Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

muzu byt tehotna i kdyz sem mela menstruaci?

(misa, 16. 12. 2010 20:54)

mam spousty techto priznaku beru antikoncepci a mam i menstruaci..tyto priznaky mam delsi dobu a vubec by me nenapadlo ze bych mohla byt i tehotna.

Můžu bý těhotná?

(Eva, 14. 12. 2010 9:23)

Dobrý den, brala jsem asi 5 let hormonální antikoncepci, pak jsem ji vysadila a po půl roce jsem ji zase začala brát, teď ji beru 3 měsíc. Začala jsem pociťovat změny nálad, pobolívá mě v podbřišku a mám trochu i výtok, navíc jsem nějaká pobledlá.Můžu být těhotná? Menstruaci mám dostat až za 14 dní. S přítelem jsme miminko ještě neplánovali, ale pokud bych byla těhotná, byla bych strašně šťastná, navíc i přítel už o miminku také začíná mluvit, takže si myslím,že i on by se tomu nebránil. Děkuji za odpověď

Že by?

(Míša, 8. 12. 2010 20:42)

Hrozně si přeju miminko, měli jsme s přítelem nechránění sex a teď koukám, že mi hodně těchto příznaků sedí. Doufám, že to nebude planý poplach držte mi prosím prosím palečky ;-)

Muzu byt tehotna?

(Andylek, 3. 11. 2010 20:36)

Posledni tyden mam neskutecne citliva a natekla prsa, nikdy jsem takhle natekla nemela. Beru hormonalni antikoncepci uz nekolik let a s partnerem si davame pozor, provozujeme prerusovany sex. Je mozne, ze to jsou tehotenske priznaky? Od styku je to uz tyden, delala jsem si testy a vysly negativne. Nemuzu si dovolit byt tehotna, ale ty pocity me matou..

Re: Muzu byt tehotna?

(zuzule, 3. 12. 2010 13:00)

toto forum, je pro zeny, ktere si dite preji, tak si najdi prosim diskuzi, pro zeny, ktere dite nechteji. Asi sis neprecetla uvod tohoto fora a nebo neporozumnela. Diky

první příznaky

(Lucie, 1. 12. 2010 9:17)

Týden před očekávánou menstruací se mě hrozně "nalila" prsa. Byla taková horká a snad oo číslo větší. Nějak extra mě nebolela, možná že bradavky jsem měla strašně citlivé. Jeden den mě začalo bolet v podbříšku, že jsem si myslela, že dostanu brzy měsíčky.
Občas mě také silně bolela hlava, ale hlavně jsem začala mít strašné chutě na cokoliv, prostě jíst a hned brzy zas hlad. Den předtím, než jsem si mi konečně ukázal pozitivní test jsem po najezení při ležení cítila lehkou nevolnost od žaludku. V průběhu toho týdne jsem i lehce zašpnila, ale spíše jen trochou narůžovělého hlenu.
Včera ráno se mi konečně ukázala čárka. Dělala jsem si obyčejný papírkový test, proužek vyběhl až po doporučené době pro odečtění a byl skutečně velmi slabý, že jsem jej viděla pouze na dobrém světle. Večer už byl viditělnější a vyběhl dříve a dnes ráno již jasně viditelný, i když stále slabší.
Tak přeji mnoho štěstí a hlavně si najděte koníčky, ať nemáte moc času nad tím procesem přemýšlet.

Zuzka

(Danib, 1. 12. 2010 8:41)

Minulý cyklus jsem před začátkem MS pociťovala obrovskou únavu, bolesti v podbříšku, i mi bylo špatně, ovšem MS jsem dostala se zpožděním cca 5 dní. Myslím, že si to prostě člověk tak přeje, že se některé ty příznaky dostaví aniž by k tomu byl ten správný důvod. Bylo to po tom, co jsem si tu všechyn ty příznaky přečetla, měla jsem asi všechny kromě bolestivosti prsou.
Držím nám palce, ať tyto všechny příznaky jsou opravdu těmi pravými.

...

(ja a fazolka, 18. 11. 2010 16:08)

no to sis trochu mohla navodit sama tim ze chces miminko a priznaky si zacala pocitovat. Takze jsi se asi na to moc upnula.. proste vypmmout, najit si konicka a az nedorazi menstruace tak budes tehu:))

Jsem nebo nejsem???

(Romča (25), 25. 11. 2010 20:56)

Ahoj, ne že bysme se s přítelem o miminko snažili, ale kdyby přišlo, tak bysme byli určitě šťastní. Řeším momentálně jeden menší problém. Brala jsem antikoncepci v prodloužených cyklech. V na konci září jsem dobírala poslední platíčko a zároveň když jsem byla nemocná, tak jsem brala ještě 2x antibiotika. Poslední menstruaci jsem měla 10.10. Pak jsem antikoncepci měsíc nebrala a čekala až to dostanu po druhé, to mělo být 7.11. a stále nic. Zhruba před 4týdny jsem cítila menší bolest na vaječníku, dříve jsem měla problémy s bolestivou ovulací. Můj momentální stav je takový, že už mám spoždění 18dní. Dělala jsem si test a byl negativní. Myslíte, že se testům dá opravdu věžit? Dr. mi říkal, že mám vydržet do 5.12. a že pokud to nedostanu, mám k němu okamžitě přijít. Já ale žádné příznaky, že bych měla dostat menstruaci nemám. Občas mě pobolívá u dělohy, ale jinak nic. Díky Romča
p.s.: V minulosti jsem se léčila z endrometriózy

Re: Jsem nebo nejsem???

(Danib, 1. 12. 2010 8:36)

Ahojky, mně se též stalo, že se mi po vysazení HA ms zpozdila o 3 týdny a těhu jsem nebyla. Dr. mi píchla vyvolávačku a vše bylo ok.

...

(Zuzka, 17. 11. 2010 15:29)

Ahoj holky, přeji všem které se snažíte hodně štěstíčka a pevné nervy. Já jsem 10 dní pociťovala bolest v podbříšku jako při menstruaci, nafouklé břicho a neustále hlad, nevěděla jsem co se děje,nikdy se mi to nestalo, až jsem si přečetla vaši diskuzi. Začala jsem se těšit, že jsem těhu, bohužel dnes jsem to dostala, musim řít, že je mi to celkem líto, je to ale zvláštní. Co si myslíte?

Re: ...

(Romča, 26. 11. 2010 19:47)

:( jsem úplně ve stejné situaci, dneska jsem to též dostala :(

Je to hodně o psychice

(Daniela, 15. 11. 2010 20:55)

Dobrý den, z vlastní zkušenosti můžu říct, že otěhotnění je hodně o psychice. Někdy si v tom každodenním spěchu ani neuvědomujeme, jak strašně žijeme, a jaký svému tělu dáváme záhul. Myslím, že mě se podařilo otěhotnět až v okamžiku, kdy jsem zásadně změnila životní styl. Odešla jsem ze stresující práce a hodně se soustředila na vztahy s lidmi a na svou pohodu. Jsem dnes přesvědčená, že jsem otěhotněla především díky tomu. Držím palce všem, co se snaží, ono se to určitě podaří! Já už se taky teď začínám snažit o druhé. Jinak nechápu některé tazatelky. V textu nad diskuzí je napsáno, že sem s ohledem na snažilky nemají psát ženy, které se bojí, že jsou těhotné. Dívám se na diskuzi a čtu: "Nemůžu být těhotná? Jsem zoufalá". Nebo: "Nemůžu si dovolit otěhotnět". Já nevím, co na to říct, abych zůstala slušná.

14 let antikoncepce

(Michaela, 13. 11. 2010 19:20)

ahojte...taky chci povzbudit, ja brala 14 let antikoncepci, pak jsem ji vysadila a po mesici a pul jsem byla tehotna. Myslela jsem si ze to je hormonalnni prestup, takze jsem to ani nevedela ;)))
v 9 tydnu jsem videla na ultrazvuku krasne 2 miminka ;-)))) bude jim ted rok ;))))

Dotaz

(Vili, 10. 11. 2010 13:20)

Ahojky všem, můžete některá pomoci? Můj cyklus je 32 dní, manzes jsem vždy dostala na den přesně a teď ještě nic. Asi 3 dny po ovulaci mě začaly strašně bolet bradavky a 3 dny před menzes to přestalo. Teď se to vrátilo a mám citlivá prsa, občas mým břichem projede kreč, ale jinak nemám ani PMS. Je to 3 den co se nedostavila MS, dělala jsem si testík, ale byl negativní. Jo a před půl rokem jsem potratila v 10 tt. Nemáte některá stejnou nebo podobnou zkušenost? Děkuji za jakoukoliv odpověď.

všem

(Gabi, 9. 11. 2010 11:55)

Chtela bych povzbudit snazilky...my se snazili neuspesne pres rok a uz jsme byli objednani do CAR u Apolinare a sup, vyslo to aniz bychom tam museli. Nevim jestli je to diky Femigardu, ktery jsem zrovna ten mesic poprve pila nebo jen proto, ze jsem to vzdala a "hodila" to na doktory. Taky jsme zrovna odjeli k mori, takze asi kombinace poradneho relaxu, dobreho vina a pohody k tomu vsemu take prispela :))
Drzim vsem pesti a nezoufejte...

PRO ŠÁRKU

(Ivuska, 5. 11. 2010 20:50)

Ahoj šárko..Já jsem brala HA 8let..Po vysazení jsem čekala raději na vyčíštění těla tak 3 měsíce a do 3 měsíců jsem čekala našeho dnes už 8měsíčního Jiříčka...Hlavně na to moc nemysli, já už jsem to v posledních chvílích i vzdávala a pak to bylo..

Prášečky

(Šárka, 4. 11. 2010 16:41)

Ahojky všem, chtěla jsem se zepat,jestli někdo neví,jak dlouho po vysazení HA (brala jsem jí 5 let) je možné otěhotnět,moc děkuji za odpověď

snaha o mimčo

(Eliška, 4. 11. 2010 7:51)

ahoj, chtěla bych se zeptat jestli máte někdo zkušenost s norethisteronem pro úpravu cyklu při snaze o mimčo. Mě ho dala doktorka na týden pro zvýšení děložní sliznice a pro srovnání cyklu... s přítelem už se snažíme přes 5 měsíců.. Den po dobrání sem měla zvýšenou teplotu, píchání v podbřišku s pocitem na zvracení a hustý bílý výtok... zajímalo by mě jestli to je pouze těma lékama nebo jestli to mohla být ovulace což je asi málo pravděpodobné když bych do 3 dnů měla dostat menzes...děkuji za odpovědi)

SOS

(Světluška, 1. 11. 2010 19:22)

Dobrý den, vezmu to ve zkratce, je mi 20let, mému příteli je 27, já dělám druhou školu a on při práci ještě poslední rok vysoké. Jsme spolu 4měsíce. V sobotu (30.10.2010) jsem měla začít menstruovat, jenomže místo toho nic, no nic, od poslední menstruace před měsícem jsem začala mít něco mezi výtokem a menstruací. Byl to spíš takový červený hlen nebo nevím jak to slušněji popsat. K tomu mě lehce pobolívalo v podbříšku, něco v tom smyslu, jako pár dní před menstruací, jenomže já byla uprostřed svých 28dnů - beru antikoncepci pravidelně od února. Prosím fakt SOS, je možné že jsem těhotná? Těhotenský test jsem si nedělala, hlavou mi to začalo vrtat až dnes, kdy menstruace pořád ne a ne. Přitom od té doby co beru antikoncepci, mám menstruaci pravidelnou - vždy od soboty do pondělí. Zřejmě si mám zajít za svou gynekoložkou vidte ...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »