Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Janina

(Gma, 6. 10. 2008 15:18)

Jsem na tom stejně, jen mě nebolí ta prsa.

Netusim, co mi je...

(Janina, 6. 10. 2008 13:17)

...ale tahle stranka me uklidnila. Diky moc za ni! Uz skoro tyden ocekavam MS. Stale nic a uz skoro tyden prodelavam neco jako chripku. Je mi vsechno a pritom nic - bolest svalu, kloubu, hlavy, lehky zanet spojivek, uporne bolesti prsou, bolesti v podbrisku, blokada zad, zvysena teplota... Sileny! Uz jsem si delala dva testy a nic:-(. Trosku me uklidnila ta diagnostika, tak dnes zajdu do lekarny a koupim neco citlivejsiho. Snad mi tenhle test napovi, jestli mam smerovat svoje kroky k praktickemu lekari nebo rovnou na gyndu.

cyklus

(Martina, 6. 10. 2008 9:57)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám do MS cyklu započítat první dva dny slaboulinkého špinění, po kterých následovala menstruace. Děkuji moc za odpověď.

Pro Máju

(Týna, 6. 10. 2008 9:38)

Jo jenže je to tak strašný pocit o jedno mimčo jsme už přišli teď tohle.Jenže kdybych byla těhotná tak už to na testu musí být vidět.Už je to 3 týden.Takže to bude nejspíš nějaká porucha a z toho mám strach,a proto se mi nechce k doktorovi.Držím palečky aby to vyšlo alespoň tobě

Pro Týnu

(Maja, 6. 10. 2008 9:11)

Já jsem měla dostat MS v sobotu a nedostala. Každý den od soboty si dělám testy a pořád neg.. Moc dobře vím jak se cítíš.

odpověd

(pro snažilku, 6. 10. 2008 8:20)

Ahojky trik na to nemám žádné vitamínky jsem nebrala ale ani žádnou antikoncepci brala jsi antikoncepci? Moje kamarádka brala antikoncepci a vysadila ji protože chtěla mimčo a trvalo jí to 1,5 roku než se jí to podařilo no a druhá dcera byla plánovaná a trvalo nám to 3 měsíce zkus zapřemýšlet nad tou antikoncepcí.

odpověď

(Pro Martinu, 6. 10. 2008 7:17)

Určitě by to chtělo navštívit odborníka!!!!

jak otehotnet

(Martina 21, 4. 10. 2008 19:15)

Dobry vecer potrebovala bych poradit jak mam otehotnet uz tri roky se o to pokousime s pritelem a porad nic.Prosim o radu dekuji.

pro Lucku

(snazilka, 3. 10. 2008 19:52)

Ahojky,tak to je fajn to ma tady nekdo teda stesti:) no m,i se snazime vice jak pul roku a snazim se na to teda nejak moc nemyslet,zamestnavam se hodne praci:) jinak jeste se zeptam takto....pouzivala jsi tedy nejake vitaminky??pokud na to mas teda nejaky trik tak hnde pis:)papa a dekuju,jinak se s pritelem milejueme prakticky obden kazdy mesic pravidelne a nerekla bych ze nam to dopomaha k miminku:(

odpověd

(pro Janu, 3. 10. 2008 17:09)

Jani ničeho se neboj není to nic závažného test GBS když výjde pozitivní tak to znamená že máš streptokoka v těle ale není to nic vážného jen ti těsně před porodem píchnou antibiotika aby jsi to nepřenesla na mimčo tohoto strp. může mít kdokoliv z nás jen u těhotných se to víc hlídá

dotaz

(Týna, 3. 10. 2008 16:28)

Jak ráda bych ale na tom testu viděla dvě čárky.Pokaždé je to zklamání.Ale teď nevím čím to tedy je.Když měsíčky nemám a test je negativní.

odpověd

(pro snažilku, 3. 10. 2008 14:57)

No ono to u nás moc netrvalo první dceru jsem měla neplánovanou najednou to bylo ani jsem se nenadála ale neboj se a moc nad tím nepřemýšlej ono totiž podvědomí někdy dělá hodně přeji ti hodně štěstí

Apríl

(Barca H., 3. 10. 2008 13:54)

Ahoj snazilky,chci vám popřát at jsou z vás brzy maminky.Jsem tu nová a také se snažím,jedno dráče už mám je mu 20měsícu,ale ve dvou by se mu hrálo líp.Snažíme se přes pul roku MS mam dostat do dvou dnu....no doufám že nepřijde.....mám snad všechny těhotenské příznaky co jsou v tabulce až na pálení a citlivost v prsou,přesto mi test vyšel neg.Asi si ze mě dělá tělo Apríl.Nemáte některá zkušenost s otěh. bez palení prsou?

Snažilka

(Týna, 3. 10. 2008 13:37)

S přítelem se snažíme o miminko přes půl roku.Taď mám sice 14 dní spoždění ale test je negativní.Mám bolest v podbříšku jako před mens.ale ta se stále nedostavila.občes takový divný pocit jako nafouknutého břicha a někdy bodavá bolest.Ale už nemám ponětí co s tím

Pro Lucku

(Snažilka, 3. 10. 2008 11:28)

Ahoj,moc dekuju za uklidneni muzu se jen zeptat jak dlouho jsi cekala na sve prvni dite??a zda jsi pouzivala nejake bylinky ci vitaminky aby ti to k otehotneni dopomohlo??dekuji

Jak na to:-)

(Andrea, 3. 10. 2008 11:03)

Taky Vás všechny zdravím a přidávám se k Vám. S manželem se snažíme o miminko teprve čtyři měsíce a zatím se nedaří, tak zjištuji různé info a rady. Teď mě říkala jedna kamarádka, že je taky důležité po styku si poležet, nechodit ani na wc aspoň 20-30 minut. Zrovna máme plodné dny, tak jsem zvědavá, pak dám vědět, jak to dopadlo. Všem Vám držím pěsti...

odpověd

(pro Snažilku, 3. 10. 2008 10:58)

Ahoj jsem Lucka a tyto stánky se mi moc líbí ale k tvému dotazu jestli můžeš otěhotnět když máš nepravidelný menzes ano můžeš já jsem měla a dodnes mám nepravidelný men. a mám dvě krásné zdravé holky a věř mi že jsem to také dostávala cik cak

jak na to:(

(Lenka!, 3. 10. 2008 10:46)

hezky den vsem!i ja se pridavam k vam snazilkam,ac nerada:(pritel je kazdym mesicem cim dal vice zklamany jelikoz si miminko moc preje a kdyz jdeme po ulici a vidi par s kocarkem rekne jen:kez by to uz potkalo i nas:(nemam az tak pravidelnou menstruaci nejak mi to ted zlobi a proto beru utrogestan,ktery jak jsem zjistila snad ani nepomaha:(s pritelem se milujeme pravidelne uz 9 mesicu s snazime se o mimi:(nevim co mam selat,je to tezke kdyz vam pisi kamaradky ze jou tehotne nebo ze z porodily:(pokud vite o necem co by nam pomohlo budeme vam moc vdecni!!!dekujeme za odpoved

Jsem tehotna

(Skarfi, 2. 10. 2008 10:40)

Delala jsem si test i dnes, a opravdu se ten druhy prozek ve srovnani se vserejskem vice zvyraznil, krome toho bazalni teplota se drzi furt na 37,1 a obcas je mi tak trochu divne, navaly horka, zvetsene prsa, ale ne bolava...Tak nevim, doufam, ze tentokrat to vyjde, ale pokud to nepotvrdi doktor, tak se bojim radovat. Napisu jak to dopadlo a drzte mi palecky.

Dvojčata?

(Jana, 2. 10. 2008 8:25)

Muzou být na ultrazvuku rozpoznatelná dvojčata v týdnu 4+4?Další kontrola bude 5+4, to uz by měl dr. vidět srdíčka?Děkuji.


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »