Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

tak nic

(Mája, 26. 1. 2009 15:40)

Ahoj holky tak já si ted udělala test a negativní....Hlavu vzhůru všem co jsou na tom jako já

vzkaz pro webmastera

(Aneta, 25. 1. 2009 17:57)

Stránky jsou v pohodě, spíš tu trochu váznou odpovědi, hlavně ve vedlejším fóru:"Anketa k prvním příznakům"...kde jste všichni radilky?????

Poloviční stránky?

(Martina, 25. 1. 2009 17:05)

Nezkoušela jsem úplně všechny - ale určitě mi to dělá u "Jak vzniká nový život" a "ženská anatomie". Stránka se mi zobrazila jen do 3/4. Jako by byl posunut pravý okraj doleva...

Martino a ostatní

(webmaster, 25. 1. 2009 16:32)

prosím tě, které články konkrétně se ti zobrazují jen jako poloviční? Máte i někdo další tyhle problémy??? Jestli jo, tak se ozvěte, abych s tím mohla něco udělat.

Pro Zuzku

(Lůca, 25. 1. 2009 12:22)

Ahojky....jj já se jí zeptam určo..jen mně říkala , jak to probíhalo..ale že jí bal bolel čípek...a dva dny po IVF ještě museli poctivě plodit doma :-)) dneska by měla ta kamarádka dostat menzes, tak jí nechci volat o víkendu...a zítra že má jít na kontrolu k dr. tak já hned jak to vyzjistim dam vědět papa a hezký zbytek neděle L.

pro Zuzika

(Janička, 25. 1. 2009 11:05)

Ahoj,já to měla podobné,hned po třech dnech jsem si dělala dva různé těh.testy a oba vyšli pozitivně.Tak jsem se druhý en objednala na gyndu,ale sestřička mě objednala až za měsíc,že by prý stejně ještě nebylo nic vidět. Musíš jít na lačno!!! Také mám bolesti v podbřišku,někdy mám takové píchání,ale zas to pak přejde...tak držím palečky a pa nám dej vědět.

Lůce a Markétě

(Zuzka I., 25. 1. 2009 9:57)

Díky za info...z toho jejich ceníku nejsem moudrá....navíc je tam ceník jen pro samoplátce a to já nejsem.....každopádně myslím, že první 3 pokusy jsou hrazené, ale třeba nějaké hormony navíc nebo zamražení vajíček nebo vpravení embryií (ket) se platí....je to do 10.000,- alespoň takhle jsem to vyčetla na netu...
Luci, budeš hodná když se kamarádky zeptáš...já už s tím začínám počítat...v létě jsem tam jako na koni:-) a docela jsem se uklidnila....
možná to opravdu pomůže....dát si nějaký horizont do kdy to půjde normálně a když ne, tak se nic neděje...zajdu do genetu(nebo pronatal) a tam mi pomůžou...umělý se povede:-)
každá třetí ženská tam otěhotní..to je dost, ne? :-))))

???

(Martina, 25. 1. 2009 6:09)

Poradíte mi někdo? Pořád dokola si pročítám tady ty stránky, abych měla jistotu, že jsem něco neudělala špatně. Ale nemůžu to přečíst, některé ty články se mi prostě zobrazí jen poloviční. Pravou část nevidím. Nevíte čím to je? A pořád NIC! Přesto, že jsem vyměnila doktora, prášky už neberu, ovulaci mám (dle testů).....A nemyslet na to, prostě NEJDE!!!

Těhotenské testy

(Zuzik, 25. 1. 2009 6:05)

Ahoj,holky zjistila jsem že jsem těhotná,mám to potvrzené na 5 ti TT každý v jiný den od pá až doteď,nedostala jsem menzes hodně mě bolí prsa,ale i v podbřišku,ve středu se chystám jít k doktorovi,myslíte že už něco půjde vidět,že mě to potvrdí?Ve středu by mi měl jakoby menzes skončit.A krevní testy se berou nalačno? děkuji za odpověď.

pro Zuzku I.

(Markéta, 24. 1. 2009 17:28)

Ve čtvtek jedu manželem na konzultaci do Prahy do centra Pronatal, tak se na případné platby zeptám. Ale myslím, že mají na svých internetových stránkách ceník za jednotlivé úkony.www.pronatal.cz mám dvě kamarádky, ketré u nich podstoupily IVF a jedna už má pětiletého raubíře:-) a druhá je v pátém měsíci těhotenství, obě byly s jejich péči maximálně spokojené.Tak uvidím.

Pro Zuzku

(Lůca, 24. 1. 2009 14:09)

Ahojky....to ani nevim jestli kamarádka na IVF platila...já se jí zeptam, až s ní budu mluvit jo..pak písnu..ale myslim si , že první tři cykly platí pojišťovna, ale nevim jak je to s uložením pak vajíček u nich...tož nám to tu možná někdo vysvětlí :-)) tak se drž a papaa L.

Ještě Lůce

(Zuzka I., 24. 1. 2009 13:10)

ještě jsem se chtěla zeptat, kamarádka za IVF něco platila?

mozem byt tehotna??????

(katka, 24. 1. 2009 12:16)

avoj...strasne ma boli zaludok..pocitujem nevolnost...sem tam..a bolst hlavy..asi pred 2 dnami som hcackovala...teraz uz nie..dost ma berie na vracanie...asi mesiac neberiem antikoncepciu tak preto sa bojim..moze to byt bejby?????????????????????????????????????????,dik

Lůce

(Zuzka I., 24. 1. 2009 11:00)

Myslím, že u mě je to právě o té hlavě...ale je to opravdu těžké...nemyslet na to, neupínat se každý měsíc na to, že to už určitě nedostanu...jinak s tím Genetem...nerada bych dělala něco jakoby za zády mého gyndaře, on je fajn a je i odborník na neplodnost...prostě počkám do léta a pak mu řeknu, že tam chci i kdyby jen právě s manželem na vyšetření...i když manžel je o pět let mladší (27 let) a dítě už má....takže si nemyslím, že by měl nějaké problémy....sportuje a tak.....ale třeba jsem zrovna my dva ten pár, co nemůže mít mimčo právě spolu:-) tak takový myšlenky se mi pořád honěj hlavou....jsem blázen....ale chytám se všeho....kdybys věděla jak já ti závidím:-))))
tak se zase budu klepat na další měsíc:-) zatím pááááááá měj se krásně

mam problem a bojim se

(eva, 23. 1. 2009 23:09)

dobry den, ja bych se chtela zeptat
ja uz od prvniho dne menstruace
sem to nedostala a uz je to 41 dnu a od posledniho dne je to 35 dnu no ja nevim jak se to vlastne pocita ale test mi pred 3 dnama ukazal ze je negativni ale uz asi 3 den mam takovi moc svetle hnedy ale hojny vytok tak bych se chtela zeptat jestli nemuzu by tehotna? dekuji predem za odpoved eva

Pro Týnu

(Lůca, 23. 1. 2009 21:52)

Ahojky...no já myslim, že by už testy vyjít poz.měly..kdyby jsi těhu byla...ale jestli je možné že by jsi těhu byla, tak by ti měl dr. nabrat krev, než ti neco píchne!! papa L.

Pro Lůcu

(Týna, 23. 1. 2009 19:56)

Ahojky mohla by jsi mi prosím poradit?Mám zpoždění 14 dní testy jsou negativní,břicho mě bolí jako kdyby měla mens.přijit ale stále nic.Mám jen poslední dobou strašnou chuť na sladke což u mě nebývá zvykem.Tak nevím zda jít k doktorovi na vyvolání nebo ještě vyčkat prosím poraď děkuji

Pro Valérii

(Lůca, 22. 1. 2009 19:15)

Ahojky...já občas koukam na Baby Web.cz , je tam skoro vše co asi potřebuješ vědět...tak papa L. ps:taky jsem plzeňanda :-))

Pro Zuzku

(Lůca, 22. 1. 2009 19:13)

Ahojky :-)) no ted jsem se bavila s kamaradkou a ona na nic necekala a vzala partnera taky na vysetreni ( a nesnažili se nejak dlouho) a zjistili mu pomale spermie..no a dr.ji rekl,ze takhle se muzou snazit treba rok a pak to vyjde..,tak se vyprdla na čekání a šla na IVF a myslim, že nebrala moc hormonů..jen před asi Duphasten, který ti napomůže k dobre ovulaci, ten jsem brala taky a nepřibrala jsem, je to tydenni kura..a pak ji odebrali vajicko a ted uz ma po ..a v nedeli se uvidi jestli se to povedlo..myslim si ze IVF vuubec není nejakej hodne invazivni zakrok a pomuze hl.i psychice, ale je fakt, že u kazdeho to muze byt jiný problém!! A nebo je to u plno žen o té "hlavě" !!! tak zatim papaa L.

Lůce

(Zuzka I., 22. 1. 2009 18:09)

Ahojky Luci, myslím, že je opravdu skvělé "slyšet" milá slova a hlavně to, že to taky nešlo a nakonec se zadařilo. Fakt...mě to třeba pořád drží nad vodou....mimochodem dneska ráno jsem to dostala...a to jsem si byla téměř jistá, že to konečně vyšlo:-)....všechny snažilky ti určitě moc závidí...ale tak hezky, víš? Představujeme si, jak to bude úžasný, až budeme čekat:-) a budeme jako ty:-))určitě nikomu nevadí, že už nejsi snažilka:-)
Já to vydržím ještě půl roku a pak navštívím Genet...naštěstí už ho máme i tady, v Liberci...i když bych samozřejmě byla radši kdyby to šlo přirozeně...ty hormony co tam do tebe musí nacpat, prý nic moc:-) ale co by člověk neudělal pro bříško, no ne? :-)


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »