Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Rada pro snažilky!!!

(Hanulka, 15. 10. 2008 16:57)

Ahojte holky, byla jsem jednou z vás snažilek , ale teď čekám dítě a jsu strašně moc šťastná. Chtěla bych těm co nemůžou otěhotnět poradit jak se o to pokusit. V první řadě začněte brát kyselinu listovou v tabletách, určitě pomáhá.
Mám jednu metodu jak počít dítě možná jste o ní slyšeli říká se jí "prstíčková metoda". Je to takové choulostivé, ale účinné. Věřím , že ta nám pomohla. Kdo tuto metodu nezná a chtěl by ji poznat ráda ji vysvětlím.
Držím vám palečky

Už 8 měsíců to zkoušíme..

(Linda, 15. 10. 2008 9:58)

Beru Utrogestan a menstruace přichází pravidelně.Záleží na sex.poloze?Má být žena po milování v klidu?Jak dlouho?Děkuji za odpověď.

Jsem tehotna!

(Skarfi, 14. 10. 2008 22:47)

Před 2 tydny jsem psala, a ptala se Vas jestli mohu byt tehotna, ze mam nejake vyse uvedene priznaky a ze musim pockat na vysetseni u doktora. Takze doktor opravdu dnes potvrdil moje tehotenstvi. Cekali jsme na tuto zpravu s manzelem pres rok, a konecne prisla: Jsem tehotna!!!

Vsem snazilkam jen napisu, ze bylo to nahodou, prestala jsem na to myslet a brat vselijake vitaminy a clostilbegyth jeli jsme na dovolenou, a odpocinout si, a povedlo se!!!

Vsem Vam drzim palecky at se to co nejdrive podari i Vam!!!

snaženi

(zlaticko, 14. 10. 2008 21:39)

zdravím vás všechny.Smanželem moc toužíme po miminku.už několik mesicu neberu antikoncepci a stále se mi nedaří mit miminko,proto prosím o jakékoliv rady.Budu vděčná za každou odpověd.Předem děkujeme.

ODPOVĚĎ PRO MARCELU-CYSTA

(Marta, 14. 10. 2008 16:21)

ANO!! Je možné otěhotnět s cystou na vaječníku. Měla jsem cystu na pravém vaječníku 51x52 mm a přesto jsem otěhotněla,jsem v osmém týdnu. Po nějaké době mi Thiamin a velké dávky kyseliny listové pomohly a cysta je pryč a miminku už buší srdíčko :-)Přeju Ti moc štěstí a úspěšnou cestu k miminku :-))

Aliste

(Maja, 13. 10. 2008 22:32)

U mě to bylo taky tak. Zpoždění 5dnů...což se mi nikdy nestalo. Měla jsem snad všechny příznaky, kromě citlivých prsou. Každý den jsem si dělala testy. A nakonec MS přišla. Uvažuji nad Ovu testy.

poděkování

(Aliste, 13. 10. 2008 22:05)

Děkuji za odpověd, tak bohužel mé dny dnes nastaly.... Tak snad příště..... Naděje byla.... Ještě jednou moc moc děkuji za odpověď.

Pro Petru

(Lida, 13. 10. 2008 15:16)

Ahojky, od ovulace az do menstruace je BT vzdy vyssi. Pa

Pro Lenku

(Lida, 13. 10. 2008 15:08)

Ahojky, to Calibrum bude stacit protoze obsahuje i kyselinu listovou, doporucena denni davka je 400 mcg... Takze nic jineho k tomu uz neber. Pa.

snažení a naděje

(Katka, 13. 10. 2008 13:39)

Ahoj, holky jsem po ovu, která byla 10.10.2008 dle výpočtů, ultrazvuku i ovulačních testů. Beru hormony clostylbegitt. Od ovu mě strašlivě bolí prsa, mám zvětšené bradavky a bolí. Může to být prvotní příznak těhoteství?? S manželem se snažíme už druhý rok a do jara pokud se to nepovede, tak máme jít na první umělé oplodnění. Jsem už i po laparce a pořád se nám nedaří. Manžel sperma v pořádku a já všechno také. Máte některá nějakou radu??

pro Aliste

(Odpoved, 12. 10. 2008 22:15)

Ahoj, ja jsem mela stejne priznaky, a druhy den vynechane menstruace jsem si take delala test, ale vecer, a vysel mi negativni, dalsi jsem si delala za 3 dny, a ten uz byl pozitivni (a 4 dalsi rovnez). K doktorovi na potvrzeni tehotenstvi jdu v utery, a to uz bude 16 den vynechane menstruace. Takze pokud jsi mela pravidelnou menzes, je mozne, ze jsi opravdu techotna. S testikem zkus jeste pockat tak 2-3 dny, pokud jsi tehotna, tak se tam ty 2 carky urcite objevi. Drzim palecky!!!

negativní test

(Aliště, 12. 10. 2008 22:07)

Moc Vás všechny zdravím a prosím o radu. Celých čtrnáct dní mám bodavé bolesti v podbřišku a břicha,které mám nafouklé. Občas mě bolí i boky, cítím únavu a často chodím čůrat. Dočetla jsem se, že tohle můžou být příznaky těhotenství, tak už jsem se chtěla radovat. Dnes mám druhý den vynechané menstruace, tak už jsem si ráno dělala test, ale vyšel negativní. Antikoncepci neberu od červece a menstruace zatím byla naprosto pravidelná, tak teď jsem zmatená. Je možné, aby test byl nespolehlivý, i když patří mezi ty nejcitlivější a nebo se prostě mé tělo vyrovnává s antikoncepcí, kterou jsem brala osm let? Moc Vám předem děkuji za odpověď

jak rychle na miminko

(Zlatičko, 12. 10. 2008 15:51)

Zdravím všechny neznáte nějakou radu jak rychle otěhotnět?

štístko

(Lenka, 11. 10. 2008 19:49)

Ahojky Martí, nepoužívala jsem nic asi už jsem tomu moc nevěřila, že bych mohla otěhotnět. Ale začala jsem hubnout a jíst kyselinu listovou 800mcg a ktomu ještě calibrum babyplan. myslím, že tomu to taky hodně pomohlo, hlavně to, že jsem zhubla a to nejsem tlustá. Teď už začnu jíst jen calibrum, bojím se, že bych mohla tomu mrňouskovi ublížit, kdybych to přeháněla a na to jsem se chtěla zeptat. jestli s tím máte někdo zkušenosti, myslím, že calibrum by stačilo. Zatím pa holky a držím palečky.

BT?

(Petra, 11. 10. 2008 11:18)

VŠECHNY MOC ZDRAVÍM A CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT.JE PŘED MENSES BT VYŠŠÍ?ČEKÁM MENZES A UŽ 5DEN MÁM 37,7.DĚKUJI

snazilka

(andi, 10. 10. 2008 19:35)

dobry den chtela jsem se zeptat jestli kdyz jsem mela menstruaci jestli my muze vijit tehotensky test diky moc

mimi

(teri, 10. 10. 2008 18:07)

Ahojky chtěla jsem se zeptat jestli jsem mohla otěhotnět před menzesem asi tak tři dny před Díky

Lenka

(Martina, 10. 10. 2008 17:16)

Tak to ti moc přeji. Chtěla jsem se tě zeptat, jestli jsi používala ovulační test nebo to bylo štěstí. Děkuji

štístko

(Lenka, 10. 10. 2008 10:40)

Ahojky holky tak jsem si dneska dělala testík a vyšely tam dvě čárky, po půl roce se to povedlo a já mám opravdu radost. Přeji vám všem, aby se to povedlo, tak hodně štěstíčka a zdravíčka, držím palečky.

jsem těhotná?

(snažilka _mili, 9. 10. 2008 19:54)

Ahojky,mám asi 4 dny po ovulaci, myslím, nemám pravidelnou menstr.,tak to nevím jistě,snažíme se o miminko už třetí měsíc,ale tento, již asi dva dny po men., jsem měla horko ve tvářích a teplotu 37,5.Bývá mi slabo a mám pocit jako před menstr. Myslíte, že by to mohly být příznaky těhu? Nemůžu se dočkat dne, kdy mi má má menstr. přijít,a nepřijde, abych si mohla zkusit testík. Tak jestli mátě některá podobné příznaky a osvědčily se,pisněte, budu ráda.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »