Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

menses

(eva, 31. 10. 2010 13:13)

ahoj chtěla bych se zeptat minulí týden (neděli) jsem mela styk s přítelem ,druhý den na to jsem dostala menses ,..uz je čas na test nebo ještě je brzo ? dekuji za odpověd

pro georga

(lenka, 31. 10. 2010 13:10)

A jaké užíváš léky?jinak 12 den po et by měl být aspoň duch na testu nicméně ne vždy tomu tak je.Zkus ještě zítra test a uvidíš.pokud bude negativní tak je ještě možnost krevní vyšetření.

ivf

(georga, 31. 10. 2010 11:09)

ahoj nemáte někdo zkušenosti? mám po druhém ivf. dnes je to 12 den po trnsferu, menses neni, ale test je negativní.....

spozdeni

(Veru, 28. 10. 2010 11:50)

ahoj, mam spozdeni 6 dni, coz se mi nikdy jeste vazne nestalo..dost me poboliva v podbrisku..test byl pred 3 dny negativni..tak nevim :( hrozne moc bych mimi chtela..nebylo na test jeste brzy?

martins

(ja a fazolka, 25. 10. 2010 0:42)

ahoj,
tak jedine zkus dalsi test mohlo to byt ovlivneno ohnutim testu kdy se barva vice vlila do daneho mista a nebo jsi opravdu tehotna:)) nijak to nezjistis a my ti taky nerekneme :)) a hlavne kdyz mas zpozdeni a v minulosti se ti to nestavalo tak to je asi zatim nejvetsi znamka toho ze tehu jsi . zajdi si na krevni testy ty jsou stopro.))

ovlivnění výsledku testu

(martins, 19. 10. 2010 13:03)

dobrý den.chtěla bych se zeptat, zda lze ovlivnit vysledek těh.testu. Dens ráno jsem si dělala test, kde vyšla jedna čárka a druhá mi přišla jen náznakem velmi slaboulince vidět, možná jsem jí tam chtěla vidět já,.. tak jsem test vzala strčila zpět do obalu ohnula a vyhodila do koše. pak mi to přede jen nedalo a test vyndala jestli je tam tedy opravdu jen jedna čárka, ale nakonec tam byly opravdu dvě, velice výrazné, už patý den mě pobolívá břicho jako kdybych měla dostat menstruaci ale stále nic, je možné že jsem opravdu těhotná??

Pro amorcillo!!!

(Jitka, 17. 10. 2010 18:02)

Ahoj z vlastní zkušenosti ti můžu napsat, že jsem měla pozitivní test 11 den po IUI a to při všech třech těhotenství. Co se týče krve, tak já při prvním těhotenství šla na odběr 14 den po IUI a měla jsem hodnotu 169. Takže držím palce.

miminko11

(iveta, 8. 10. 2010 7:46)

Dobry den chtela sem se zeptat jestli muzu otehotnit kdyz mam mesicky a mela sem neco z pritelem mi chceme miminko jestli to jde prest to dekuji za odpoved

muzu byt tehotna

(martina, 6. 10. 2010 17:11)

dobry den chci se zeptat. po solouzi to uz je 19dni muzu otehotnet. Je mi uz 6dni spatne chce se mi zvracet a nejde to a furt jim. delala jsem si test a vysel negativni menstruaci mam dostat 18.10 je to jeste brzy ze jsem si udelala test. DEkuji za odpoved

krevní testy

(amorcillo, 6. 10. 2010 12:32)

Dobrý den, v pondělí mi byla provedena inseminace. Musím čekat 14 dní než si mohu udělat test. Chtěla bych se zeptat kdy nejdříve mohu jít na krevní testy? Nechce se mi čekat až na papírkové. To čekání je hrůza.

jo nebo ne???? :)

(Lola, 5. 10. 2010 12:59)

Dobry den. Prosim o radu. Z vyse vyjmenovanych priznaku 14 na mne sedi, jenom 5 ne. Spinim, mam citlive bradavky, horecku, vse me boli, mela jsem zacpu, desne me boli hlava, bricho. Na bolesti bricha nic nepomaha. Menzes bych mela dostat kazdym dnem, ale mam ho nepravidelny, takze sama nevim. Obcas je to 28 dnu, obcas i 35. 2x jsem minuly tyden krvacela po sexu, ale menzes to nebyl. Test jsem si delala vcera ale byl negativni. Chute nemam, vlastne nemam ani chut jist. Jsem naladova, brecim i pri sledovani komedii :) Bricho mam neprirozene natekle. Jo, a delali mi konizaci delozniho cipku 11.8. Je mozne ze bych otehotnela takhle rychle po zakroku?? Prosim poradte. Dekuju moc

Pro Lenku

(cassidy, 5. 10. 2010 12:11)

Sladká naivita myslet si, že otěhotníš hned po vysazení HA. U mě se menstruace nedostavila 4 měsíce po vysazení a těhotná jsem opravdu nebyla.

těhotná?

(petra, 22. 9. 2010 15:53)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak velká je šance otěhotnět pokud partner vyvrcholí pouze na kraj rodidel.Děkuji za odpovědˇ.

2 měsíce bez menstruace

(Lenka, 11. 9. 2010 12:49)

Ahoj, před dvěma měsíci jsem vysadila antikoncepci a od té doby menstruace nepřišla. Žádné příznaky těhotenství, kromě zvýšené citlivosti na pachy, na sobě nepozoruji. Těhotenský test jsem si dělala hned týden poté, co se nedostavila 1. menses a test byl negativní, tak nevím, jestli to bylo moc brzy nebo zda se spíš nejedná o opožděnou (ikdyž už 2x) menstruaci. Nemáte někdo podobnou zkušenost. Díky za odpověď.

Jsem tehotná ? nebo ne ?:(

(Karolína N., 7. 9. 2010 20:24)

Dobrý den,mám dotaz,..s partnerem sem mela nechráněný pohl.styk..ale jako antikoncepci pri soulozi sem mela cipek jako antikoncepci ... a preventivne po 48 hodinách až sem si vzala prásek od lekare do 74 hodin...dalsi den se mi dostavila menstruace je to normální nejsem tehotná??kdy nejdriv si mohu udelat mama test abych si byla jistá ?a aby ten test byl platný?nevim jak mám pokracovat diky

jsem těhotná nebo ne??

(klárka, 6. 9. 2010 21:26)

ahoj holky chtela jsem se zeptat,muzu byt tehotna kdyz me boli brisko mota se mi v hlavě a nemam chut na jidlo a vse se mi hnusi mam naladu se tak akorat hadat prosim poradte mi nemam zkusenosti byla bych totiz prvo rodicka děkuji mooc

bvvv

(Petula, 30. 8. 2010 9:43)

...už týden mám zpožděnou menstruaci,ale test mám stále negativní...máte s tím někdo nějakou zkušenost?

mužu byt tehotna??

(ema, 29. 8. 2010 14:19)

dobry den chtěla jsem se zeptat,dělala jsem si těhotensky test a ukazali se mi dvě čarky.Těch testu jsem si dělala tři-vždy byly pozitivni.Ale dnes jsem měla dostat měsičky a začinam špinit a mam přiznaky na menstruaci.Mužu byt těhotna??Jsem zmatena,prosim poradte

Můžu být těhotná???

(Geisha22, 28. 8. 2010 21:17)

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli nemůžu být těhotná protože mám neustálý hlad což u mě je divné, bolí mě celé tělo hlavně ledviny a často se mi motá hlava můžu být těhotná??

pro Bobinu

(Bořková, 26. 8. 2010 12:38)

Ahoj, tak jak ta tvoje MS? Prisla??? Nebo uz delas t+hu testy? :) Hodne stesti


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »