Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Daju

(Alex, 14. 1. 2009 14:48)

K tomu ultrazvuku-myslím, že je možné, že i kdyby jste těhotná byla, nemuselo by být mimi ještě vidět, záleží tedy, po jak dlouhé době jste k doktorce šla. A nevzala vám aspoň krev?

zátka

(marcela, 14. 1. 2009 13:08)

Ráda bych věděla kdy se utváří zátka?

Pro Daju

(Marcela, 14. 1. 2009 11:09)

je mi líto. Jdu příští týden k doktorovi a tam se to doufám co je se mnou dozvím. Doufám ,že jsem.

pro Marcelu

(Daja, 14. 1. 2009 9:51)

Ano, možné to je. Mé známé se dokonce neukázal ani po 3týdnech, co měla zpoždění a pak zjistila, že je ve 3měsíci. I když každý tvrdí něco jiného, já si myslím, že test 100% není. Já měla teď 19dní zpoždění, tak už jsem si taky myslela, že čekám mrňouska, ale dostala jsem to, i když velmi slabé a krátké krvácení. Proto jsem šla hned k doktorce a ta mi řekla, že na ultrazvuku nic nevidí..:o(

Pro darinu

(marcela, 14. 1. 2009 9:38)

je to přesně jak píšete. I jám mám ten samý pocit Už to přestáva časem bavit. Nevím ,ale jak to udělat ,abych na to nemyslela ,když se mi menses 3 neděle opozdí. Tak už si člověk myslí ,že už to dopadlo. Ráda bych věděla ,jestli je možné,že test ukáže negativní výsledek ,ale těhotná jste?

DAJA

(Darina, 14. 1. 2009 8:19)

taky se nám to mimčo nedaří a nejhorší na tom je,že už se ani neumím milovat.Vše už je jen o plození a já čekám,kdy už manžel skončí.Takhle to přece nemá dopadat:( Je to moc těžké,navíc čas běží a člověk se na to upne,zvlášt já,když si to tolik přeji.Všem tady moc přeji,aby byl jejich sen vyplněn a držím palečky.

Daja

(hela+marcela, 13. 1. 2009 19:50)

Nevim jak, ale pokud na to budete pořád myslet, tak si akorát vytvoříte blok, přes který to nepůjde. Já jsem byla taky jak šílená a pak mě doktorka usadila...znám spousty případů, kdy se to povedlo, když ženský myslely chvíli na něco jiného.:o)já vím, mně se to radí, ale uvidíte, že se nám to všem povede.:o)psychika dělá strašné věci!

Odpověď

(marcela, 13. 1. 2009 8:36)

Děkuji za odpovědi , ano je to moc těžké na to nemyslet. Nemyslím na to a moc mi to znepokojuje. Mimíska bych měla strašně ráda,ale vážně nevím kdy se to povede. Přeji hodně štěstí..

pro marcelu

(hela, 12. 1. 2009 17:34)

Ahojky no myslim že máme stejný problém.Boli mně břicho,až mně v něm řeže a to docela dlouho.Nedělala jsem si test,takže zatím nevím jestli je možné těhotenství.Bohužel si ale myslim že jsem si to hodně vsugerovala a mám ted jen příznaky a určitě to nebude miminko kdo mi tyhle bolesti přináší:( A bohužel at si každý myslí a říká co chce,ale nejde na to nemyslet a pokud ano,tak bych chtěla radu jak?Přeji ti hodně štěstí Marti:)

Dája

(Pro Marcelu, 12. 1. 2009 16:36)

Dobrý den, měla jsem teď stejny problem, zpozdena menstruace o 3týdny, bolesti, zvraceni..ale dnes jsem byla na prohlidce a tehotenstvi to neni...doktorka me upozornila, abych na to tolik nemyslela a pak se to povede...uz jste slysela o vsugerovanem tehotenstvi?zena si mysli, ze je tehotna a ma vsechny priznaky..vse je o psychice..ja uz to taky necham prirode, miminko strasne moc chci, ale tim, ze na to budu myslet nic nevyresim!Drzim pesti!

možné těhotenství

(Marcela 88, 12. 1. 2009 13:37)

Dobrý den,
ráda bych poprosila o radu. S manželem se pokoušíme o miminko.Čtyřikrát to nevyšlo, ale pokaždě se mi měsíčky posunuly o 14 dní.Teď jsemje nedostala 3týdny a zatím je test negativní. Ale mám nateklé bříško a ráno je mi na zvracení.Kdy nejpozději ukáže test těhotenství , Jsem objedána na 21.1.2009 k doktorovi.Je možné ,že se mi vytvořila zátka: Děkuji za odpověd.

Sara

(Alex, 12. 1. 2009 12:18)

Moc děkuju, kéž by. Už abych šla k doktorce a měla jistotu:-) Jen doufám, že ty bolesti nejsou způsobeny spíš ztrátou....
A jinak přeji, aby tobě mimi brzy vyšlo!!

alex

(Sara, 12. 1. 2009 11:59)

Ahoj tak to Ti gratuluji,protože pokud je test pozitivní není asi co řešit než se těšit na mimčo.Mám také pořád bolesti v podbřišku,ale test jsem si nedělala,takže raději vzdávám možnost že bych těhotná byla.Tobě přeji krásné dny plné očekávání a opravdu myslím,že se nepletu.

Může to být normální?

(Alex, 12. 1. 2009 10:26)

Ahoj všem, chtěla jsem se zeptat, asi 5. měsíc po vysazení HA se snažíme o mimi, teď mi vyšel pozitivní test, i když celkem slabě, ale pořád mě pobolívá břicho jako před MS. Četla jsem, že se to stává, ale bojím, se spíš toho, že to může znamenat opak....k doktorce jsem objednaná, ale bohužel až za 14 dní....

1/2 roku snažení

(Zuzka, 11. 1. 2009 19:56)

Ahoj všem snažilkám..taky se s manželem snažíme o mimíska...po 13 letech jsem přestala brát antikoncepci. Tělo se s tím snad už srovnalo. Ve středu jsem byla na gyndě..viděl vajíčko, které zrálo a pár za pár dní budu mít ovulaci. Máme to složitější, bo manžel je přes týden pryč. Tulili jsme se v pátek když přijel dvakrát, v sobotu a dnes taky. Po všech tuleních jsem byla min 30 v klidu. Dneska jsem zkusila i prstíkovou metodu. Jestli se nezadaří, tak už fakt nevím co víc pro to mám udělat...Jím kys. listovou, železo, vitamíny, kapička Gynex (mmch vynikající na srovnání cyklu. V hlavě to mám pořád a ať si říká kdo co chce, nejde to vypustit. Držím palce všem a když se to nějaké povede, plivněte to na mě, jo? :-)

Ještě pro Lůcu

(Martina, 11. 1. 2009 19:51)

Zkoušeli jsme prstíčkovou metodu, nohy nahoru. Beru Clostilbegyt a Utrogestan už 5. měsíc, piju kontryhel. Taky dáváme šanci těm malým potvůrkám, aby se pořádně vytvořily, tak máme absťák před plodnými dny a milujeme se jen v plodné dny. Teda občas i mimo ně, jen před nima máme tak 5 dnů půst...

Pro Lůcu

(Martina, 11. 1. 2009 18:37)

Díky moc za cenné rady. Psychika je fakt hrozná potvora!!!Ale zaujalo mě, jak jsi psala o tom Pregnylu. To bych mohla taky zkusit. Přestěhovala jsem se, ve středu jdu k novému MUDr. Zkusím se ho na to zeptat. No uvidíme, uvidíme.....Zatím pá pak napíšu, co mi poradil nový MUDr.

Vrce-jak na to

(Lenca, 10. 1. 2009 22:26)

AHOJKY ta prstickova metoda je velice jednoduchy proces:)prstiky pomahas spermiim dostat se dale k cipku a tim se ulehci nasati spermii:)

Jak na to????

( VERČA, 10. 1. 2009 19:36)

Ahoj chtěla jsem se zeptat co je ta prstíčková metoda???

pro Veroniku

(martina, 10. 1. 2009 16:37)

ahoj Verco ja byt tebou tak si test udelam co nejdriv a jestli vyjde pozitivni sla bych na gyndu a tam si nechala od zacatku napsat neschopenku jestli ze jsi o jedno mimi diky praci prisla tak bych na nic necekala a resila to nez bude zase pozde.Myslim ze toto ti rekne uplne kazdy takze hlavu vzhuru a utikej pro testik at je jasno aby se to opet neopakovalo!


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »