Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

PRO LENKU...

(PETRA, 9. 2. 2009 17:41)

AHOJ LENI,JA SEM TO PO ZAKROKU DOSTALA AZ PO 7.TYDNECH...DOKTOR RIKAL ZE JE TO JAK U KOHO A JAK SE STIM TELO SROVNA...V NEJHORSIM TI PICHNE INJEKCI NA USPISENI...HODNE STESTI DO BUDOUCNA...

ovu

(Gma, 9. 2. 2009 13:00)

Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli můžu mít ovulaci bez menstruace? Děkuji

Dvě II

(Martina, 9. 2. 2009 12:42)

Tak jsem si koupila jinou značku testu a ráno si ho udělám. Ještě jsem volala k doktorce a zítra se na mě podívá. Doufám, že to potvrdí.

pro Martinu

(od zuzika, 9. 2. 2009 11:33)

No určitě by se ti to mělo objevit na těhotenském testu.Držím palce.

Že by?

(Martina, 9. 2. 2009 11:24)

Tak holky, měla jsem dostat MS 6.2.09 a pořád nic... Už se mi případné těhu objeví na testu?

pro Martinu

(od zuzika, 9. 2. 2009 10:19)

Ahoj,no ta první čárka ta testovací bývá vždycky světlejší a ta kontrolní by měla být trochu výraznější,protože se tam musí objevit vždy.Já jsem si testu dělala několik,a někde jsem to tak měla,jinde zase bylo vše stejné,zkus jinou značku testu ještě.Já si dělala testů opravdu hodně,a pokaždé s jinou značkou.Držím palce ať to vyjde:-)

Dvě II

(Martina, 9. 2. 2009 9:14)

Zdravím všechny, včera i dneska jsem si dělala GS Mamatest a v obou případech se mi objevila slabá druhá čárka. Poslední MS 27.12.2008, neměla by být ta druhá I už výraznější? Snažíme se o mimi 9měsíců.

mam dotas

(viky, 8. 2. 2009 16:47)

ahoj holky chci se zeptat mam kamaratku ktera nedostava pravidelně menstruace dostavaji za rok 2 krat nebo 4 krat je ji 20 let a privni menstruace dostala v 15 let a byla u doktora a řekni že ma nějaku poruchu kvuli tomu žě je tlusta tak ji pihaly inekce každy mněsice aby to dostavala jenom že těd vona přestala chodit na ty inekce takže to neměla asi 5 nebo 6 mněsicu a nedavno měla svadbu takže se snaži o miminko a těd si misly že je asi těhotna že ma diviny pocit že když něco žere tak se ji to hnusi a že se ji to nikdy nestalo a chci se zeptat je možne aby byla těhotna když nema menstruace pravidelně ?????????? 8-)

...

(Lenca, 7. 2. 2009 19:27)

Ahojky snazilky,tehulky,maminky.....tak jsem se konecne dostala s toho trauma kdy jsem potratila a ziju opet na plno.....jen se chci zeptat na jednu vec,ale asi mi zadna neodpovi jelikoz je to nejspoise u kazde jinak:)jsou to 4 nedele po zakroku kdy jsem byla na cisteni delohy a stale jsem to jeste nedostala...nevim zda je to dobre ci spatne,zda si zajit k DR na vysetreni....takze devcatka preji vam vsem hooooooodne stesticka v tom tehu a snazilkam aby se co nejdrive zadarilo:)i ja sama budu doufat:)

NEVIM CO MAM DELAT...

(PETRA, 6. 2. 2009 9:40)

AHOJ,JE MI 21.A PRED 3 MESICI JSEM PRODELALA ZAMLKLE TEHOTENSTVI..TED SE MI ZACALI MASTIT HODNE VLASY A NATEKLY MI PRSA ALE NEBOLI...NEST VYSEL NEG.ALE TADY SEM SE DOCETLA ZE JE NEJLEPSI HO DELAT AZ PO MENSTRUACI...MUZOU TO BYT PRIZNAKY TEHOTENSTVI??MUZE MI PROSIM NEKDO PORADIT??

Zase nic...

(Martina, 5. 2. 2009 16:25)

Tak jsem si dnes dělala testík a negativní....Další měsíc čekání, asi to taky už vzdám

rada pro Lucieenku

(Lenka, 5. 2. 2009 14:24)

Ahoj,test uz sis mela udelat davno a necekat tyden....utikej hned do lekarny a budes mit jasno!Pak se nam muzes pochlubit.

pro Lucienku

(od zuzika, 5. 2. 2009 14:23)

Ahoj,no já bych si ten test už asi udělala,už jen pro to že jsi měla posl.menzes 4.1.,a i ty příznaky,já být tebou tak si ho udělám.

pro Klaudii

(od zuzika, 5. 2. 2009 14:21)

no poznáš to v den kdy máš dostat menzes.Udělej si test v den kdy máš dostat menzes pokud ho nedostaneš,a mělo by ti to ukázat zda jsi těhotná či nikoli.Tak držím palečky.

Pomoc

(Lucieenka, 5. 2. 2009 11:59)

Ahojky holy,potřebuju poradit.PM jsem měla 4.1. a teď zatím nic a to jsem ji měla dostat už min.týden.Miminko bych si moc přála,ale mám strach,že je to zas jen ze stresu,že jsem to zatím ještě nedostala:((Těhotenský test jsem si zatím nedělala,a příznaky mám bolesti v podbřišku,výtok,jsem hodně unavená a hlavně se mi poslední týden pořád točí hlava.Tak nevím jestli už ma smysl si test udělat.Děkuji moc za pomoc

help

(klaudie, 5. 2. 2009 11:58)

Kdy poznám z testu že jsem těhotná?i před měsíčky nebo až po vynechání menzes?

Rada ?

(VŠEM(ILONA), 5. 2. 2009 10:18)

Ahoj holky,moc vás všechny chápu a věřím,že se každá z vás dočká.Měla jsem sen jako vy všechny,ale vzdala jsem to.Každý měsíc testy na těh.,každý styk byl pro mně jen povinné plození,denně jsem myslela na to,až už to výjde.Celý rok jsem se trápila myšlenkou KDY,ale ono to nepřišlo vůbec.Letos jsme s manželem stavěli dům,brali si ůvěr,já přišla o práci a do toho všeho mi zemřel otec..Osud se slitoval a já jsem už měsíc těhotná.Přišlo to hodně v nevhodný čas,ale PŘIŠLO.Proto holky na to nemyslete a upněte se někam jinam,než na myšlenku otěhotnět.Opravdu to jen zabíjí tu naději.MOC VÁM DRŽÍM PALEČKY.ilča

mužu bit těhotna

(viky, 4. 2. 2009 18:34)

ahoj holky potřebuju poradit když mam zvětšená prsa a mam modry žilkyce v prsach mohu bit těhotna menstruace jsem mněla 23 ledena ale byla nějak divna takova tmava červena a briz mi skočila trivala 4 dny jinak ji mam 5 až 6 dnu těhotensky test jsem si ještě neudělala mam strach že mi ukaže negativní ja chci mit miminko tak porosim vas porade mi děkuju za vaši odpověď.

pro martinu

(martina, 4. 2. 2009 18:13)

tak dej vedet ale test si můzes udelat uz zitra mel by to ukazat ja uz mimo mam a me to ukazal den kdy jsem to mela dostat byla slaboucka ale byla tam ja myslim ze je to taky hodne v hlavicce clovek na to porad mysli a pak ma vsechny priznaky co snad existuji kdyz jsem tehotna byla v nemocnici lezela tam se mnou holka ktera tak moc chtela dite ze mela bricho a vse co k tehotenstvi patri jen tam nebylo to mimi mela falesny tehotenstvi museli ji cistit takze ono na to porad myslet je taky dost nebezpecny ja vim ze to nejde ale je lepsi se zabavit necim jinymi ta ms se pak dost opozduje kdyz na to clovek mysli ale dej vedet jak ti to dopadlo

Pro Martinu

(Martina, 4. 2. 2009 11:54)

Já ji opožděnou nemám, mám ji dostat teď už za 2 dny. Prsa pořád bolí, už z nich nic neteče, teď už mě bolí břicho a vůbec všechno. Natekla jsem, že už ani kalhoty nedopnu. Takže čekám za 2 dny, že zase NIC!!!!:-(


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »