Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro martinu

(martina, 4. 2. 2009 10:50)

ahoj mam stejny problem jako ty 6dnů jsem mela opozdenou ms tak dlouho jsem ji jeste opozdenou nemela prsa me boli vzdy kdyz mam ovulaci a prestanou kdyz to dostanu ale tenhle mesic mi z prsou vytekalo mlezivo i v noci samovolne taky jsem se objednala na gyndu tak cekam co mi rekne ale myslim ze to bude prolaktin hormon je asi vyssi ale tezko rict co se to tam odehrava ja mela testy negativni a pak po 6dnech jsem to dostala a ted zatim vse v pohode prsa neboli a citim se dobre

POMOC!

(Martina, 3. 2. 2009 16:50)

Ahojík! Tomu, že si žena přející mimíska dokáže vsugerovat těhotenské příznaky, už věřím.Mám příznaky, jako mnohé z vás, každý měsíc...Ale dnes jsem v šoku! Jak mě tak bolí prsa, jako každý měsíc, zmáčkla jsem je a vytekla (jen z jednoho) nějaká nažloutlá tekutina. Je to normální? Tu potvoru mám dostat za 3 dny, ale bolí mě břicho, jako bych to měla dostat každou chvíli....Na těhutesty je ještě brzy.Prosím poraďte! K MUDr. jsem objednaná až za týden a určitě to NEVYDRŽÍM!!!

Bolesti břicha

(Bára, 3. 2. 2009 14:44)

Měla bych mít asi 4-5 dnů po ovulaci a už druhý den mě bolí břicho (nebo někde tam uprostřed dole) a trochu záda dole. Bolesti jsou podobné, jako když nastydnete a cítím to celý den i večer. Při močení žádné bolesti ani píchání nemám. Můžou být i takové bolesti příznakem těhotenství? Začínají mě bolet i prsa, ale to mě bolí vždy před menzes a to i týden dopředu. Můžu užívat urinal, i kdybych byla těhotná? Už jsem se zařekla, že nebudu zkoumat žádné příznaky těhotenství, protože si dělám plané naděje a pak jsem vždy zklamaná. Ale znáte to..... Děkuji za jakou koli odpověď.

Pro Janičku

(od zuzika, 3. 2. 2009 13:37)

No vidíš hned se na to doktora zeptám na zaregistrování do porodnice,mě taky moc špatně není,zvracela jsem jednou,a dost mě pálila žáha,teď už mě nepálí.Jinak se cítím dobře.Tak snad se taky bez těch nevolností obejdu,anebo to ještě přijde.Dám pak 12.2. vědět co a jak.

od Janičky

(Pro Zuzika, 3. 2. 2009 13:29)

Děkuju.Já na krvi a moči ještě nebyla,to mě teprve asi čeká.Průkazku mám také vystavenou,ale dostanu jí až příště - prý se mám jít hned zaregistrovat do porodnice,ve které bych chtěla rodit.Prý je nás "těhulek" zase hrozně moc,proto vydávají těh.průkazky už na počátku a nečekají až do 3.měsíce!Mně teda špatně vůbec není - nechápu to...možná, že mě to ještě čeká,nebo budu ten šťastlivec bez nevolností(no uvidíme...)

Pro Janičku

(od zuzika, 3. 2. 2009 7:06)

Super móóóóc gratuluji.No já byla na krev,moč,12.2 jdu na kontrolu,budou už výsledky a už mám nachystanou těhotenskou průkazku,tak jsem zvědavá,do toho 12 nedospím.Jinak se prozatím citím v pohodě,zvracela jsem jednou,ale nemůžu už citít jogurty dobrá máma,jinak jiné jogurty v pohodě.A co ty míváš nevolnosti?

je to tam :-))

(pro Zuzika, 2. 2. 2009 16:23)

Nazdárek,tak píšu,jak jsem slíbila.Dnes mi to také doktor potvrdil(mám ho tam...jupííí),je to ale ještě malej špuntík=5mm.Za 14dní jdu zase na ultrazvuk.A co ty,jak se daří?

pro Stepanku

(martina, 2. 2. 2009 11:24)

ahoj ja byla u doktorky ze jsem nedostala ms a boli me bricho poslala me na ultrazvuk tam rekli ze mam cystu a byla jsem tehotna ted ji v lete bude 9let a můzes mit cistu i v tehotenstvi mela jsem to tak pak mi praskla chteli me vycistit ale nenechala jsem se a mimco vydrzelo jestli chces mit jistotu zajdi si na nejakou polikliniku do laborky na krevni testy sice si to zaplatis sama ale neni to zas tak velka castka nevim presne ale do 200 se vejdes a budes mit jistotu nejpozdeji druhy den co ti vezmou krev ja bych to tak udelala a necekala na doktorku pokud druha carka se ukazuje myslim ze to mela udelat hned aby vyloucila tuhotenstvi tak bych necekala a upalovala na testy sama a dej vedet jak to dopadlo ale verim ze to dopadne urcite dobre

pro Stepanku

(Monika, 1. 2. 2009 22:19)

urcite to vyjde,my se snazily prez rok,uz jsme byly objednani na dalsi vysetreni a na spermiogram a ono to vyslo samo.Budu drzet palecky a pak dej urcite vedet....

stranka

(klara, 1. 2. 2009 16:30)

Take se mi stranky otviraji jen z casti.Stranky jak vznika novy zivot.

cyklus

(Klara, 1. 2. 2009 16:24)

Ahoj,s pritelem jsme se rozhodli pro miminko,4 mesice neberu antikoncepci,pokousime se od sameho zacatku,ale zjistila jsem,ze mam ciklus ne tech 28 dni,ale 42 dni,delam si ovulacni testy a jsou pozitivni,ale slysela jsem ze to neni dobre mit tak dlouhy cyklus pro poceti,vite nekdo neco o tom,dekuji.

pro Moniku

(Štěpánka, 1. 2. 2009 13:15)

To jsem ráda, že ti to takhle vyšlo. Kěž by to byl i můj případ. Léčím se s endometriozou a dlouho se snažím otěhotnět. Na březen jsem objednaná do CAR, tak jsem po prvním pozitivním testu měla hroznou radost, že na CAR možná ani nedojde. A teď mi doktor takhle nahnal strach, že to nemusí být těhotenství. Ikdyž oni asi musí upozorňovat na všechny alternativy, já jsem si hned představila, že to je určitě můj případ. Uvidíme, každopádně to čekání je nekonečné.

pro stepanku

(monika, 1. 2. 2009 12:50)

ahoj stepanko,neboj,pokud ti testik sily dnem vic a vic,jsi urcite tehotna,ja na tom byla uplne stejne,po vynechani menses 2dny jsem si uz netrpelive udelala testik a letela jsem hned k doktorce,ale ta mi rekla ze tam vidi jen 3cm cystu ale zatim nic at prijdu za 14dni.Celych tech 14dni jsem si delala testy a porad silily a carky byly porad dve.Pak na prohlidce mi doktorka sdelila ze se jedna o tehu,tak jsem zkakala radosti.Ted jsem jiz v 6 mesici a citim se skvele.Neboj,urcite jsi,papa

pozitivní testy

(Štěpánka, 1. 2. 2009 12:18)

ahoj, už 6 dní mi vychází pozitivní těhotenské testy, čárka sílí, ale na kontrolním utz před čtyřmi dny lékař objevil 4 cm cystu. V děloze neviděl nic. Tak nevím, na čem jsem. Krev mi neodebral. Musím čekat další týden na kontrolu. Bojím se, že pozitivitu způsobuje cysta, nebo se jedná o mimoděložní těhotenství. Máte někdo s tímto zkušenosti? Děkuji

pro Kamilu

(petra, 30. 1. 2009 14:49)

tak to jsem pořád ve fázi zklamání..už asi 15 měsíců...tak jo,jdu se naštvat a uvidíme:-))

Pro Petru

(Kamila, 30. 1. 2009 12:11)

Jak na to nemyslet - několikrát být v marné naději, několikrát se zklamat, až se prostě naštveš a řekneš si, že už na to kašleš a je ti to jedno... Jinak nevím ;o)

taky snažilka

(petra, 30. 1. 2009 11:55)

jak na to nemám myslet?? máte zaručenou radu?

stale nic-pokracovani

(martina, 30. 1. 2009 10:48)

ahoj tak jsem to vcera dostala mam pocit jako by me nekdo propichl takze na gyndu jsem se preobjednala mam pocit ze by to mohla byt vyssi hladina prolaktinu uz jsem to jednou mela a priznaky si myslim ze mam taky v noci mi vytekalo trochu toho mleziva jsem precitlivela a asi pet mesiců nechraneny pohl.styk a nic nemate nekdo zkusenosti jak se da snizit jinak nez leky?diky moc

asi to vzdávám

(Kamila, 30. 1. 2009 10:43)

Tak jsem si už vážně myslela, že se nám to povedlo. Snažíme se o malé s manželem už půl roku. Zpozdila se mi MS, dělala jsem si předevčírem dva testy, oba slabě pozitivní. Měla jsem snad všechny příznaky... Jenže včera večer jsem to dostala. A není to jen "špinění", je to prostě menses. Já to nechápu, jsem zmatená, naštvaná a nemám na to už sílu :o( Podle toho, co jsem tu vyčetla, se asi mohlo jednat o ranný potrat? No to je jedno, už to vzdávám. Řekla jsem si, že odteď dokud neporodím - neuvěřím ;o)

slabá čárka po limitu

(Kača, 29. 1. 2009 12:22)

Pro Martinu: Ona ta slabá čárka po limitu bývá většinou jen rozpitá ta barva!Bohužel..To se objeví téměř vždy:(


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »