Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ten příspěvek pode mnou je můj

(Míša, 13. 11. 2008 7:33)

Jsem měla trochu guláš guláš v kolonkách :)

Tak nic

(Pro Katari a Andreu, 13. 11. 2008 7:32)

Tak nakonec nic, v sobotu jsem začala hodně krvácet, ještě chvíli v neděli a pak už zase nic. A na prohlídce v pondělí doktor vyloučil těhotenství. I ty testy ze čtvrtka byly negativní. Jen mi řekl, že můžu mít rozhašený organismus, protože jsem v říjnu hodně cestovala a měnila časová pásma jak ponožky. Tak mám naordinovány dva měsíce klidu, aby se mi všechno srovnalo do normálu a pak se prý můžem snažit nanovo :)

Lady Q

(Vanda, 13. 11. 2008 7:13)

Taky jsem o tomto testu přemýšlela, protože mi ho doporučila kamarádka. Nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem si koupila dětský mikroskop pod kterým jsem to zkoumala. Můžu říct, že je ti to k ničemu. Protože Ti to ukáže kapradinky několik dní, respektive v období kolem ovulace. Takže stejně nepoznáš, kdy máš ovu. Takže taky nedoporučuji. S ovu testy z moči mám lepší zkušenosti, ale zas se to prodraží. Jeden stojí kolem 60 kč. Snažíme se od léta a zatím nic.

Holky,

(webmaster, 12. 11. 2008 20:09)

snažte se, ať diskuze zůstane u příznaků těhotenství. O chlapech a jiných věcech si můžete popovídat na novém diskuzním fóru, tady pod článkem bych to ráda držela v mezích tématu.
Martino, o Lady Q Scope jsem slyšela samá negativa. Ovulační testery naproti tomu fungují velmi dobře. Nanynko, pozitivní tt může být bohužel způsoben léky, které bereš, nejen těhotenstvím. Přesto držíme palce, aby to těhotenství bylo.

pro Martinu

(Ivka, 12. 11. 2008 15:24)

S ovu testy zkušenosti mám, ale ne moc pozitivní, raději bych si od lékaře nechala udělat folikulometrii, to je jistota a řekne ti přesně den, kdy na to vletět, tak hodně štěstí.

pro Janu

(Ivka, 12. 11. 2008 15:22)

Děkuji moc, taky to tak už beru, momentálně sice na tom nejsem tak jak bych chtěla, ale to půjde, jsem znovu na startovní čáře.....ale je pravda, že všechno zlé je k něčemu dobré, prostě to máme vepsané ve dlani a nikdo mi to nevymluví, díky

ovu test

(Martina, 12. 11. 2008 14:27)

Zdravím všechny snažilky. Chtěla bych se zeptat jestli nemáte náhodou někdo zkušenost s Ovulačním testerem Lady Q Scope. Uvažuji, že si ho pořídím. Nebo jsou lepší ty ovu testy na jedno použití? Děkuji moc M.

příroda

(Nanynka, 12. 11. 2008 12:32)

Všechny vás moc zdravím, jen okem jsem přejela diskuze Jany..,snad ji teď trochu podpořím:-) S manželem jsme vysadili HA, brala jsem ji v kuse skoro 10 let beze změn, po vysazení jsem to nedostala a tak jsme byli naivně nadšení, že budeme rodina, ale díky kontrole astalo spoustu nepříjemností..Prošli jsme tolik vyšetření, hormony jsem měla všelijak jen ne dobře, pak do mě rvali hormony, ale vůbec jsem nemenstuovala, dávali m dost najevo, že jinak než iui nebo ivf to nepůjde..neovulovala jsem. Tak šel manžel na spermio.. Jak dopadlo? Pouze 1% pohyblivých!! To nám pak řekli natvrdo, že to půjde jedině uměle. Ale že i tam to bude riziko. Nějak jsme se smířili se vším, oplakali to, ale stáli jsme při sobě..Páni doktoři nám pořád dávali naděje, že tělo reaguje až 3 měsíce pozadu, že pokud jsme byli ve stresovém období, můžou být pak výsledky opět jiné.. Opravdu jsme nervama skoro kolabovali.. Koloběh začal tento srpen.. Minulý měsíc mi dali agolutin a hormony ať menstruuju, poctivě jsem užívala a napadlo mě, že mám doba bokem těh.test, chtěla jsem ho vyhodit, ale udělala jsem si ho.Byl pozitivní! Nevěnovala jsem tomu pozornost, už jsme to totiž vzdali a já byla přesvědčená, že to je omyl a stejně jsem dostala menstuaci. Včera jsem si test uděala znovu..,dvě čárky se ukázaly okamžitě:-) Udělám ještě jeden, ať mám drobátku pocit a jistotu a jdu na gyndu..Tím chci říct, že opravdu nejvíc záleží na vyrovnanosti, v dnešní době pořád spěcháme a nervujeme se.. Přijde to, když se to nejmíň čeká, pokud budu těhulka, přijdu za váma a snad vás přesvědčím o tom, že i když lékaři dokáží říct zlý verdikt, tak to může být mnohdy jinak.. Všem držím pěstičky, s láskou Jana

pro Ivku

(Jana, 12. 11. 2008 10:26)

Ahoj, někteří chlapy jsou hrozní, mohla bych ti vyprávět, já jsem dostala kopačky 23. prosince s tím, že se vrací k bejvalce, takže super vánoce, ale něco zlého je na něco dobrého, díky tomu, jsem poznala současného přítele a jsem spokojená. Tak ti držím palečky, aby jsi taky poznala někoho takového. Já si říkám, že je lepší se rozejít zavčasu než pak mít ještě mimčo, protože je pak chudák, poslouchá hádky a nakonec je s jedním rodičem.Tak ti přeji hodně štěstí.

pro Andrejku

(Ivka, 11. 11. 2008 17:25)

Děkuji mooooc za podporu, dnes se na to taky tak dívám, ještě nedávno se mi hroutil svět, ale asi má všechno svůj čas a má to tak být:-Dještě jednou moc díky

Pro Ivku

(Andrea, 10. 11. 2008 10:57)

Ahoj, tak to mě mrzí, že to takhle skončilo... Tady je aspoň vidět, jak jsou chlapi nevyspitatelní.... To bych mu taky nikdy neodpustila, sice o tvém případu nic nevím, ale když se snažíme o mimi a k tomu tohle. Drž se a buď ráda, že jsi na to nepřišla až s prckem v bříšku. Určitě najdeš lepšího taťku:-). Pa

ahoj holky

(Jana, 10. 11. 2008 9:46)

Díky že jste odepsaly. Tak dnes jsem si poprvé měřila BT a mám 37,3 podle výpočtu jsem v 25 dnu cyklu tak uvidím.

pro Janu

(Ivka, 10. 11. 2008 9:09)

Jani nevěš hlavu, měla jsem po Clostilbegitu stejné příznaky,asi jsem si těhotenství vsugerovávala a MS přišla, nevěš hlavu, pokuste se na to vletět příště, když to teď neklapne, ale ještě jeden vylepšovák, je lepší, když bude mít partnes 4 dny odleželé semeno, vím, zní to blbě, ale 4 denní půst před očekávanou ovu, je 100% jistota, že to klapne, tak hlavu vzhůru, to půjde

Pro Janu

(Andrea, 10. 11. 2008 9:07)

Ahoj Jani, já myslím, že nemusíš vůbec věčet hlavu. Já jsem taky v únoru vysadila HA po 10 letech a zatím nečekáme mimi. tělo se po HA čistí u někoho třeba i půl roku. To musíš mít dobrého doktora, který ti dá na to už ted prášky. Tady u nás ti něco dají až tak po roku, protože je to normální se rok snažit bez výsledku. Ty příznaky co uvádíš jsem měla přesně já, takže si myslím, že by Vám to mohlo vyjít. Držím moc palečky a pak napiš:-)

snažíme se a stále nic

(Jana, 9. 11. 2008 14:09)

ahoj holky, tak u nás to je podobný. Od února jsem vysadila HA (po 10 letech) a stále nic. Mám to jak když to nemám. Tři dny špinění jeden den normálně a zas dva dny špiněný, někdy to mám dva až tři dny a spíš špinim. Doktor se mě ptal, jak jsem to měla před tím, než jsem začala brát HA asi tak jako nyní, tak mi řekl, že se mi to vrátilo. Dal mi clostalbegyt a byla jsem na ultrazvuku, vse OK, píchl mi injekci a říkal, že pozítří a popozítří budu mít plodný den, tak jsme se snažili a zatím čekám na výsledek. Když prý to nepomůže tak mám prášky ještě na další dva měsíce, dočetla jsem se na nich, že když to nepomůže tak další léčba je zbytečná, tak jsem z toho docela na mrtvici, protože si neumím představit život bez prcka. Těhotenský test jsem si dělala, koupila jsem si nějaký co by měl odhalit těhotenství po pěti dnech po početí, ale nic. Občas mě bolí hlava, teplotu mám 37,4, svědila mě pravá bradavka, pobolívalo v zádech a občas mě pobolívá břicho. Včera mi to přišlo jak kdybych to mněla dostat a motala se mi hlava jak na omdlení, tak nevím. Dostat bych to měla příští týden v sobotu, tak čekám co bude. Připadám si jak stroj na výrobu dětí, partner stále říká, když chceme mimčo, musíme se snažit, takže by chtěl nejlépe furt, tohle snažení se mu hrozně líbí, myslím si, že to máte holky asi stejné, co? Oni si užívají a my lítáme po doktorech a vyšilujeme s testama atd. Jsem z toho docela už zoufalá, protože partner byl na testech a prý by oplodnil i radiator, tak proč nám to nejde, když mu řekli, že má zvýšenou hladinu plodnosti. Tak uvidím, jak nám to dopadne. Zatím se mějte hezky.

ach jo

(Ivka, 8. 11. 2008 9:56)

holky tak zase další vajíčko v čudu, dnes jsem to dostala, navíc jsem se k tomu všemu rozešla s přítelem, neboť je to ubožák obklopen milenkami, takže teď si dám pauzu začnu se věnovat kariéře a na miminko můžu zapomenout :-( snad se někdy zadaří. Takže nevěšte hlavu, důležité je, že na to jste doma dva!!! Držím pěstičky

Pro Katari a Míšu

(Andrea, 7. 11. 2008 13:27)

Ahoj holky, já si myslím, že se nemusíte ničeho bát. Kdyby to bylo něco špatného, jako třeba mimoděložní těhotenství, tak by se na testu ukázaly dvě čárky.Míšo akorát mě zaráží, že výsledky z krve ti řeknou až v pondělí, to budou nervy přes víkend. Já jsem měla něco podobného, nevím jestli jste to četly, ale psala jsem to tady. Nedostala jsem to a dělala jsem si test, čárka byla slabá, ale byla tam. Měla jsem všechny příznaky a začala jsem se radovat. To bylo v pondělí, pak ve středu jsem začala špinit, ve čtvrtek jsem šla k lékaři a na ultrazvuku nic, krev byla mírně pozitivní, za dva dny zase a krev byla zase mírně pozitivní a na ultrazvuku nic a za další tři dny už byla krev negativní. Prý biochemická gravidita... Byla jsem z toho hodně špatná, ale pak jsem si řekla, že to tak asi mělo být. Snažíme se dál, ale už si nepočítám plodné dny a vůbec na to nemyslím. A kupodivu to jde... Moc držím palečky aby to dobře dopadlo! Určitě dejte vědět.

pro Katari

(Míša, 7. 11. 2008 11:12)

Každopádně ti držím palce

Pro Míšu

(Katari, 7. 11. 2008 9:40)

No, jak se říká - naděje umírá poslední. I podle toho, co ti doktor říkal, tam nějáká špetka naděje je i pro nás. Já jsem se před chvílí objednala na příští čtvrtek (bohužel první možný termín), tak vůbec nevím co si víc přeju - abych to do té doby dostala a věděla, že je snad se mnou všechno v pořádku a nebo nedostala a mohla pořád doufat.

pro Katari

(Míša, 7. 11. 2008 9:17)

No moc tomu nevěřím, protože to špinění je čím dál tím silnější. Jinak když se podíváš do té tabulky nahoře, tak negativní testy do 5. TT nemusí ještě vůbec nic znamenat. Já měla nutkání koupit si na víkend ještě jeden poslední, ale doktor mi včera říkal, že už měl v ordinaci spoustu děvčat, které přišly celé natěšené ze dvou čárek a on jim pak utíral slzičky a taky spoustu mamin, které přišly celé vyděšené, že mají rakovinu čico, páč to nedostaly a test jim ukázal jen jednu čárku.
Tak prý je nejlepší přestat se nervovat nad testy, objednat se k lékaři a do té doby se chovat, jak kdyby nic :o).


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »