Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Vandu

(Lůca, 16. 1. 2009 16:58)

Ahojky...já jsem jednou musela jit v 6tyd.na potrat a hned jak jsem mohla zacit delat mimčo, tak mně dr.zjistil ovulaci na sonu (měla jsem k němu jít přesně 13den od posl.menzes) a když viděl, že by měla být druhý den, tak mně píchnul Pregnyl (hcg,myslim, že to je) , aby ta ovulace n sto pro byla..někdy může prasknout folikl, ale vajíčko nevycestuje a táák...no a před tím jsem vlastně brala Duphasten , aby vše fungovalo jak má..a otěhotněla jsem na poprvé co jsme se snažili :-)) Nemyslim si , že by bylo brzy začít řešit nějakou pomoc, nejdeš přece na IVF hned...a proč tomu takhle trochu nepomoci, to jsou jen ženské hormony a třeba jich má někdo míň, že ju to nejde, pak k tomu stres a je to hned!!! A myslim si ,že není od věci vědět, kdy přesně je ovulace, kamarádce na sonu zjistili, že jí má tři dny před menzes, tak není vždy v půlce cyklu!! Tak se domluv se svým dr. a myslim, e tě nevyhodí!!! papa a hodně štěstíííí :-)) L.

Prosím o radu

(Vanda, 16. 1. 2009 15:57)

Zdravím všechny snažilky,
chtěla bych poprosit o radu. Už půl roku se snažíme a stále nic. Moje práce je poslední dobou hodně náročná (časově i psychicky, ne manuálně) a možná i to má vliv na to, že má menstruaci po 23-24 dnech. Navíc manžel asi začne pracovat přes týden mimo domov. Takže bych potřebovala poradit, jestli se dá podpořit ovulace hormony a jestli mám zajít na gyndu a začít to nějak řešit. Není to brzo po půl roce snažení? A je normální mít menzes po cca 24 dnech? Prosím poraďte mi, jestli je dobrý to řešit hormony? Děkuji předem.

Daja

(Pro Alex, 16. 1. 2009 11:51)

Ne nebrala, řekla, že mám vše v naprostém pořádku a nic zvětšeného nevidí...:o( čekala jsem až mi skončí ta "krátká" menstruace a pak jsem tam vyrazila...

Pro Jarušku

(webmaster, 15. 1. 2009 23:03)

Brání průniku infekce do dělohy. Tvoří se samozřejmě každé ženě hned v počátku těhotenství a odchází před porodem. Vidět ji fakt nemůžeš, leda až se pak na konci těhotenství uvolní.

Pro Lenu

(Dasa, 15. 1. 2009 21:42)

Ahoj Leno, diky moc za Tvou reakci,jsem rada ze nejsem sama, holt se s tim ale budeme muset nejak poprat [muzsky nam asi moc nepomuzou, oni na tohle nemaji v mozku bunky, ha ha]
Urcite jsou tyhle depresivni pocity umocneny faktem ze je leden, tma ,a ponuro, se slunickem jsou myslenky hned hezci.
Mej se moc fajn a hlavne at jsi stastna, s mimcem i bez.
Dasa

Hlenová zátka

(Jaruška, 15. 1. 2009 21:25)

A k čemu je ta hlenová zátka vlastně dobrá? Myslím její funkce.Musí se vytvořit každé těhulce a kdy nejpozději?Doktor jí asi vidí,ale my samotné nemůžeme,že?Chápu to dobře?Poznám tedy,když jí mám ještě než půjdu na vyšetření.Nevěděla jsem o tom, tak proto se možná tak blbě ptám..

Děkuji

(Marcela, 15. 1. 2009 15:58)

Děkuji za odpověď

špinění 14dni před menstruací

(bubla, 15. 1. 2009 15:03)

Ahoj holky, s manželem se snazíme půl roku o mimi a nedaří se. Menstruace mi vždy chodila pravidelně a bez špinění. Poslední dva měsíce mě ale trápí lehké špinění cca 14dní před menstruací. Postupně se k tomu přidává i trocha černé i čerstvé krve, nakonec to přejde na klasickou menstruaci. Teď čekám, zda se mi to rozjede, pořád jen špiním s trochou krve.Nemáte s tím některá zkušenost?? Bojím se, že mi nepůjde otěhotnět.K doktorovi jsem objednaná až na začátek února.

Marcele

(webmaster, 15. 1. 2009 14:51)

Je to průhledný hlen, který uzavírá děložní hrdlo. Jak vypadá hlen snad není třeba popisovat:-)

Děkuji

(Marcela, 15. 1. 2009 14:39)

Dekuji za odpověd, je možné ji trochu popsat?

holkám

(ladina, 15. 1. 2009 13:00)

ahoj holky,jelikož jsem právě nemocná a poslední styk jsem měla před deseti dny,tak nevím,zda má cenu si dělat testy?příznaky bych měla,ale test mám negativní už třetí.nemůže to ovlivnit moč,která je nemocí také zasažená?děkuji moc za odpověd

Pro Marcelu

(webmaster, 15. 1. 2009 12:54)

hlenová zátka se vytvoří hned poté, kdy se oplodněné vajíčko uchytí v děloze

Pro Vandu

(Dita, 15. 1. 2009 12:14)

Psychika je hrozná potvora. V březnu mi doktor našel malý myom v děloze a řekl, že těotenství nebrání, jen mohu potratit. Máme s manželem už 4 děti, ale představa, že bych potratila byla hrozná a hrozící odebrání dělohy ještě horší... potom jsme prodávali a kupovali dům, stěhování, opravy, vánoce...všechen ten shon taky nebyl dobrý, tak jsem na mimi přestala myslet, snížila se frekvence milování a hele jsem těhotná.Takže moc držím palce Tobě i ostatním.

vsem

(Jana, 15. 1. 2009 10:31)

ahoj snazilky.Taky se snazime o miminko prvni jsme mely hned ani nevime jak prisla jsem na to az ve 3mesici.O druhe se snazi me rok tehotna jsme byla ale mela jsem samovolny potrat a ted mam spis strach ze to dalsi tehotenstvi dopadne stejne jak to druhe miminko chceme moc ale spis se bojime ze to spatne dopadne no o dalsi se snazime od prosince moc na to namyslim ted se chci vratit do prace jinak z mimnka zblbneme preji vsem sanzilkam stastny konec

pro Marcelu

(Lena, 15. 1. 2009 9:23)

já třeba o žádné zátce nic nevím.. když ti neodpoví nikdo jiný, tak snad webmaster.. musíš vyčkat..

všem

(Marcela, 15. 1. 2009 8:20)

Nevíte něco o té zátce ,kdy se tvoří?

pro dasu

(Lena, 15. 1. 2009 7:55)

Ahoj Dášo, já jsem na tom s myšlenkama úplně stejně.. jsem ráda, že ses s tím svěřila, aspoň vím, že v tom nejsem sama. Možná to bude nějakou obavou ze zvládnutí mateřství, z uvědomění si, že otěhotněním se změní celý život, neboť postarat se o mimčo, dítě a později puberťáka atd. ve všech obdobích a ohroženích jeho života (nemoci, úrazy..) je strašně zodpovědné. Už se prostě člověk nebude starat jen sám o sebe, dělat si co chce a co uváží za vhodné, ale... Na jednu stranu mimčo už chci, na druhou mám z toho obavy..

kopretinka

(pro Zuzku, 14. 1. 2009 22:43)

Take jsem brala 13let antikoncepci-neprerusovane.Bala jsem se, ze se nam to s manzelem jen tak nepodari, prasky jsem vysadila v zari, od cervna beru kazdy den pravidelne kys.listovou a ted zacatkem ledna mi vynechala menstruace, coz se mi nikdy nestalo, hned jsem utikala do lekarny, koupila si dva ruzne testy a oba vysli // pozitivne - obe carky byly uplne zretelne :-) Na gyndu jsem objednana zacatkem unora, pry to driv nema cenu, ze by jeste nic nebylo videt...Drzim ti palecky

jsem asi blazen

(dasa, 14. 1. 2009 21:11)

Ahoj vsechny trpitelky,
jsem zacatecnice, mame za sebou s manzelem prvni pokus o poceti a ja jsem se na to velmi upnula, proste musim otehotnet napoprve nebo se zbori svet... Boli me v podbrisku [divna bolest jakou jsem nikdy driv nemela], i kdyz js to doslova jen par dni od souloze, takze by to byly hodne ranne priznaky, pokud jsem tehotna. Co me ale desi jsem ja sama. Moc a moc chci byt mama, je mi 29 a manzelovi 38, neni uz na co cekat, ale zaroven pocituji ulevu pri pomysleni, ze tehotna treba vubec nejsem, takze zadny "strachy", zadne zmeny se nedeji, vse je v "normalu". Chci tedy skutecne dite? Ano! Ale proc se takhle citim? Zaslouzim si byt matkou , mam-li tyto myslenky? Vy vsechny ocividne velmi po materstvi touzite, ale ja se ho zaroven bojim.A tusim, ze me to nijak moc nedojme, pokud bude tehotensky test negativni. Jsem nestastna a nenavidim se za sve myslenky. Ma nekdo podobne psychicke potize?
Ahoj, dam Vam vedet pokud to dopadne.

VŠEM

(natali, 14. 1. 2009 19:52)

holky,mám kolem bradavek maličké pupínky,takovou krupičku.může to být také příznak těhotenství?jinak mám bradavky stejné,netmavnou mi ani nic podobného.prosím o radu a odpověd.moc díky.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »