Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

stale nic

(martina, 29. 1. 2009 10:35)

tak zitra jsem objednana na gyndu, tak uvidim dnes rano mamatest az po vyschnuti ukazal naznak druhe carky tak tomu nerozumim dnes je to sesty den od vynechani ms tak snad zitra budu mit jasno vcera jsem si delala dva různe druhy testů a vsechny po vyschnuti ukazali naznak druhe carky ale clovek nikdy nevi zitra dam vedet snad budu moudrejsi

pro webmastera

(Mája, 29. 1. 2009 4:55)

Mě se stránky také otvírají jen do půlky

pro web

(Zuzka I., 28. 1. 2009 21:14)

Mě se stránky zobrazují naprosto v pořádku:-)

info pro webmastera

(Denisa a Simča, 28. 1. 2009 15:34)

Nám se stránka "Jak vzniká život" včetně všech ostatních otevírá v pohodě, krásně se dá vše přečíst. Žádný problém nevidíme a to máme každá jiný PC (já mám normál a kamarádka notebooka).

webmaster

(Martina, 28. 1. 2009 14:51)

Tak teď jsem si ty stránky otevřela i v práci a nejdou. Pořád stejná situace-stránka jen do 3/4.

Dík za reakce

(webmaster, 28. 1. 2009 12:48)

ještě někdo, komu se nezobrazuje celá stránka Jak vzniká nový život nebo i další? Pište ať vím,jestli se stala chyba, mě se zobrazuje ok, tak nevím, jestli je to chyba na stránkách..pokud vás bude víc, tak to musím řešit

pro Martinu

(Martina, 28. 1. 2009 12:01)

Zajdi si k MUDr., ať Ti vezme krev. A dej vědět! Fakt mě zajímá, proč máš test negativní...

poradte prosim nekdo

(martina, 28. 1. 2009 10:09)

ahoj holky ms mi meska 5den test dnes negativni, ale zjistila sem ze mi z prsou samovolne vyteka mlezivo.Antikoncepci neberu, bricho me poboliva i prsa boli jako pred ms ale porad nic?mate nekdo zkusenosti?diky moc za odpovedi

Pro Lůcu

(Týna, 28. 1. 2009 9:38)

Ahojky,vím že to zní hloupě ale může byt ovulace bez měsíčku,asi ne co ale chci se zeptat

pro webmastera

(Lena, 28. 1. 2009 7:45)

tak potvrzuji, že článek "Jak vzniká nový život" se mně taky zobrazuje necelý.. pravý okraj posunutý, tak, že konce řádků nejde vidět a tedy ani přečíst..

Pro Nelly

(Zuzik, 28. 1. 2009 5:09)

No já si dělala testy hned na druhý den,co jsem měla dostat menzes,já ho měla dostat 22.1 a test jsem si udělala 23.1.,jinak před menzes jsem si dělala testy taky a byly negativní,to jsem si dělala 2.Být tebou ještě počkám,ale podle toho co píšeš by to mohlo snad vyjít.Držím palečky,aby to tak opravdu bylo.Pak napiš.

poradte prosim

(Nelly, 27. 1. 2009 21:06)

ahoj snazim se uz rok o mimco, a ted si myslim ze jsem v tehotna ale bojim se ze si to jen zase jen namlouvam. no proste mam bolesti v podbrisku mam uz tyden zvysenou a stalou teplotu 37 kterou si pravidelne merim mam otekle poprsi a stale mam hlad. ale delala jsem si uz 4 testy ale vsechny byli negativni menstruaci mam dostat 30.1. tak jsem zvedava jestli jsem se uz opravdu zblaznila nebo jestli to uz konecne vyslo.

pro Zuzika

(Janička, 27. 1. 2009 20:38)

Jasně,pak dám vědět,jak jsem dopadla!Jinak se to chystám v sobotu říct příteli,že čekáme miminko.Ještě to totiž neví a zatím to úspěšně tajím,protože to zrovna bude mít narozeniny,takže mám pro něj přichystaný a perfektně zabalený dárek(malilinkaté žluté botičky).Takže už se těším na ten jeho výraz,jestli ho to teda vůbec trkne...chichi.Miminko si už dlouho přejeme.

zuzik

(Pro Janičku, 27. 1. 2009 18:20)

Budu ti držet moc palečky,musíš pak napsat jak jsi dopadla,moc ti to přeji.Hlavně pak napiš.

Pro Zuzika :-D

(Janička, 27. 1. 2009 18:12)

No to je paráááda!!!! Moc blahopřeju.Mně to čeká příští týden, tak jsem zvědavá, jak dopadnu zase Já... (jen doufám, že se budu radovat, jako TY).

tak nic

(dasa, 27. 1. 2009 17:50)

Ahoj holky
tak jsem to vcera dostala, a je to navic hroooznyyy, sedim s teplym na brise a vzdycham. Nic se nedeje, ale vypadavam tim ze skupiny stastnych zen, ktere na to "huply" a napoprve to vyslo! Tak za 14 dni.... a jak tak pocitam, tak pokud to nevyjde ani ted priste, tak toho budeme muset na chvili nechat, protoze by se ditko mohlo narodit na vanoce a to mu udelat nechci.
Tak pa a drzim vsem palecky!

Pro Janičku

(Zuzik, 27. 1. 2009 14:09)

Ahoj holky,tak mi to nedalo a zašla jsem si na gyndu už dneska,a opravdu mimi tam je,je tam kde má být,sice šla vidět jen malá tečka,ale doktor to nějak spočítal a došel k závěru že jsem v 6tt,a v pátek jdu na testy,krev,moč.

pro Světlanu

(Martina, 27. 1. 2009 11:42)

Jééé, děkuji za povzbuzení. Ale já jsem na tom asi podobně. Taky už mě to nebaví...2 děti už mám, ikdyž jen jedno žije se mnou a přestávám mít chuť na sex....Je to hrůza!!!

pro Martinu

(Svetlana, 26. 1. 2009 20:50)

Nic si z toho nedelej a hlavne to nevzdavej!U nas to bylo podobny,manzel se mi k tomu vyjadril podobne, tak jsem nasadila fikanou taktiku a milovala jem se s nim vzdy, kdyz byla chut (ikdyz treba jen na jeho strane) a on pak ani nepoznal,ze se pak milujeme podle plodnych dnu,prestala jsem ho tim otravovat a bylo zadelano :-)

A je to tady!!!

(Martina, 26. 1. 2009 19:21)

Tak mého přítele už nebaví se milovat dle kalendáře...Tak se mnou "pro jistotu" nespí vůbec. Asi to už vzdám....:-(


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »