Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

nízká sliznice

(Romča, 24. 8. 2010 11:44)

pro Lindu,,,na rust děložní sliznice je skvělí kontryhel koupíš ho v lékárně bud jako čaj nebo kapičky,,,

velice nízká děložní sliznice

(Linda, 24. 8. 2010 10:10)

Prosím napište,kdo má zkušenost s tím jak zvýšit děložní sliznici? Dr.mi tvrdí,že není téměř žádná(podle ultrazvuku).Předem děkuji za odpověď!

Myslíte, že můžu být těhotná????

(Eviška, 24. 8. 2010 8:51)

Předem děkuji za odpověď všem!!! Měla jsem to dostat v sobotu 21.8. ale nedostala a nemám to ještě ani dnes. Dělala jsem si mraky testů a žádné dvě čárky se mi stále neobjevují, jen ta kontrolní. Ale od té noci, kdy se nám to stalo mám takové pobolívání v podbřišku, jakobych to měla dostat. Pořád bych jedla, normálně se mi i zlepšila pleť a častěji chodím na malou a jsem taková nafouklá..Zatím jsme mimi nechtěli, ale teď bych si ho přála a moc!!!! Mám jít raději k lékaři???

dotaz

(Lefik, 22. 8. 2010 21:50)

Ahojky,
mám dotázek..S přítelem jsme se začali snažit o miminko...Je to cca 14 dní co jsme si přestali dávat pozor...Ale nezdá se mi to, že cca 2-3 dny po styku jsem začala špinit...Sem tam mám bolesti v bříše a takové divné příznaky jako by na zvracení a tlak v bříše...Můžou to být tak brzo příznaky těhotenství..Ještě podotknu to, že sex jsme měli druhý den po ukončení menstruace....Což se mě zdá taky jako nemožné, že by se nám to na poprvé povedlo....

těhotenské příznaky

(Aneta, 20. 8. 2010 20:07)

Ahoj, mám takový problém. Jsem v 6 tt a celou dobu (už před očekávanou menstruací)jsem měla bolesti v podbřišku, občas píchání na levé nebo na pravé straně, jindy bolesti jako při slabé menstruaci - nepravidelně během celého dne, občas i v noci. Teď už druhý den nic z toho nepociťuju, mám strach, že se jedná o zamlklé těhotenství. Máte někdo taky takovou zkušenost, může břicho prostě přestat na pár dní bolet a je vše v poho? Mám teda docela strach :o(

pro SKA

(Petule, 20. 8. 2010 19:11)

Těhotná fakt být můžeš. Já měla pozitivní test už 24.den cyklu. Samozřejmě slabě, ale čárka postupně sílila. Držím palce. ;-)))

ska

(ja a fazolka, 20. 8. 2010 16:20)

no zkus test na tri dny a uvidis jestli carka sílý:)) mozny to je:))

Těhotenský test

(Ska, 19. 8. 2010 15:41)

Ahoj holky. Chci se zeptat, jsem 13. den po OVU a od 11. dne mám na těhot. testech druhou čárku, ale velice slabou. Používala jsem RapiClear a GS mamatest. Myslíte, že můžu být těhy? Nebo tak brzy jsou ty testy falešně pozitivní? Moc děkuji.

Bořková

(Bobina, 18. 8. 2010 18:41)

Tak to jsem šťastná i za Tebe :-)Ať ďáblík pěkně roste :-) . Mně má mrcha přijít za 3 dny... tak uvidíme... ale bříško už trochu bolí tak si nedělám moc naděje :-( Včera jsem měla takovej výtok jako kdybych měla podruhé ovu, táhl se aspoň 4cm... Znamená to něco nebo to je normálka? Ještě se mi to nestalo =/... Ale už by to mohlo vyjít sakra! :-D Zdrovna tento měsíc jsem se na to vůbec nesoustředila, akorád vím, že snaženíčko bylo den před ovu a pak až teď mě zarazil ten hleník...

Môže byť tehotná

(Tomáš, 18. 8. 2010 16:05)

Ahojte.S priateľkou sme mali orálny styk...Ja som si utrel ruky poriadne a potom su ju začal robiť a teraz 4 dni potom má strašné citlivé prsia. Je v tom ? Mala 7dni pred menzesom

hodně štěstí!

(Bořková, 18. 8. 2010 12:35)

Ahoj všem!
Dlouho jsem tu nebyla a dnes chci napsat, abych všechny povzbudila:) V květnu jsem v 7. týdnu spontánně potratila, ale vše bylo v pořádku a podařilo se ihned zase otěhotnět:) Teď jsem v 15. týdnu, už jsme byly 2x na utz a všechno v nejlepším pořádku...bříško zatímm moc neroste (přes pneumatičku spíš není zatím moc vidět:), ale mimčo tam je a při vyšetření skákalo ze strany na stranu jako ďábel...
Chci všem moc popřát hodně zdaru, sil a štěstí!

pro Lucii :)

(Martina, 9. 8. 2010 11:47)

Ahoj Lucie, :)
tak kdyby to opravdu bylo ono, bylo by to super. Ale opravdu nevím. Třeba dneska mě břicho vůbec nebolí. Asi je to jak kdy. Hlavně si myslím, že to mám nepravidelné po vysazení té antikoncepce. Naposledy jsem to dostala o dva týdny déle. Tak uvidím. Počkám ještě týden, protože pak to budou opět ty dva týdny, a když to zas nedostanu, udělám si test a po případě půjdu k doktorovi.Každopádně přeju hodně štěstí, aby ti to vyšlo... :) a mě doufám také :) papa

DODATEK

(DANCA.25, 9. 8. 2010 1:45)

AHOJKY DEVCATA JESTE PORAT JSEM NEDOSTALA MENSTRUACI A STRASNE ME ZACAL BOLET SPODEK A LEDVYNY BOLI ME POD BRISKEM JAKO BICH MELA DOSTAT MENSTRUACI A JEMI CASTO SPATNE OD ZALUDKU JAKOBI NA ZVRACENI PORAD CITIM HLAD NEVIM JESTLI TO MUZE BEJT UHNIZDENI NEBO JSEM JEN NASTYDLA MATE STIM SKUSENOSTI PROSIM PORADTE DEKUJI

pre Martinku

(Lucia, 8. 8. 2010 22:38)

Ahoj Martinka.
Ja mam podobný "problem" ako ty. Tiež mi mešká M asi 5ty deň. Pri tom po vysadení antikoncepcii /asi v marci/, mám pravidelne menštruáciu na deň presne. Každý mesiac vždy 3tieho som to dostávala. Teraz sme sa s mojou láskou pokúšali o bábätko /na dovolenke v polke júla, kedy mi presne vychádzali plodné dni/ a zrazu mi to mešká. Ale stále ma bolí brucho, podbruško, presne ako to opisuješ aj ty. Ako keby som to mala každú chvíľu dostať. Bolesti v bruchu začali presne 3.8. kedy som očakávala M. Ale tá sa nedostavila a test, ktorý som si tiež už robila asi 3x je stále negatívny. Takže si myslím, že môžeš byť tehu kľudne. Zrejme máš málo HCG hormonu ešte v sebe preto ti test neukazuje nič. Tak ako mne. Musím ísť na krvné testy a budem mudrejšia. Držim palce !!!!

dodatek

(Martina, 8. 8. 2010 17:58)

ještě jsem zapoměla zmínit, že jsem před třemi měsíci vysadila antikoncepci a minulý měsíc se mi menstruace spozdila o dva týdny... mohlo by to být třeba jen to spoždění? Nebo zda to s tím má něco společného?

Martina

(DOTAZ - rada?, 8. 8. 2010 17:55)

Zdravím,
s přítelem se pokoušíme o miminko, ale dohodli jsme se, že to necháme tak nějak spontánně a nebudem to nějak stresovat. Mám ale takový problém - menstruaci jsem měla dostat minulou sobotu a nedostavila se, ale test byl negativní. Dělala jsem si ho už třikrát. Jenže zkooušet to od počátku očekávané menstruace není možné, protože jsme styk měli i těsně před a i teď, když jsem jí měla mít. Od kdy bych to tedy měla počítat? Mimo to mám už tak dva týdny bolesti v břiše jako při menstruaci... někdy míň, někdy víc a před dvěma dny mě v noci probudila neskutečná bolest břicha, skoro jako křeč a ráno už zas nic nebolelo. Myslím si ale, že ještě není možné, abych tak brzy něco takového pociťovala, nebo je? Prosím o názory, jsem z toho zmatená. Děkuji moc.

pro Jarku

(Ája, 8. 8. 2010 11:20)

Ahoj Jarko!
..já už jsem ani čekat na 14tý dnen po ETu nemusela-přišly měsíčky :-(
..jak jsem zjistila z různých diskuzích (tady to nikdo nereagoval) teplota zkutečně není problém, spíš naopak.

Děkuju za zprávičku a ať se daří Tobě i miminku!
Ája

pro Áju

(Jarka, 7. 8. 2010 19:37)

ahojky,také jsem byla na IVF+ET.já tedy nemám zkušenost s teplotou jak píšeš,ale slyšela jsem,že to k těhu může být. A to že máš test negativní,to nic neznamená.Mělo by se to ukázat až po 12dni a klidně i déle.Nám se to zatím povedlo jsem V 7tt.držím pěstičky at se Vám zadaří též,ahojky

TEHU TEST

(DANCA.25, 6. 8. 2010 12:14)

AHOJKY DEVCATKA CHTELA BICH SE ZEPTAT DNES RANO SEM SI DELALA TEST A UKAZALY SE TAM DVE CARKY JEDNA JE RUDE CERVENA A TA DRUHA JE STRASNE SLABOUCKA NENI SKORO VYDET ALE JE TAM MATE STIMHLE NEKDO SKUSENOST JESTLI ANO PROSIM NAPISTE MI NA MUJ EMAJL MOC DEKUJI donatelabanany@seznam.cz

Teplota

(Ája, 1. 8. 2010 15:22)

Ahojky!
prosím vás nemáte některá zkušenosti s ICSI - ET?
Jsem 10tý den po transferu a už 7dní mám zvýšenou teplotu (do 37,4). Nevím co se děje??
Ze zvědavosti jsem si dělala těh.test (ikdyž je dle Dr. ještě brzo) a vyšel negativně.
V CARu mají dovolenou, asi budu muset zavolat své gynekoložce...
Prosím, nevíte některá, jestli je to spíš příznivá nebo nepříznivá událost??
Děkuju za odpovědi.... Ája


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »