Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pro Míšu

(Martina, 3. 11. 2008 13:14)

Míšo, já jsem na tom byla minulý měsíc úplně stejně. Měla jsem všechny příznaky, GS mamatest jsem si dělala každý den.....pořád negativní. Strašně si miminko přejeme. Ale 6den zpoždění se mens. dostavila. Byla jsem hodně zklamaná. Teď se snažím na to moc nemyslet, i když to jde velmi obtížně. Tobě to ale klidně může vyjít. Držím ti pěsti,ať se ti ukážou čárky dvě.

Máte zkušenosti z kvalitou testů?

(Míša, 3. 11. 2008 11:56)

Ahoj všem, mám 5 dní zpoždění u menstruace a veškeré těhotenské příznaky - žaludek jak na vodě, křeče v podbřišku, bílý výtok, citlivá prsa... ale GS mamatest mi v sobotu i v neděli ráno ukázal negativní výsledek. Psali tam, že funguje od prvního dne očekávané menstruace, takže jsem si ho nedělala předčasně. Tak nevím, vyzkoušela bych jiný, ale opravdu nevím, který. Nechce se mi věřit, že bych si všechny příznaky jen tak vsugerovala.

Pro Petrušku

(Petruše, 2. 11. 2008 17:59)

Petruš proč si neuděláš těhotenský test a hlavně proč jsi nešla k lékaři už dřív???

Potřebuji radu

(Petruška, 1. 11. 2008 0:03)

ahoj všem,potřebovala bych poradit.Jsem objednaná u gyn.lékaře ale chtěla bych nějak zjistit jestli jsem tehotná.Na prsou se mi objevili modré žíly a na bradavkách také a ještě bílé žilky a takové bílé tečky v bradavce,mám křeče do břicha a bolení kloubů a svalů a už 4 měsíce nemám menses.Prosím poradte co nejdříve děkuji všem mockrát.Ahojík

Prosím o radu

(Týna, 31. 10. 2008 23:03)

Ahojky,prosím vás nevíte některá jak je to s vyvolaním ovulace?Slyšela jsem,že to lze něčím vyvolat,tak jestli máte některá zkušenost tak prosím písněte.Mám nepravidelnou men.A strašně si přejem mimčo a přes půl roku už to nejde.tak díky

Prosím o radu

(Jindřiška, 31. 10. 2008 6:41)


Dobrý den, nedávno jsem měla s přítelem nechránšný sex, bylo to v období sedmidenního cykllu pro menstruaci. Je tady riziko že otěhotním ? Menstruace se zatím nedostavila. Ale jestě je čas do úterý. Předem děkuji

pro Lil

(Veronika, 30. 10. 2008 20:10)

Nechtěla bych Tě strašit, ale něco podobného jsem zažila já. A když jsem začala krvácet, běžela jsem okamžitě za doktorem, jako na první pomoc. Ten se mi vysmál, ják můžu věřit těhotenským testům a že těhotná nejsem. Manžel se s tím nespokojil, tak jsme jeli na pohotovost do nemocnice, kde mě jedna paní doktorka mírně naznačila to samé. Ani jeden z nich mi však neuděla krevní test. To udělal až pan doktor následující pondělí, to už po prohlídce ze mě tekla krev jak z vodovodu a šla jsem rovnou na sál. Bylo to jen tak tak, opravdu mimoděložní. Vím,že je čtvrtek a zítra jdeš na kontrolu, jen doufám, že u tebe to tak nebude a bude všechno v pořádku, ale buď připravená na nejhorší, a pokud to tak bude, říkej si jen, že ti právě zachraňujou život.

pád

(Veronika, 30. 10. 2008 20:03)

Je možné, že bych mohla být těhotná. Ale mám obavy. Minulý týden jsem v práci ošklivě upadla. Kdybych byla těhotná, mohlo by to v tak ranném stádiu ovlivnit vývoj nebo stav plodu?

jsem těhotná.

(silvie, 27. 10. 2008 22:36)

minulý měsíc jsem vysadila ha.Ted v době ovulace jsem mela nechraneny styk,a ted se mi objevily žilky okolo bradavek, vic jím, občas mi není dobře,a občas pobolivaní v podbříšku.Ale na test je jeste brzy.Může se jednat o těhotenství, děkuji.

Pro Lil

(Andrea, 27. 10. 2008 18:59)

Ahoj, tak to nepdceňuj a hned běž k lékaři nebo na pohotovost. Nechci tě strašit, ale tak se projevuje mimoděložní těhotenství. Špinit můžeš při normálním, ale bolesti jsou špatné znamení. Držím palce a dej vědět, jak to dopadlo.

Dotazík

(Lil, 27. 10. 2008 17:40)

Ahojky, chtěla jsem poprosit o radu... Možná byste mohly mít nějakou zkušenost. 26 den vynechání MC jsem si udělala těh. test, který byl pozitivní a dva dny na to, jsem začala špinit a slabě krvácet... K tomu šílené bolesti v podbřišku, asi tak 100x horší, než při menstruaci. Dnes jsem test zopakovala a je stále pozitivní, ale bolesti a krvácení moc nepřestávají... To asi není moc normální, že? K lékaři jsem objednaná až v pátek, tak nevím, jestli to není moc pozdě, případně, jestli se toto může stát, aniž by těh. bylo nějak ohroženo. Předem děkuji za odpověď.

Pro Andrejku

(Petra, 27. 10. 2008 15:16)

No prosímtě to jsem nikdy neslyšela,ale moc ti držím palce,jestli to nevyšlo ted tak příště určitě...třeba zrovna hned za měsíc...drž se a dej vědět,posílám ti email"bonakla@seznam.cz".Tak hlavu vzhůru a moc držím palce!Petra ahoj

Pro Petrušku

(Andrea, 27. 10. 2008 15:04)

Takže je to asi biochemická gravidita, to je stav, kdy je sice pozitivní laboratoř (hCG), ale těhotenství se nenajde. Pravděpodobně se nevyvine úplně, nebo se jeho vývoj velmi časně zastaví. Ale ve čtvrtek jdu zase na krev a ultrazvuk. Je to hrozně vyčerpávající. Musím to zvládnout. Příště už se to určitě podaří. Děkuji moc za podporu. A.

Pro Petrušku

(Andrea, 27. 10. 2008 12:05)

Ahoj Petruš, víkend nic moc, pořád myšlenky směřovaly k jednomu cíli:-). Dneska ta krev nedopadla dobře, snížila se hodnota HCG na 11,3. Za hodinu mám jít na ultrazvuk, tak uvidíme...Pak se ozvu.Pa

Pro Andrejku

(Petra, 27. 10. 2008 11:26)

Ahoj Andrej jak si přežila víkend a kdy budeš mít výsledky krve?Hned dej vědět ju...Petra

rok se pokoušíme

(Bára, 26. 10. 2008 13:23)

Zdravím všechny, chtěla jsem se zeptat, rok se pokoušíme s partnerem o miminko, krom toho před rokem jsem prodělala samovolný potrat a od té doby mám nešlo otěhotnět, poté mi lékař zjistil, že neovuluji a nasadil cloterbagyt, když jsem byla na folikulometrii, bylo vše O.K., dostala jsem injekci na vyvolání a lékař poradil, že na to máme vletět večer a ráno to ještě potvrdit, ale ten večer to prostě neklaplo (asi teď kroutíte hlavou, ale byla jsem služebně odvelena mimo domov) až další večer , je to již tři dny, cítím bolesti v podbříšku, myslíte, že mohu otěhotnět? Moc děkuji

TĚHOTENSTVÍ???

(Katka, 25. 10. 2008 19:31)

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,včera jsem s přítelem měla pohlavní styk a to při menstruaci a dneska už tu menstruaci nemám a měla mi skončit až zítra.Tak jsem se chtěla zeptat jestli je možné otěhotnět při mmenstruaci.Já bych strašně moc chtěla miminko.

Pro Petrušku

(Andrea, 24. 10. 2008 13:55)

Díky moc za podporu, je to opravdu hrozné to čekání a kdo to nezažije, tak to nepochopí. My by jsme si miminko moc přáli. Určitě se ozvu:-)A ty jsi jak dlouho těhotná? Přeji ti aby bylo vše ok!

Pro Andrejku

(Petra, 24. 10. 2008 12:46)

Šla jsem ke gynekologovi přesně jako ty,moc brzo...Krev mi neodebral,ale po 10dnech jsem šla na ULT znova a už to bylo vidět.Taky jsem špinila,to nevadí....já to znám to strašný čekání,ale vůbec nic s tím neuděláš,vydrž a držím palce a dej určitě vědět...Jo a ještě něco!já si těch 10dní dělala těhot.test obden a čárky se zvýraznily.

Pro Petrušku

(Andrea, 24. 10. 2008 12:34)

Petruš a vzali tě na krev? A jaké jsi měla výsledky? Díky moc A.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »