Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Martinu..

(Janinka, 26. 3. 2009 20:22)

Ahoj,a v kolikátém jsi Ty?Je to strašnej boj...Já bych tě,upřímě,v tom velice ráda nechala samotnou:-D..Kdyby to jen tak šlo..A co na to tatínek?Můj manžel pořád protestuje,ale sam mi kupuje cigarety:-)

Zpoždění

(Vilma, 26. 3. 2009 16:58)

Ahojky, zdravím všechny snaživky, Chtěla bych se zeptat, snažíme se s přítelem o mimi asi měsíc a spozdily se mi měsíčky o 8 dní, ale teď jsem to dostala. Hrozně jsem se těšila, bolelo mě břicho, v krku, zvýšená teplota, tlak v prsou, neustálé močení i v noci a hlad. Je možné, že i přes měsíčky bych byla těhotná? Děkuji za odpověď.

pro Janinku

(Martina, 26. 3. 2009 14:33)

Ani nevis, jak jsem rada, ze v tom nejsem sama...

????

(Niki, 25. 3. 2009 20:40)

Ahojte,v lednu jsem byla na revizi jelikoz jsem potratila,po sesti nedeli jsem dostala presne na den menstruaci....zacali jsme se tedy pak s pritelem snazilkovat dal kdyz nam to bylo povoleno......nyni jsem to mela dostat 14 a nic je to uz 12 dny a ja neustale cekam,nemam odvahu si udelat ani test abych nebyla zklamana....ma nektera z vas zkusenosti z brzky otehotnenim po potratu??mam normalne pichani v podbrisku jako kdyz mam dostat mens. tak jako pri prvnim tehu.....ma smysl si delat uz testik?

:-(

(Janinka, 25. 3. 2009 13:47)

Ach to kouření..Hrozná droga..Já vykouřím tak 10 denně,ale at se snažím jak chci,nejde přestat:-(...Každej mi říká že přestanu sama od sebe,že mi to přestane chutnat,ale zatím mi to jen chutná asi 100x víc než kdykoliv dřív...

pro Malinu

(Martina, 25. 3. 2009 11:02)

V kterém jsi? Taky mám problém s kouřením. Pořád všude studuju, jak moc mimískovi ubližuju...Ale prostě se to nedá, chutná mi to čím dál víc. 3-5 denně, víc se ovládnu....

pro MALINU :-)

(Laďka, 25. 3. 2009 10:32)

258-860-473

Laďka

(Janinka, 25. 3. 2009 7:19)

Od Maliny..:-)

???

(Laďka, 24. 3. 2009 17:28)

od koho chceš ICQ??

MALINA

(Janinka, 24. 3. 2009 17:10)

Máš icq,aby jsme mohly trochu pokecat?:-)

3 dny pred MS

(milena, 24. 3. 2009 16:23)

Ahoj všechny.Koupila jsem si test s citlivosti 10,jmenuje se 10 baby.Mám 3 dny před očekávanou MS a test je negativní,ale všechny příznaky těhu.mám.Je možné,že i tak citlivý test nevyjde pozit.3 dny před.

zpozdění

(Laďka, 24. 3. 2009 16:05)

ahojky všem, měla jsem dostat MS 18.3 ted je 24 a pořád nic.3 dny mě bolelo tak jak když to mám dostat. Dělala jsem si 2 testy a ty mi ukázali jednu čárku. Nemáte s tím někdo také zkušenosti? Myslíte že těhotná být můžu? Děkuji za info. :-)

Janinka

(Malina, 24. 3. 2009 15:40)

já kouřila do minulého čtvrtka 20 cigaret denně (13 let), pokoušela jsem se přestat x-krát, všechno marný. když se mi ukázaly ty dvě čárky, dala jsem si poslední a od té doby nekouřím (zatím-doufám,že mi to vydrží). prostě se sebou vůbec nediskutuju, není to jako dřív - tak si jednu dám, vždyť to nikdo nemusí vědět.., beru to jako můj první dárek miminku.. :-) Držím palečky, určitě se ti to podaří!

MALINA

(Janinka, 24. 3. 2009 11:00)

No jde to..:-)Akorád se mi nedaří přestat kouřit,chutná mi to ještě víc:-(...Nám se mímo podařilo hned první měsíc po vysazení antikoncepce..

Janinka

(malina, 24. 3. 2009 9:21)

No jéje! :-) Snažili jsme se rok.. V pondělí jdu na další ultrazvuk, to bych měla být 6+0, tak doufám, že už by tam mohla být miniatura vidět. :-) Jak tobě se daří?

MALINA

(Janinka, 24. 3. 2009 8:36)

To bude ok,uvidíš....Ty chceš mímo?

Janinka

(malina, 23. 3. 2009 18:20)

Dekuju moc, jsem trochu nervozni, tak snad to bude ok.

MALINA

(Janinka, 23. 3. 2009 16:39)

Umě bylo vidět 14 dní po vynechání menstruace..A zvětšená děloha je dobrej příznak:-))..\držím pěsti..

kdy je mimi vidět na ultrazvuku?

(malina, 23. 3. 2009 16:36)

ahoj, tak jsem byla dneska u doktora, ale miminko ještě není vidět. pokud jsem opravdu těhotná, jsem 5+0. tak teď nevím jestli je ještě moc brzy nebo mám nějaký problém.. :-( doktoři mi nic neřekli, jen ať počkám týden a že děloha je zvětšená.

PETRA

(Janinka, 23. 3. 2009 16:36)

+/- 3 Den po vynechání menstruace...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »