Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

příznaky chřipky

(Maruska, 14. 3. 2009 7:26)

Ahoj holky, tak jsem se taky zařadila mezi snažilky. Zatím jsem ale na začátku a ještě vše beru optimisticky (doufám, že mi to vydrží :-). Tenhle měsíc je mi ale nějak divně. Jsem unavená a bolí mě břicho. Dneska jsem měla přes noc náhle zvýšenou teplotu a bolí mě v krku. Četla jsem, že první příznaky mohou být jako chřipka, tak jsem se chtěla zeptat jestli jsou těmi příznaky taky zvýšení teplota (okolo 37) a bolení v krku. Ptám se i proto, že se bojím si vzít nějaké prášky a tak se radši kurýruju čajem. Dík.

Katerina D

(:::::::::, 11. 3. 2009 18:49)

No to musíš vědět jestli styk byl nechráněný nebo naopak,a doporučuji test tam by to mělo být poznat,a neboj

IUI

(Leni, 11. 3. 2009 14:38)

Som 2den poIUI co sa tak deje v tele beriem lieky na udržanie pripadneho tehotenstva da sa aj niako inac zistit že zakrok sa podaril?

pomuzete mi?

(katerina d., 10. 3. 2009 20:13)

dobry den chtela bych se zeptat jestli jsme tehotna kdyz mam mesicky ale hodne slabe?je to hodne nutne pomozte mi...me by to nevadilo ale je mi teprve 15 let...predem dekuji..

pro Martu

(........, 10. 3. 2009 6:30)

Marto myslím ,že můžeš být v klidu je to dost nepravděpodobné

Všem snažilkám

(Lůca, 9. 3. 2009 15:58)

Ahojky všem snažilkám o miminko. S manželem jsme se snažili skoro 2 roky o mimčo. Nepravidelná men., konizace děl. čípku a záněty dělaly své. Vždy když se mi spozdila men.,tak jsem si okamžitě dělala testy a čekala a modlila se, ať se mi tam ukáže i ta druhá. Všechny moje vrstevnice měli už děti dvě a já nic, už jsem propadala různým myšlenkám..... Jelikož bydlím na horách, tak jsme se domluvili s panem doktorem na nějaké léčbě, ale musela bych jezdit kždý druhý den k němu, takže tuto léčbu ponecháme na jaro až sleze sníh. Teď v únoru se mi nedostavila menstruace, ale úplně jsem to nějak přešla, protože jí mám velmi nepravidelnou. Teď jsem měla i velký prac. zápřah v práci po novém roce. Poprvé jsem si i zapomněla měřit pravidelnou baz. teplotu. Příznaky těh. jsem žádné neměla, jen se mi začaly zvětšovat prsa. Udělala jsem si test už jsem ani u něj nečekala, zda se tam objeví čárka jedna nebo dvě. Pak jsem si na něj vzpomněla až ponějaké době. Konečně byl pozitivní. Nyní jsem v 5. týdnu a jsem nesmírně šťastná. Poprvé za celou dobu snažení jsem opravdu v únoru neměla ani čas myslet na mimčo, úplně jsem to vypustila a ono se to povedlo. Chtěla bych Vám všem říct jen to, že psychika dělá opravdu hodně. Sama bych tomu nevěřila. Zapojte se do činností, které Vám nedají prostor se zabývat pouze jednou myšlenkou. Přeji Vám všem hodně moc a moc štěstíčka a držím palečky.Lucka

Těhotenství..

(Jana, 9. 3. 2009 15:35)

Dobrý den..Mám k vám "chytřejším a zkušenějším" dotaz..Poslední menstruaci jsem měla od 4.-8.2,snažíme se s přítelem o miminko.Všechny testy jsou pozitivní,dělám si je každý den:-)) a sleduji,jak dnem ode dne je čárka viditelnější(Prostě blázen)..Dnes jsem byla u svého gynekolga,ale těhotenství není vidět:-(.V listopadu 2008 jsem byla na operaci s mimoděložním těh a vzali mi vejcovod.Bojím se,aby to nebylo znovu:-(..Máte někdo podobnou zkušenost?Prosím napište,nebo se zbláázníím:-))Icq 474423238

Je možné že bych byla těhoptná?

(Marta, 9. 3. 2009 14:50)

Dorbý den,mám takovej problém jee mi 16 let..a zhurba před týdnem sme se s mým klukem mazlili..:-( jsem straššně zmatená..Páč se bojim..je to možná blbost..jsem ještě panna..jak to mám popsat?prostě jsem na svým klukovi seděla v jen tenkých tangách..no a on se udělal..je možné že by se sperlmie přes tu látku mohla dostat do pochvy?Já vím je to děsně trapné..:( prosím napištěe někdo..marta

Týně

(dyky, 8. 3. 2009 17:38)

já mám 3letého kluka,ale snažili jsme se 3 roky takže vím o čem se tu píše.Ale jak jsem psala níže moje těhu bylo bezproblémové a pohodové....tak Ti přeju,aby Ti to vyšlo a aby nebyly žádné problémy:-)

Dyky

(Týna, 8. 3. 2009 13:31)

Děkuji za uklidnění je pravdou,že má sestra to měla až do 6 měsíce.Měla jsem to asi jen 2 hoďky a jinak nic.Jen je ještě brzy na doktora mám spoždění teprve 3 dny ale citím se divně neustále tlaky v břiše.Ráda bych kdyby to vyšlo o jedno už jsme přišli tak se bojím.A jak jsi na tom ty?A děkuji

Týně

(dyky, 7. 3. 2009 15:53)

myslím,že těhotná jsi ze skušenosti kamarádek vím že taky špinili a nebo to dokonce dostaly(jedna to měla dokonce do 5 měsíce a vůbec netušila že je těhu což se mi zdá neuvěřitelné)ale v každém případě bych v pondělí zašla k lékaři.....hodně stěstí at dopadneš dobře:-)

poraďte

(Týna, 7. 3. 2009 11:10)

Ahojky,tak dnes ráno jsem test opakovala a čárky tam dvě byly ale taky jsem zatím začala špinit,může mi někdo říct co to je,jestli jsem nebo nejsem a nebo jestli to bylo jen mnou vsugerované ale čárky tam viděl i přítel prosím pozte mi

Konečně

(Týna, 6. 3. 2009 10:37)

Ahojky zdravím všechny,i já patřila rok mezi všechny snažilky.A dnes konečně se tam ta druhá čárka ukázal.Nejprve jsem myslela,že je to rozpité,ale za cca 4 hodky jsem to zkusila zas a je tam.A to že to psychika ovlivní je pravda,když jsme si počínali tak jsem na to myslela,ale jak mě začalo bolet břicho jako před mens.tak jsem to vzdala,a vida dnes.A ješťe celých 11 měsíců jsem neužívala žadné vit.ani kysel.listovou až tento poslední pokus jsem si ji v lékárně koupila a hned se to povedlo.Takže má rada,listovku,a prstíčkovou metodu a pozitivní myšlení,váš čas přijde snažilky a také jsem poznala že je tento měsíc něco jinak,bylo mi pořád nějak divně,ale myslela jsem že je to chřipka.Tak držím palečky všem a nebojte se i vám se to povede

Takže nic

(Daisymk, 6. 3. 2009 8:14)

Zdravím po ránu.Takže jsem dnes dostala MS a tudíž už nemusím dělat další testík.Ach jo.No snad se to povede příští měsíc.Mějte se.Pa pa

vero

(dyky, 6. 3. 2009 8:06)

moje skušenost je taková že když jsem po 3 letech snažení otěhotněla,tak jsem to věděla hned,protože mě krom strašné bolesti v prsou nic nebylo,možná až trochu dýl,ale ze začátku jsem byla v krásné pohodě a ne jako když to mám dostat tak jsem nervozní,nafouklá,rozežraná atp.Je pravda že jsem si to bála připustit,že bych mohla být těhotná,ale po 3 letech pozorování jsem to opravdu poznala že se cítím jinak a v pohodě a takové bylo i celé moje tehu.....tak to je moje skušenost....hodně stěstí:-)

Špinění

(Daisymk, 5. 3. 2009 10:57)

Ahojky mám dotaz.S přítelem se pokoušíme o mimi.Mám den zpožděnou MS a začala jsem trošku špinit,ale není to jako menzes.Test jsem si dělala,ale je negativní.Myslíte,že mám ještě vyčkat a zkusit test později?Mohlo by se jednat o těhotenství???Příznaky asi žádné nemám.Jen mě občas pobolívá v podbřišku.Díky za odpověď.pa pa a držím všem palečky.

vero,

(webmaster, 5. 3. 2009 0:13)

s nějvětší pravděpodobností asi nemáš každý měsíc všechny příznaky PMS, případně těhotenské, které jsi popsala. Je to individuální záležitost, stejně tak jako první příznaky těhotenství. Stačí jenom dobře znát svoje tělo a pak si člověk všimne líp, když je najednou něco "jinak". V tvém případě bych ti doporučila už o žádných příznacích nečíst, lehce se vsugerovávají. Až se přestaneš pozorovat, tak spíš otěhotníš, to je zkušenost většiny žen.

pms

(vero, 4. 3. 2009 22:13)

toto su priznaky pms.... a ked sa na to pozriete, tak su to aj vlastne prve priznaky tehotenstva... tak ako to mam rozoznat?
# akné,
# opuchy a zvýšená citlivosť pŕs,
# pocit únavy,
# ťažkosti s nespavosťou,
# podráždený žalúdok, nafukovanie, zápcha alebo hnačka,
# zmeny chute, zvláštne chuťové „prepady“,
# bolesti v kĺboch a svaloch,
# napätosť, podráždenosť, zmeny nálady, precitlivenosť,
# úzkosť alebo depresia

TAK AKO TO MAM VLASTNE ROZOZNAT? AKY JE V TOM ROZDIEL? JE VOBEC NEJAKY?

este raz...

(vero, 4. 3. 2009 21:11)

este raz vas prosim o odpoved, ak ju niektora poznate a mate s tym skusenost.
Ako rozpoznam prve priznaky tehotenstva od predmenstruacneho syndromu???
je v tom rozdiel?
lebo si kazdy mesiac citam o prvych priznakoch tehotenstva, vsetky mam a ked to pride, tak zistim, ze to bol vlastne len predmenstruacny syndrom a som sklamana..... ako som uz pisala pred par dnami...
dakujem za odpovede!

Dotaz

(Janča, 4. 3. 2009 16:09)

Ahojky, mohly by jste mi někdo poradit. Od 8/2008 sem skončila po 8 letech s HA.A jelikož jsem do nového roku neotěhotněla, tento cyklus si začínám měřit bazální TT a dělám si grafík.Tím jsem zjistila, že jsem měla ovulace 28.2. v sobotu.Ale v neděli najednou jsem chytla hroznou rýmu (ani nevím z čeho) a jsem unavená, tak mám strach jestli to nějak nemůže ohrozit možné oplodnění. Prášky jsem raději žádné neužívala...dík za odpověd Jana


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »