Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nejsem si jistá

(Veronika, 10. 1. 2009 11:27)

Ahojky, Dnes už s manželem se snažíme o miminko asi 3/4roku a vůbec nám to nejde o jedno mimi jsme už přišly a od té doby si vždy hned při nedostavení menstruace vsugeruji příznaky a pak jsem zklamaná a vždy to obrečím.Antikoncepci neberu už přes rok. Ale teď mám opravdové příznaky- nevolnost, nechuť, bolesti prsou, bolesti břicha. Ale bojím se si nějaký test udělat a k doktorovi už vůbec nechci, mám totiž strach, že se zese dozvím, že tam není:(Manžel se mě snaží utěšit a podporuje mě, ale taky se bojí zklamání. Vůbec si neví rady. Dělám těžkou práci kvůli které jsme přišli o to první mimi a těď mám strach jestli tam je, že se mu taky měco stane.

Pro Martinu

(Lůca, 10. 1. 2009 9:41)

Ahooj...no psychika je šílenej prevít! To je jasný..nepíšeš jak to dlouho už zkoušíte, ale jak jsem tak pochopila, tak dlouho! A co zajít někam k psycholožce na nějaké sezení, nebo si sehnat homeopatika na zklidnění "antidepresiva", jsou neškodná a pomůžou, jen tomu věřit! Já jsem po potratu otěhotněla přesne první měs.když už jsem mohla ploditi..ale byla jsem na sonu, kde mně dr.zjistil, kdy mam přesně na den ovulaci,píchl mně Pregnyl a věděla jsem na sto pro ze do 24h.ovulace bude,tak jsme řádili :-)a vyšlo to a taky jsem na to myslela, skoro 5den po milov.jsem si dělala testy...haha !! Nevim co vše jste už zkoušeli...tak se drž a napiš papaa Lůca

Pro Verusku

(Lůca, 10. 1. 2009 9:36)

Ahooj.....a co si třeba zajíta na krev :-) a máš jasno za pár dní !! Pa L.

poradte co nejdriv

(veruska, 9. 1. 2009 21:47)

parkrat sem spala se svym pritelem ale par mesicu po jsem to dostala sice jen tri dny ale ipresto mi test vysel ze nejsem v tom je to ale divne zvracim boli me hlava mam porad hlad jim co sme nejedla driv a mam vesi bricho poradte

Pro všechny

(Martina, 9. 1. 2009 20:55)

Můžete mi někdo poradit, jak to udělat, abych na otěhotnění a miminko pořád nemyslela? Pořád čtu, jak je to v psychice, ale ono to prostě jinak NEJDE!!! Počítám plodné a týden před MS se studuji, jestli nemám příznaky těhu. VŽDY je mám!!!! Pak "to" dostanu, obrečím to a jsem na VŠECHNY protivná!!! Nejvíc na příele, který za nic nemůže...Jenže mé roky běží a mám jen 2 měsíce na to, abych otěhotněla. Přítel má 48 let, já 39. Nemůžeme déle čekat....Tak co mám dělat????

Pro Ditu

(Vanda, 9. 1. 2009 18:24)

Taky jsem to zkoušela, ale bez výsledku. Nevím, zkusila jsem vše,prsty, nohy nahoru, kapradinky, ovulační testy, ale zatím se nedaří. Manžel byl na testech a je v pořádku, takže možná u mě je to o té psychice.

Pro Vandu

(Dita, 9. 1. 2009 12:32)

Taky půl roku snažení, v listopadu jsem zkusila prstíčkovou mtodu a jsem v 5. týdnu. Takže se nestydět a trochu spermiím pomoci.

Dotaz

(Petra, 9. 1. 2009 8:56)

V úterý jsem byla na krevní odběr hcg a výsledek byl něco přes 6 300,byla jsem asi konec 4 týdne a jeden měsíc jsem užívala clostilbegyt.Je ta hodnota hcg svědčící pro vícečetné těhotenství?Děkuji za odpověď Petra

Tak zase nic...

(Martina, 9. 1. 2009 6:48)

Tak zase ta potvora přišla!!! Ale, holky, já mám tak strašné bolesti...:-( Je to nespravedlivé!!! Když už jsem to musela dostat, tak proč s bolestma? Stačí, že mě bolí srdíčko, že to zase nevyšlo, ne? No nemají to ti chlapi jednodušší???!!!

jak to dopadlo

(lenča, 8. 1. 2009 14:44)

Ahoj holky,tak jak jsem vam uz psala ze jsem potratila tak se vse potvrdilo:(v 8+5 zadny plod zadne srdce:(vcera rano jsem byla na vycisteni delohy a dnes rano uz jsem doma se strasnou bolesti na srdci:(zjistily ze ja mam Rh negativni a pritel pozitivni,tim zr dite melo Rh po otci tak me telo si proti nemu vytvorilo protilatky:(tim padem mi museli dat injekci na zniceni protilatek a pri dalsim tehu mi vse budou muset od zacatku sledovat...takze vsem tehulkam a snazilkam preji hodne stesti!!!!

Snažilka Lucie

(Lucie, 8. 1. 2009 12:56)

Snažíme se s manželem o miminko, mentruaci jsem měla nepravidelnou proto jsem chodila na agolutin vždy ve stejný den cyklu aby se zpravidelnila. Po poslední injekci jsem to nedostala, narostly mi prsa, pobolívá mě už asi týden v podbříšku jako při mentruaci test jsem si dělala 7den po vynechání ale byl negativní..myslíte že i přesto je možnost že by se konečně zadařilo?? (K doktorce jsem objednaná až na pondělí 12.1.) Děkuji Lucie

pomoc prosim,rychle

(baju9451 -, 7. 1. 2009 22:39)

na prsou mam zilky,i na brise,znamena to neco? ja styk nemela,ale delala sem petting,nahoda je blbec,vite jak..delala sem si dva TT a oba byly negativni,mam od te doby(po pettingu) nepravidelne menzes.. nevite co to znamena? prosim o radu¨
muj email : bajunka04@seznam.cz

pomoc prosim,rychle

(baju9451 -, 7. 1. 2009 22:39)

na prsou mam zilky,i na brise,znamena to neco? ja styk nemela,ale delala sem petting,nahoda je blbec,vite jak..delala sem si dva TT a oba byly negativni,mam od te doby(po pettingu) nepravidelne menzes.. nevite co to znamena? prosim o radu¨
muj email : bajunka04@seznam.cz

Kyselina listová

(Vanda, 7. 1. 2009 14:15)

Ahoj, snažím se otěhotnět už půl roku a kyselinu beru už 8 měsíců. Nemyslím si, že by měla kyselina vliv na to, že by bránila v otěhotnění. Byla jsem u gynekologa a sám mi ji chtěl předepsat. Taky jsem dělala vše pro to, abych otěhotněla, četla kde co na netu, hlídala si plodné a neplodné dny, pozorovala kde jaký příznak těhotenství a stále nic. Takže mám jistotu, že jsem pro to udělala maximum a teď už to asi řešit nebudu. Chce to asi pravidelný sex a být v pohodě. Sama nevím, jak to jinak už řešit.Jediným čím se utěšuji je, že 85% žen otěhotní do roka.

kys.listová

(pro martinu, 7. 1. 2009 12:37)

AHOJKI,MOC RÁDA BYCH TI CHTĚLA NAPSAT,ŽE PODOBNÝ PROBLÉM JSEM SLYŠELA TAKÉ.KYS.LISTOVÁ POMÁHÁ,ALE ZÁROVEN I BRZDÍ.TAKY JÍ BERU A POŘÁD NIC.KAMARÁDKY JÍ BRALY A NAKONEC MĚLY PROBLÉMY OTĚHOTNĚT A PO VYSAZENÍ ZA DVA MĚSÍCE BYLO MIMI NA CESTĚ.TAKŽE SAMA NEVÍM,JAK SI VYBRAT?

Pro holky

(Daja, 7. 1. 2009 10:04)

Ahojky holky...my se s manželem taky o miminko snažíme, ale čím víc na to budete myslet, tím to bude horší, protože psychikou se to strašně ovlivní...znám spoustu případů, ve kterých hrála roli hlavně ta psychika a když to nechali být a nemysleli na to, tak se jim to podařilo...tělo se tím brání...já se na to taky pokouším nemyslet, ale vždycky jsem si na to vzpomněla, když se mi projevil nějaký ten "příznak"...:o(

pro Lenču

(Týna, 7. 1. 2009 9:38)

Ahojky,já vím četla jsem to o tobě a mrzí mě to ale říká se že všechno zlé je pro něco dobré.Já už taky o jedno mimčo přišla ale už nastal čas zadělat na další a tak čekáme kdy se konečně zadaří.jen se mi motá hlava a trochu je mi na zvracení jinak nic.Alemyslím si že se nakonec dostaví menstruace,ale to čekání je nejhorší.Tak držím palečky a hodně štěstíčka přeju

Lednáček

(Barča, 7. 1. 2009 6:57)

Ahojki měla bych dotaz,pořád se snažím otěhotnět.PM jsem měla 21.12.navíc mi je musela p.doktorka vyvolat injekcí.Od té doby se pořád snažíme pracovat na mimču.Testy už jsem si zkoušela,ale pořád jsou negativní.Dá se vůbec zjistit těhotenství dříve,než se dostaví měsíčky od těch posledních?Moc prosím o radu,břicho mně pobolívá,ale nevím,zda to není spíš z nedočkavosti.Moc děkuji za odpovědi.

Těhotenství

(Martina, 6. 1. 2009 19:12)

Ahoj holky! Už dlouho se snažíme o mimíska a pořád nic.Už týden mě bolí prsa, je mi občas nevolno, bolí mě břicho.Menstruaci mám dostat až v sobotu 10.1.09. A doufám, že ta potvora nepřijde. Jsem ale hrozně nedočkavá, nevydržím už čekat.Má smysl si už teď dělat testík?

Týně

(Lenča, 6. 1. 2009 18:37)

Ahojky ja na tom byla v podstate stejne jako ty,ani ja nemela na zacatku zadne priznaky snad jen nevolnost,taky mi dela predem kdyz to mam dostat ze me boli bricho a prsa a tentokrat nic,nevenovala jsem tomu moc velkou pozornost pak jsem si ale udelala test kde se objevila slaba carecka po te mi bylo tehotenstvi potvrzeno a bohuzel zitra me ceka rezvize jelikoz plod zanikl....takze at uz je to tehotenstvi nebo ne verim ze se dockas....ja se dockala a ted musim opet celat az se budeme moci opet snazit,preji hodne stesti


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »