Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

chci radu

(Jana, 25. 11. 2008 17:35)

Holky, chtěla jsem poradit, ne aby jste mi psaly, jak je to škodlivé, to vím i bez vás, ale potřebuju poradit, jak se to dá vyřešit. Proto nevidím reálně, že by se mi podařilo s tím zkoncovat. Kouřím už 10 let takže to není jen tak jednoduché přestat. Takže Vás prosím o radu, jak to nahradit nebo co dělají kuřačky v těhotenství, když se jim nedaří přestat. Nebo budu kouřit dál a uvidíme jak to dopadne. Nebyla bych první ani poslední a co znám z mého okolí holky, tak kouřili i před porodem a mají úplně normální děti a to některé chodí už do školy. Takže mě nesudte ale poradtě mi!

Iveta

(pro Janu, 25. 11. 2008 16:44)

No Jani nedivím se, že tvůj problém s kouřením některé ženy na tomhle webu rozpaluje do běla, je nás tu spousta co o těhotenství skutečne usiluje a je schopna pro to udělat vše, tudíž i kouření je pro nás už dávno passé, každopádně tím ubližuješ tomu malému už na to hold na tom světě nejsi sama tak se nad tím zamysli, taky nevím co ti na to řekne lékař, ale připrav se, že nic pozitivního to nebude.

pro Dyky

(Jana, 25. 11. 2008 16:21)

Myslela to asi tak jak to píšu. Je doktorkou a má ted dvojčata tak asi o medicině něco ví. Já tomuhle nerozumím jsem jak se říká kancel. myš. Já si to kouření proberu s doktorem, protože jsem někde četla, že není dobré hned přestat, že by to pro tělo byl velkej šok. Jo a myslím že to taky říkala T. Pergnerová ta moderátorka, že ze 4 krabiček denně kouřila v těhotenství 2 tak to jsem proti ní čajíček, já vykouřím tak 5 cigaret denně, z původních 10 tak třeba se pak dostanu i níž uvídím a jak jsi si přečetla nemám tenhle problém jen já.

pro Janu

(DYKY, 25. 11. 2008 16:06)

to jsou takový keci,když si škodiš sama sobě tak to je tvoje věc,ale chtela jsi dítě tak mu tedˇnepodkuřuj!!To je muj názor a to proti kuřákum nic nemám,sama jsem kouřila a občas si dám.A taky by mě zajimalo jak to myslela ta tvoje kamarádka že holky jsou v poho.ono holt na nich neni vidět žádné postižení tak je to dobrý.kort ze začátku těhotenství kdy se všechno vyvíjí bych teda nekouřila to potom kyselinou listovou nedoženeš.

pro Andreu

(Jana, 25. 11. 2008 13:13)

To víš těší se a hlavně chce probrat s doktorem snad úplně vše, ani já nevím co, prý aby jsme něco nezanedbali nebo nepodcenili.Tak když má takové starosti tak jsem ho chtěla vzít sebou.Ja jsem se ptala kamarádky na ty cigarety a ona měla dvojčata, chtěla jedno a má hned dvě, no ona má dva bráchy dvojčata tak to měli v rodině a ta říkala, že 2-3 denně neuškodí, že taky takhle kouřila a holky jsou v poho, ale člověk se bojí.

Pro Janu

(Andrea, 25. 11. 2008 12:45)

Ahoj Jani, já bych tam partnera ještě nebrala ať to nepřinese smůlu, že už s tím počítáte na 100%. Stejně by viděl jen tečku a určitě i doktorovi a sestře by to bylo divné, ale jak chceš. Jinak s těma cigaretama tě chápu, mám stejný problém, akorát já když jsem měla příznaky těhotenství, tak s tím přišla i nechť na cigarety, takže jsem si dala třeba dvě denně a pak tři dny nic a pak mě řekli, že je to biochemická gravidita, což znamená, že se těhotenství nevivine úplně a zase jsem začala normálně kouřit, protože jsem byla moc smutná.Kyselinu listovou určitě ber, jinak nemám zkušenosti. Prý je hodně zdravá v těhotenství brokolice. Držím Tí palce!

No to je síla

(Jana, 25. 11. 2008 12:18)

Ahoj holky, no to je síla, jestli to bude takhle devět měsíců tak to potěš. Večer je mi vždy pěkně blbě. Nemůžu usnout, protože mě děsně bolí břicho, tak nevím jak si lehnout a to jsem na začátku. Partner je z toho celej vedle, včera jsem dostala kytičku a stále se mě chodí ptát jak mi je. Chci se Vás zeptat, myslíte, že když půjdu 4.12 na ten první ultrazvuk, že může jít se mnou partner? Moc se těší, tak doufám, že mi ho tam pustí a taky něco snad uvidí. Jinak se vás chci zeptat, co mám jíst? Dočetla jsem se, že je dobrá kys. listová nebo kontrahylový čaj a taky nevím, zda si můžu dát jednou denně kafčo s mlíkem, no alkohol jsem už vyškrtla a jen co mě trápí jsou cigarety. Nevíte, zda jsou nějaké bez nikotinu nebo nějaká náhraška, sice jsem si myslela jak to půjde ze dne na den přestat ale nějak se mi to nedaří, omezila jsem to ale stále si ještě nějakou dám. Tak jestli s tím nemáte nějaké zkušenosti. Zkoušela jsem žvýkačky nikorette ale to mi nepomohlo a námplasti taky ne. Slyšela jsem o nějakých filtrech ale nevím zda to pomáhá. Vím, že mi poradíte úplně přestat, ale věřte že to není jednoduché. Předem dík za odpověd.

odpoved pro Sofi

(martina, 25. 11. 2008 10:56)

ahoj mam stejny problem dnes mam 10 den opozdenou ms a testy negativni rada bych vedela jak to dopadne tobe ja si porad rikam zitra uz to dostanu a ono nic doktor me nechce vzit ale je mi dost tezko jak mam nafoukle bricho.jen HA jsem brala asi pred sedmy mesici ale jen asi půl roku jinak po delsim brani HA si myslim ze je naprosto normalni ze se ms opozduje ale jsem zvedava jak ti to dopadne.Martina

tehotna nebo ne?

(Evka, 24. 11. 2008 18:52)

dobry den,
chtela jsem se zeptat jestli muzu byt tehotna,i kdyz jsem v 16letech potratila,ted je mi 20a strasne se o to s pritelem snazime,tento mesic se mi stalo,ze jsemmela strasne kratkou menstruaci a mam porad neskutecne divne chute a kazde asi dve hodiny hlad.Tak jsem se chtela zeptat,jestli nemuzu byt tehotna.
Prosim,poradte mi.
Dekuji,Ev

vynecháná menstruace

(Sofi, 24. 11. 2008 18:29)

Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Snažíme se o miminko první měsíc,první dva cykly po vysazení HA byla naprosto pravidelné 25 dní a teď, první měsíc když se nechráníme už mi MS mešká 10 dní, už jsem 37 DC ale těhotenské testy jsou stále negativní... Jak je to možné? můžu být přesto těhotná? Od kdy by to poznal gynekolog?

prosba....

(Lucie T., 24. 11. 2008 16:48)

Dobry den,nevim zda je to vskutku mozne,ale podle vseho mam behem pul roku za sebou dva ranne potraty,vzdy se mi ukazali dve carky a pak se po nekolika dnech dostavila menstruace a nic,byla jsem dlouho zmatena a netusila vlastne jestli nejsem blazen a ty carky si tam nevymyslim.....Mam tedy dotaz zda existuji nejake leky,ci bylinky,nebo nejake reseni na ranne potraty?Budu moc rada za jakkoukoliv radu.Jeste chci upozornit,ze jsem si pred pul rokem nechala vyndat telisko,ktere jsem mela 4 roky.Dekuji

Pro Janu

(Andrea, 24. 11. 2008 13:54)

Jani, tak to je super, dej pak vědět, jak ti to potvrdí doktor. Držím pěsti:-)

Pro Petru

(Andrea, 24. 11. 2008 13:53)

Ahoj Petruš, já si myslím, že těhotná určitě jsi. Hodnota HCG je pozitivní můžeš být na úplném začátku, takže nepodléhej panice a vydrž to. Každopádně se chovej jako bys těhotná býla. Dávej na sebe pozor a pak napiš, jak to dopadlo.

tak az 4.12

(Jana, 24. 11. 2008 13:47)

Tak jsem si volala k doktorovi a sestrička mi řekla, že zatím by nebylo nic vidět na ultrazvuku, tak mě objedná na 4.12, ach jo to chci vidět jak to vydržím do té doby.

ze by?

(Jana, 23. 11. 2008 11:50)

Tak jsem si dnes rano delala test a mam dve carky, tak ze by se nam to konecne povedlo? Zitra si zajdu radeji jeste k doktorovi a uvidim, tak mi drze palecky, aby nam to vyslo.

ještě něco

(Klárka, 22. 11. 2008 13:10)

ještě jsem zapomněla, je možné, že po clostylbagytu a vyvolavané ovulaci, pak už ovulujete normálně samy,myslím tím v dalších a dalších měsících, bez jeho užívání?? Zda se to tím celé nastartuje zpět???
Děkuji

naprostá zmatenost

(Klárka, 22. 11. 2008 13:07)

Zdravím všechny, rozhodla jsem se přidat svůj příspěvek, s přítelem se rok snažíme o miminko, v loni v září jsem otěhotněla, ale ve 12 týdnu samovolně potratila, od té doby se snažíme a nic, byla jsem na vyšetřeních, testech nakonec mi bylo zjištěno, že neovuluji, po nasazení clostylbegytu, jsem ovulovat začala, řekl mi, kdy na to skočit a nic po dalších testech lékař zjistil, že mé tělo vytváří protilátky proti spermiím, ale jsou prý i takové případy, kdy páry i přes tyto komplikace otěhotněly, poslal mě na vyšetření do Prahy kam jedu až 17.2. 09, jsem z toho všeho zmatená, nejdříve ovuluji, otěhotním bez problémů, pak samovolný potrat a pak tyhlety komplikace (protilátky, žádná ovulace), můžete mi prosím někdo napsat svůj názor??? Moc děkuji

jsem zmatená

(Petra, 21. 11. 2008 20:56)

Dobrý den, jsem moc ráda, že takovéto fóra existují a já se můži svěřit, popřípadš čekat radu. s pritelem se snazime 7 mesicu o miminko. menstruaci jsem emla dostat cca pred tydnem, nedostala jsem ji a predevcirem vecer jsem si udelala test. druha carka se ukazala, ale velmi slaba. dnes rano jsem byla na gynekologii, pani doktorka mi delal ultrazvuk, nic tma nevidela, ale rikala, ze deloha je vyslovene pripravena na tehotenstvi, ze je dost zahlenena. ale videt nebylo nic. pote mi odebrala krev a poslala do nemocnice s tim, ze si tam mam pak zavolat a zavolat ji zpet hodnotu a ona mi rekne. v nemocnicic mi nahlasili hodnotu 94,29, volala jsem ji a ona mi rekla, ze si mysli, ze to spise nebude ono... ze mam prijit pristi tyden, ale ze spise ne. jsem strasne zmatena, protoze uz uz to vypadalo, ze to mozna bude prcek :) dekuji za naazory, Petra

vynechani ms

(martina, 19. 11. 2008 22:36)

ahoj vsichni, chtela jsem se zeptat uz paty den jsem nedostala menstruaci s manzelem jsem mela nechraneny pohl.styk tri dny pred ms to by meli byt neplodne dny ale v polovine cyklu jsem zacala spinit doktor mi nasel krecove zily na deloze dostala jsem injekci abych nekrvacela a leky CYCLO3FORT nema nekdo zkusenosti jestli se ms nemohla opozdit diky lekům a injekci?dekuji za radu martina

bazální teplota

(Jana, 19. 11. 2008 16:46)

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat na hodnoty BT. Začala jsem si ji měřit před 10 dny a co jsem se dočetla, tak by se měla měřit ve stejnou hodinu, což dělám a teplotu mám stále 37,3. Měla jsem to dostat před týdnem ale zatím nic, test jsem si dělala před 14 dny a nic. Zatím tomu nějak nevěnuji pozornost, protože to mám jak kdy, někdy po 30 dnech někdy po 35. Zrovna jsem ted mezi, tak čekám co bude. Jen by mě zajímalo, jestli je nějaká tabulka na to měření, co jsem koukala tady na stránkách na odkazy, tak všuje jsou tabulky s hodnotami nižšími než 37, tak nevím co to se mnou je. Mám vyšší i TT tj. 37,1-37,3 už 14 dní, občas mě pobolívá břicho, ale jinak je mi fajn.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »