Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

oprava

(malina, 15. 12. 2008 12:15)

omlouvám se - neotočený kalendář... :-) - MS by měla přijít 17.12.

můžu ještě doufat?

(malina, 15. 12. 2008 11:54)

ahoj snažilky, chtěla bych vás poprosit o radu. už nějakou dobu se s přítelem snažíme o mimi, ale zatím nic, tenhle měsíc mě ale tak hrozně bolí prsa, že mě to i kolikrát v noci vzbudí, včera mi začal takový divný narůžovělý výtok, ze skleničky alkoholu se mi udělá nevolno, BT 37,6 bez odečtu. MS by měla přijít 10.12., ale dnešní těhot. test (10 mg/Ug)byl negativní. myslíte, že ještě můžu doufat, nebo si příznaky jen namlouvám?...díky za odpověď, m.

nejistota

(Martina, 15. 12. 2008 11:23)

Ahoj a zdravím všechny. Moje poslední MS byla 10.11.,
test dnes negativní....MS nikde. A to má být člověk v klidu a nemyslet na to. Nejde to.

Jo nebo ne?

(Péťa, 15. 12. 2008 9:28)

Ahoj zdravim všechny.Už nějakou dobu tady sleduji vaše diskuse a přijde mi to strašně fajn.Už 7 měsíců se snažíme o mimčo a nic.V tomto období 7měs. jsem měla cystu 5cm,která sama zmizela a ještě nějaké další problémy.Ted jsem v poho,ovulace chodí ale pořád nic.Už jsem tak zklamaná pokaždé když to dostanu,že nevím co dělat.Ale naděje tu stále je,protože včera jsem čekala na MS a zatím nic.Dnes ráno jsem si dělala test ale taky nic.Myslíte že můžu být těhotná(bolí mě břicho,BT 36,9,bolesti prsou.) nebo mám jen zpoždění,když test vyšel negativní.Děkuji za jakoukoliv odpověď.

Pro Lůcu

(Lenča, 14. 12. 2008 10:41)

No čekání je hrozný,ale někdy to za to stojí...každopádně co se týče těch bolestí a tak,tak to už mě ani tak netrápí pomalinku to odeznívá a spíše mi to teď všechno střílí do páteře což není příjemné...no abyh pravdu řekla tak mám celkem obavy aby šel prcek na ultrazvuku už vidět nechci aby doktor dělal hned závěry...přeci jen jsem to dostala naposledy toho 7.11. ale snad to bude ok.Teď spíše nemůžu večer spát,netrápí mě myšlenky,ale nemůžu prostě usnout a je mi děsné vedro a navíc šílim s těch bradavek jsou dost citlivé .... snažim se sledovat i Bazalní T. což je pořád stejné nad 37..takže to je OK...takže přeju aby Ti to taky vyšlo:) jinak já jsem z Prahy :)

Pro Lenču

(Lůca, 14. 12. 2008 9:22)

To jsem ještě já :-) Jsem se chtěla zeptat odkud jsi?? Já Plzeň! Tak paa L.

Pro Lenču

(Lůca, 14. 12. 2008 9:21)

Ahooj,no já nejsem žádná vysloužilá mamina,minule jsem musela na potrat,že nebylo slyšet srdíčko a bylo to kolem 7týdne. taky mě pobolívalo na jedné straně i malinko teď,dr.říkal,že tam stačí malý srusty po cystě třeba o ktere ani nemusis vedet a jak jsou to hormon.změny tak to tam pracuje,natýká a táák...!! Mě taky bolí jako při menzes,ale míň,prostě vim o podbřišku! Nebuj to zvládneme,já bych taky byla šťastná,kdyby mně to vyšlo,ty Vánoce jsou Vánoce :-)) Hned bych si dala o kousek vanočky víc a bylo by mně to fuk!! Tak se drž!!Pa paa Lucka Ps:to čekání je děs,já vííím!!!

Lůca

(Lenča, 13. 12. 2008 22:17)

No me poboliva obcas brisko jako pred menstruaci ale jen lehounce nebo spise na leve strane vajecniky ale to je pry normalni...koupila jsem si dnes knihu o tehotenstvi a tam je popsane i mimodelozni,ktere je pry provazeno krecemi a krvacenim,ale i tak nebudu mit jistotu dokad nebudu vedet vysledky....ja jdu prave na UVZ behem pristiho tydne a bojim ze tam porad nepujde nic videt:(snazim se na to nejak nemyslet,ale jak sama vis tak to nejde a ver ze me to celkem trapi protoze tohle miminko by bylo vymodlene a hlavne by to byl uzasny darek pro rodinu na Vanoce :)takze drzim pesticky i Tobe a urco mi dej taky vedet jak jsi dopadla......ja mam vzdy depku kdyz mam volat na polikliniku na vysledky,jen zacvaka klavesnice a uz se klepu aby vse bylo ok,ale zkouseli jsme jen tak ze zvedavosti psat kartarce a ta nam napsala ze se nemame niceho obavat ze bude dobra zprava.....tak uvidime :)jsem rada ze mi vzdy odpovi nekdo kdo nas uklidni

Pro Lenču

(Lůca, 13. 12. 2008 21:48)

Ahoj Leni,kdyby to bylo mimoděložní,tak by tě bolelo břicho....na straně! Jinak já jsem měla poslední menzes 9.11. a jdu na sono až 18.12. tak nebuj!!!!Nestresuj se a mysli pozitivně!! Já vim,je to těžký na to nemslet..já jsem v létě musela na potrat,tak teď taky čekam na sono jako na smylování :-)) tak papaaa Lůca a písni jak jsi dopadla!!

mimi

(Pro Leničku, 13. 12. 2008 19:49)

Ahoj Leni ještě buď v klidu miminko je vidět až tak 14 dní po dni kdy měla přijít mens.Já jsem měla dostat mens.6.12 test mi vyšel pozitivní ale k doktorovi jdu až ve čtvrtek,protože tam dřív nic neuvidí.Stáňa

mimisek

(Lenička, 13. 12. 2008 18:48)

Hezky vecer vsem,.jen mam par mensich dotazu na ktere bych rada znala odpoved drive nez mi prijdou vysledky z krve....delala jsem si testy a byli tam pokazde dve carky to jsme bylo happy s proteleme jelikoz se to asi povedlo po 7 mesicich....ted je tu velke ALE.....muze se jednat i o mimodelozni takze v jake tydnu se da poznat na UVZ mimi?posledni mens. 7/11/08 v utery 9/12/08 jsem byla na vysetreni,vse ok ale na uvz jeste nic videt neslo:( je mozne ze je jesty brzy?dekuji

pro Danuskitku,

(Bára, 13. 12. 2008 17:05)

Chtěla bych ti moc poděkovat za typ knihu Tajemství, právě jsem ji dočetla, děkuji!

Dotaz

(Martina, 13. 12. 2008 13:20)

Ahoj.Mam takovy dotaz.S pritelem sme spolu meli sex bez ochrany,stim ze partner ejakuoval vedle.Ale nejsem si jista jestli,nemohl treba jen trosku, ejakuovat pri sexu.Dekuji

rada

(Martina, 12. 12. 2008 9:32)

Zdravím všechny snažilky, mám prosbu, poslední MS 10.11..Dneska ráno mi bylo špatně od žaludku..... tak jsem si udělala GSmamatest a byl negativní. Mohla bych být těhotná. O mimi se snažíme 7měsíců. Už máme jednu 3letou holčičku. Děkuji moc M.

Pro Stáňu

(Lůca, 11. 12. 2008 15:00)

Ahooj nemáš zač :-)) ja jsem šílenej optimista,ale minule mně to nějak nevyšlo,tak doufam,že teď to zvládneme!!Já čekam první! Měj se a pak napiš jak jsi dopadla!Já sem určo juknu!!! papaaa Lucka

Dík

(Stáňa, 11. 12. 2008 9:37)

Dík moc Lucko dost jsi mě uklidnila =o) Příští čtvrtek jdu k doktorce tak uvidíme snad bude vše ok.Sice mám doma už 2,5 letou holčičku ale už 1,5 se snažíme o druhý.Ať ti miminko pěkně roste

slabá čárka :-)

(pro Stáňu :-), 10. 12. 2008 21:33)

Tak nee pro RADNKU a "rada"já nemam brýle na pc,tak se omlouvam a e to pro Stáňu :-)))) pa Lůca

slabá čárka :-)

(Pro Radku, 10. 12. 2008 21:32)

Ahojky Radko...slabá čárka vůbec neznamená,že by hcg v krvi mělo být nízké ,nebo by to naznačovalo,že to dopadne špatně :-) Já jsem už jednou potratila a čárka byla silná ,ted jsem v 5týd. a měla jem slaboučkou čárku a když mně dr.nabral krev,tak hodnota byla úúúplně v normě!! tak se nestresuj a počkej na krev!! Slabá čárka opravdu neznamená nic špatného!! drž se ..já vim jaký to je :-) paa Lucka

Rada

(Stáňa, 10. 12. 2008 20:16)

Dobrý večer,potřebovala bych poradit.Dnes jsou to 4 dny co mám zpoždění a ráno jsem si dělala těhotenský test a vyšla mi slabá čárka tak nevím=o( Když se mi to takhle přihodilo loni tak jsem sice těhotná byla,ale v 5.týdnu jsem potratila Myslíte že bych to mohlo být v pořádku? Děkuji za odpověď

Poradte my prosím

(Jak nejrychlejy otehotnet, 9. 12. 2008 22:36)

Dobrý večer tak já mám prozbyčku tetka me strašne bolej prsa a pod brýšku tak jsem se chtela optat co to má bejt BT-36,7-36,6 37,6 může to bejt tehotenstvý ale tetka v pondelý sem si delala test a byl negatyvní tak my prosím porat te dekuji


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »