnym pocasim,ale mam porad takovy divny pocit.Jine priznaky jsem zatim nespozorovala.

Pokračování

(Haňula, 9. 4. 2009 8:50)

Tak miminko se nekoná. Dnes jsem tedy užila jeden prášek a budu čekat na MS. Nevím čím to mohlo být. Dlouho jsem užívala antikoncepci a v listopadu jsem přestala, myslíte, že by to mohlo být tím? Když si ale představím, že by to takhle mělo být pokaždé, tak mi jde mráz po zádech. To věcné čekání a zkoušení, jestli to tentokrát vyšlo. Tak se mějte pěkně a přeji hodně štěstíčka.

pro Miky

(Zuzka, 7. 4. 2009 18:56)

V Liberci na náměstí je radnice, tu obejdeš, abys byla přesně na druhém konci od vchodu do radnice (zezadu)naproti sobě budeš mít Divadlo FX Šaldy, přejdeš silnici směrem k divadlu a půjdeš pořád rovně, přes most, kde budeš muset přejít další silnici. Naproti sobě budeš mít velký zrenovovaný barák a to je Genet. HOdně štěstí

Taky příspěvek

(Haňula, 7. 4. 2009 15:48)

Ahojky, poslední dobou se mi docela často stává, že zavítám na tyto stránky. No je to už devět dní, kdy měla přijít MS a ono nic, ještě nikdy se mi to nestalo. Takže moje první heslo ve vyhledávači bylo: první příznaky těhotenství a jako první naskočil tento odkaz. Co následovalo dál? Kup těhotenského testu (po třech dnech zpoždění), test jsem si udělala a ono nic, tak jsem si říkala, že je třeba brzy. Takže jsem testy pak opakovala ještě po pěti dnech a po týdnu, všechny byly negativní. Dnes jsem tedy zašla za gynekologem, ten prý těhotenství pozná až po 14 dnech vynechání MS, ale vzal mi krev a ve čtvrtek se uvidí. Těhotenským testům prý stejně moc nevěří. Tak mi ještě napsal prášky na popohnání a já za dva dny uvidím, zda-li je hodím do koše nebo budou třeba. Mějte se moc hezky a všem přeji mnoho štěstíčka.

genet

(miky, 6. 4. 2009 20:46)

Ahojky prosim vas o pomoc byla jsem poslana na genet do Liberce bohuzel nejsem z liberce a nevim kde presne ho hledat,muzete mi nekdo pomoci??A napsat podrobnejsi planek a nebo alespon adresu diky vsem

pro luciu

(jkjanie, 6. 4. 2009 13:28)

no taky si asi užijete koukám, já byla dnes u doktora, těhotná samozřejmě nejsem, bohužel nemám ani tolik hormonů abych měla menstruaci natož nějakou ovulaci.uvidíme příští týden z výsledků krve, to je mazec, přemýšlím, že už taky asi vyhledám nějaké centrum asistované reprodukdce, je mi sice 30, ale po mimoděložním těhotenství a bez menstruace se mi zdá, že to asi samo nepůjde a čekat v nejistotě je na zbláznění.

Zpoždění

(Veronika, 6. 4. 2009 12:08)

Ahoj všichni píši k Vám poprvé :-) 4měsíce se snažíme o miminko a teď mám zpoždění zatím dva dny test negativní jsem šíleně nervozni jak to dopadne.

Jsem tehotna?

(Alena, 5. 4. 2009 15:24)

Pred 14 dny jsem mela pohlavni styk kdy se do me pritel udelal,bylo to tyden pred menstruaci ,ktera mi ted skoncila. Tyden me poboliva hlava a mam slabe pichani v brichu i tlaky,jsem nervozni naladova a vse mi prijde lito,taky me pobolivaji zuby. Behem menstruace jsem si delala test,jee pravda,ze se nema delat v dobe cyklu?

pro snažilky

(Markéta, 4. 4. 2009 20:21)

Protože si strašně ráda čtu názory a strasti, ale i radosti Vás všech a docela mi i pomáhají, ráda bych i já přispěla se svou zkušeností.Je mi 38 let mám dvě krásné a zdravé děti 18 a 15, ale přesto cítím, že bych ještě jedno ráda vychovala:-) nikdy jsem neměla žádné zdravotní problémy a otěhotněla jsem v mládí úplně v pohodě.Moje maminka říkala, že kdyby na mě někdo hodil chlapský trencle, budu těhotná.Tak jsem se domnívala, že to bude brnkačka i teď.Žádné zdravotní problémy nemám a nikdy jsem neměla.No pokoušeli jsme se s partnerem asi tři měsíce a nic.Káždý mi říkal, že to je strašně krátká doba ať nejančím.Nicméně má kamarádka mi poradila sanatorium Pronatal, ať se třeba jen zeptám.Bylo mi to trochu hloupé, že otravuju už tak brzo, ale co objednala jsem se na konzultaci a vysvětlila jim svůj problém.Přijali mě velmi vlídně a vůbec jim nepřišlo divné, že jsem tam tak brzo.Po všech vyšetřeních se bohužel zjistilo, že přirozenou cestou už otěhotnět nemohu.Mám nedostačné hormonální hodnoty, tudíž naprosto bez ovulace.Partner je v pořádku:-) Dnes jsem po hormonální léčbě a po inseminaci tak za tři týdny uvidím.Paní doktorka říkala, že inseminaci budou opakovat ještě 2x a pak v případě neúspěchu bychom přistoupili k umělému oplodnění.Jsem hrozně ráda, že jsem se osmělila a do Pronatalu zašla.Snažila bych se třeba rok i déle a stejně by to bylo neúspěšné.Ačkoliv jsem se domnívala, že jsem naprosto zdravá, tělo se prostě věkem mění a co šlo před 15 lety už nemusí jít teď:-)nedbejte na to, když někdo říká, že rok zkoušení není žádná doba, máte li pochybnosti a strach nebojte se vyhledat lékařskou pomoc, třeba jen pro to ujištění, že jste naprosto v pořádku.Hodně štěstí všem.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »