Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ala

(Lenka, 9. 12. 2008 19:37)

ahojky,tak to budeme cekat obe take cekam na krev byla jsem na ultrazvuku kde nic nebylo videt delali ti ho taky???cekam uz podruhe na krev jelikoz ma doktor podezreni na mimodelozni tehotenstvi....cekani je hrozne....mas take bolesti v podbrisku jako pri menstruaci??

hcg v krvi

(Ala, 9. 12. 2008 19:33)

Ahoj,dneska mi doktorka říkala výsledek hcg v krvi.Podle toho jsem těhotná,ale hodně krátce.Mám přijít za týden a odběr krve zopakujeme,jestli hcg stoupá. Mysleli jsem,že už se budeme těšit a teď zase takové čekání:( Máte některá podobnou zkušenost?

PROSIM ODPOVED

(KACKA, 9. 12. 2008 19:22)

AHOJ CHTELA BYCH SE ZEPTAT MINULY MESIC JSEM MELA MENSTRUACI 10.11.TENTO MESIC ZATIM NIC JSEM POINSEMINACI.DELALA JSEM SI TEST A ZATIM NIC MYSLITE ZE JE JESTE BRZO NA POZITIVNI TEST.DEKUJI ZA ODPOVED.

Petrušce

(Lenka, 9. 12. 2008 19:17)

Děkuju mockrát,pro mě je těď strašné to čekání a navíc mi našel 4 cm cistu:(muzu v tom byt klidne dva nebo 3,4 tydny a to se pozna az od 5...ale ja se zblaznim mam strach ze je to mimodelozni jak rika pan doktor....snazily jsme se 7 mesicu pak jsem to vypustila a za dva mesice bylo zadelano,ale je divne ze me boli brisko a testy jsou vsechny pozitivni

lence

(petruška, 9. 12. 2008 19:09)

ahoj, já to měla úplně stejně, ale záleží na tom jak dlouho jsi v tom, uvidíš jak ti dopadne krev, ale určitě dobře... tak dej vědět jak jsi dopadla, na utz te asi vezme zas tak za týden.... to uz by mohlo být neco vidět.... my jsme ted v sestem tydnu a uz mame prvni obrazek tak drzim palce at uz ho mas taky....

odpoved??

(lenicka, 9. 12. 2008 18:58)

ahoj,prosim mam pozotovni testy byla jsem u doktora ajeste nebylo na ultrazvuku nic videt,ale...mam bolesti jako pred menstruaci je to normalni???neni to jako porad ale tak narazove.....ted cekam na potvrzeni s krve tak mi drzte palce a odepiste prosim

Pro Lůcu

(Hanka, 8. 12. 2008 21:48)

ahoj jj děkuji za odpověď, no nic tak nevadí, snad se příště zadaří, zatím sme na začátku...a ať se daří i tobě! :-)

Pro Hanku

(HCG v krvi, 8. 12. 2008 15:03)

Ahooj to jsem ještě já....Lůca..ja četla tvůj dopis znova a myslela jsem že tam píšeš dny a néé týdny??!!! Jinak HCG v krvi roste s každým těhotenstvím!!! A jak jsem psala nejdéle 1.den menzes!!!

HCG v krvi

(Pro Hanku, 8. 12. 2008 15:01)

Ahojky..ja jsem řešila pře pár dny podobný problém!!S HCG v krvi...a můžu Ti říct,že jsem 11.den po oplodnění teprve 17 a tři dny před tj. 8.den po oplodnění jen 7 tak v pohodě a počkej!!!Teď už vim,že jsem těhotná:-)) Ono to vyleze časem..klidně až v den menzes!!!ahooj a hodně štěstíčka!!!!!

dobrý den

(...., 8. 12. 2008 11:01)

znamená to, že jsi nejspíš těhotná.. čárka bude zesilovat s přibýváním hcg v krvi. Zkus si další test třeba zítra nebo pozítří ráno a uvidíš. Ono moc nezáleží jak je silná testovací čárka, hlavní je, že na testu jsou jasné čárky 2. :-)

dobry den

(....., 8. 12. 2008 9:54)

chtela jsem se zeptat dneska jsem si delala tehotensky test a mela jsem tam dve carky ale ta jedna byla hodne slaba.co to znmena

....

(lenka-praha, 7. 12. 2008 20:04)

tak vam vsem dekuji za rady dnes jsem si udelala test a je pozitivni takze preji vsem hodne stesti a hlavu vzhuru!!!!!!

Těhotenství a hcg

(Hanka, 7. 12. 2008 19:07)

Chtěla bych se zeptat jestli hcg v krvi je 100% a doprovazi kazde tehotenstvi? Pac mi jaksi roste bricho...ale hcg v krvi bylo po 3,8,12 tydnech po oplodneni negativni. (Přitel je nyní v zahr.) Jinak nevim proc by mi rostlo bricho, kdyz moc nejim, stravuji se porad stejne takze je to divny. diky za odpoved

ze by?

(lenca, 7. 12. 2008 14:05)

ahoj mam jen jeden dotaz,mela jsem krece v podbrisku jako bych to mela dostat,vcera jsem jen trochu spinila a ted nic muze se jednat o tehotenstvi?na test je jeste brzy,dekuji

Tajemství

(Danuskita, 5. 12. 2008 16:57)

Presne jak napsala Marie, je tato kniha bezne k dostání v kamenných obchodech, ale dá se objednat i pres internet. Cena cca 200Kc

Hodne stestí vsem!

pro Lenku

(Marie, 5. 12. 2008 16:11)

když není k dostání v kamenné prodejně, tak si ji objednejte přes internetovou knihovnu, např.:
http://knihy.abz.cz/prodej/tajemstvi-3
nebo v jakékoliv jiné..

Danuskita

(LENKA, 4. 12. 2008 22:26)

mohu se zptat kde sehnat tu knihu??dekuji

Jak urovnat myslenky?

(Danuskita, 4. 12. 2008 18:48)

Ahojky vsem snazilkám,
poslední mesíce snazení jsem na techto stránkách hledala rady, útechu a povzbuzení a moc mi to pomáhalo. Vcera mi vysel pozitivní testík, tak doufám, ze bude vse ok a i ty dalsí kontrolní mi to potvrdí. Hlavne zádný nervy, clovek má myslet pozitivne!;o)
To byl asi muj nejzásadnejsí problem behem snazení, ze se mi podle rad vsech na to nedarilo nemyslet a mela jsem pocit, ze pokud to z velké cásti zálezí na mojí psychice, neotehotním nikdy!
A tak bych se ráda podelila o knizku, která mi pomohla urovnat "zakázané" myslenky. Tato kouzelná knízka je Tajemství od Rondy Byrne a její motivující obsah se dá aplikovat na cokoliv v nasem zivote, tak proc ne na miminko!
Verím, ze mi to pomohlo vyuzít neustálé premýslení tím správným zpusobem! Vyhnat z hlavy to proste nejde! Drzím palecky a preju hodne stestí vsem! ;o)
P.S. Mám to vyzkousené i v jiných oblastech a funguje to!

tak už

(Jana, 4. 12. 2008 15:59)

Ahoj holky, tak jsem byla dnes u doktora a budu si muset najít jiné stránky. Jsem v 6-7 týdnu těhotenství a zatím ten náš brouček má 6 mm, další kontrola mě čeká 19.1. Tak přeji všem hodně úspěchů a držím palečky, aby i vám se to povedlo.

Pro Jitku

(Andrea, 4. 12. 2008 11:21)

Ahoj Jitko, musíš počkat. Dvě čárky na těhotenském testu se ti dřív jak první den očekávané MS neobjeví. Držím palce, pak dej vědět:-).


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »