Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

PRO LENCU OD DITY

(PRO LENCU, 24. 9. 2008 18:01)

Ahojky,ja jsem si delala ovu testy uz od zacatku planovani tehu.ze zacatku mi vychazely v prostred cyklu,ale pak uz jsem to nejak nemohla vychytat,pak se nam mimi nedarilo,tak jsem si zkusila udelat ovu test v dobe menses(zhruba posledni den) a on byl dokonale pozitivni.S pritelem jsme na to hupsli,ale dalsi mesic opet nic.opet se dostavila menses a ja mela opet pozitiv ovu test,tak opet jsme delali mimi a zase nic,pak uz jsem se na ovu testy vykaslala,uz se mi nedarilo ani podle vypoctu najit ovu,tak jsme to vzdali (po 11mesicich) a presne po roce jsem otehotnela,uplne vklidu,bez pocitani,tak jsem si rekla ze vam vsem to musim pisnout...papa a drzim palecky.Dita

neviňátko

(nela, 24. 9. 2008 10:59)

dobrý den, mám jen jednu otázku. Dozvěděla jsem se, že těchotenství se dá poznat i pohmatem na čípek. Je prý uzavřený je to možné myslím si, že to není tak rychlé po oplodnění se hned uzavřít, trvá to určitě nějaký čas nebo se to takhle může poznat?

Zdravim Ditu

(Lenca, 23. 9. 2008 22:21)

mam jednu otazku mela jsi ovulaci behem menstruace nebo tedy normalne v polovine cyklu??ptam se proto ze ja sama nevim kdy ji mam a to same mi vysvetlil doktor co se tyce ovu testu....takze nevim,dekuji za odpoved,pokud jsi mela pri menstruaci ovulaci spala jsi s pritelem??

Ještě jednou vzestup LH

(Kristýna, 23. 9. 2008 19:40)

Dovolím si ještě k předešlému příspěvku s mnoha otazníky napsat ještě jeden. Od dnešního dne mi trochu pobolívají prsa a mám výtok, lehce zbarvený do běla. Mám to přičítat agolutinu, ovulaci nebo těhotenství???? I když těhotenství asi můžu vyloučit v mém případě. Děkuji za odpovědi

Kristine

(dita, 23. 9. 2008 19:22)

Moc dekuji,ja jsem byla take zblabla z tech ovulacnich testu,takze nijak zvlast neporadim,ja je zkousela porad,tak drzim palecky....

odpověď pro Ditu

(Kristýna, 23. 9. 2008 18:58)

Ahoj Dito! moc ti děkuji za tvoji odpověď. Dotazovala jsem se už minulý týden na více online poradnách, hlavně lékařů a nikdo mi neodpověděl. Mám svého doktora, je dobrý diagnostik i operatér, ale bohuž absolutně nekomunikativí. Na jakýkoliv dotaz dostanu odpověď " s tím má potíže tolik žen, nelamte si hlavu". Jenže já si ji lámu, mám vystudovanou zdravku a nějaké utržky vědomostí tam zůstali, tak si např. pamatuji, že vzestup LH dlouhodobý může znamenat i onemocnění hypotalamu nebo hypofýzy a štve mě že svému tělu nerozumím. Jinak ty testy byli opravdu pozitivní, v testovací části vždy velmi jasný červený proužek, silnější než v kontrolní. Držím pěsti ať je těhotenství O.K.
Zdravím

...

(Odpoved pro kristinu od Dity, 23. 9. 2008 16:57)

ahoj Kristino,ja ti jen pisi z vlastni zkusenosti...Ja jsem si take delala ovu testy a davej si pozor,pozitivni jsou jen kdyz obe ty carky jsou uplne stejne zbarvene nebo naopak ta testovaci musi bat silnejsi nez ta kontrolni...pak je teprve pozitivni!!! me se objevovali vzdy dve carecky ale ta testovaci byla slabounka,tak mi to pani doktorka takto vysvetlila. Jo a nakonec jsem zjistila ze mam ovu dny posledni dny menses a behem menses,to se mi na testech objevilo dvakrat,pak uz jsem byla zmatena a na nejake pocitani jsem se vykaslala a nechali jsme to nahode a ted presne po roce se nam to povedlo a od vcera vim,ze jsem v 5 tydnu.Takze trpelivost a vklidu,papa a drzim palecky at se to brzy povede...Dita

můžu být těhotná???

(Adéla, 23. 9. 2008 16:17)

Dobrý den, prosím o váš názor. Mám týden před očekávanou menstruací a mám bolestivé prsa jako nikdy, bazální teplotu kolem 37 a víš, včera mě bylo jako kdybych měla chřipku a dnes jsem měla trochu špinění???Může se jednat o těhotenství???kdy by se mohlo něco objevit na testu????děkuji za odpověď miminko bysme si přáli

vzestup LH

(Kristýna, 23. 9. 2008 15:04)

Dobrý den, obracím se na vá s dotazem, který souvisí s otěhotněním a zároveň zvýšenou hladinou lh v moči. Mám tří leté dítě a chtěli bychom další. Poslední MS s pomocí HA byla 5.7. další potom již bez Ha za 32 dnů (6.8.). Poté nic, 11.9.jsem navštívila svého lékaře ten vyloučil těhotenství, cysty... a aplikoval mi agolutin. Přesto jsem si 17 i 18.9. dělala OVu test a byl pozitivní, pěkně jsme se snažili, ale jaké překvapení 19.9. se dostavila velmi silná MS, dokonce ze mne padali kusy něčeho co vzdáleně připomínalo sirová játra a to o vel.5-7 cm. Byla jsem dost vyděšená, ale přikládala jsem to zmiňované injekci. MS trvala 1 den a pak byl klid. Udělala jsem si 22. 9. opět OVU test, čekala jsem negativní výsledek, spíše jsem si ověřovala, že fungují a on byl opět pozitivní. Už se ve svém těle nevyznám. Může se LH objevovat i jindy než při ovulaci??? Bylo možné těsně před krvácením otěhotnět??? Jak na to vše působí agolutin a má cenu dělat další testy??? Ani nevím jak dál zjišťovat plodné dny, když mi OVU testy vykazují nesmysli. Bohužel BT neměří z technického problému - sdílíme se synem jednu místnost je ranní ptáče a vždy mě budí, nevím jak bych mu vysvětlila, že si měřím teplotu v pochvě.
Předem děkuji za váš čas a těším se netrpělivě na vaše odpovědi

Ještě jednou

(Renata, 23. 9. 2008 10:36)

Už jsem včera psala a jak to čtu o měření teplot tak tgy jsem si měřila asi před 12 lety až jsem měla mimoděložní těhotenství a vzali mi oba vejcovody,tak od té doby měřit nemusím.Dneska jsem měla 37.1,ale ráno,včera jsem se měřila odpoledne.

Tester Lady Q

(Vanda, 23. 9. 2008 9:20)

Chtěla bych se Vás zeptat, jaký máte názor na Ovulační tester Lady Q Scope? Dozvěděla jsem se o něm od známých, kterým se podařilo po půl roce otěhotnět. Je to opravdu spolehlivé, zjišťovat ovulaci ze slin? A dá se tímto testem přesně určit den ovulace.Děkuji předem za odpověď.

HURAAAAAA

(Dita, 22. 9. 2008 17:10)

ZDRAVIM vsechny snazilky a zoufalky....Dnes potvrzeno me tehotenstvi,cysta 2cm opravdu neni problem a da se s ni krasne otehotnet,jen chci jeste dodat,ze jsme se snazily o miminko rok,pak uz jsem to po 11mesicich vzdala (pocitani plodnych dnu,mereni teploty a trefovani se do toho),uz nas to psychycky unavovalo a pak ty zklamani kazdy mesic kdyz jsem to dostala,tak po 11mesicich jsem rekla Stop.Nahodou jsme odjely na chatu,milovali jsme se z lasky a ja uz ani nedoufala a ono TO FAKT KLAPLO!!!! Pokud muzu doporucit a rict z vlastni zkusenosti,zkuzte se vykaslat na nejake pocitani a milujte se z lasky a v pohode,prestante na to myslet,jako ja a uvidite ze to pujde mnohem lepe.Drzim vsem palce a preji kazde,ktere to nejde at je pak stastna jako ja a muj pritel prave dnes.Je to krasny pocit po te dlouhe dobe a jak vidite tak rok neni dlouha doba,rekla bych,tak normal....papa Dita

Mám vaginální teplotu 37.6,jsem těhotná?

(Renata, 22. 9. 2008 13:42)

Dobrý den,jsem 5.den po KETU.Asi po 3 dnu mě pobolívají prsa a zdá se mi že je mám i trochu zvětšnéa sem tam se mi zatočí hlava.Dnes jsem si měřila vaginální teplotu a její hodnota byla 37.6.Jsem hrozně netrpělivá,ale mohla bych být těhotná?Mám už 2-letou dcerku po IVF,ale žádné takové příznaky jsem neměla.Děkuji.

těhotenství???

(Iveta, 22. 9. 2008 7:22)

chtěla jsem se zeptat, jestli musí mít každá žena nějaké známky těhotenství před očekávanou menstruací??? Ještě by mě zajímalo, jestli když má žena při měření bazální teploty 8 den po ovulaci pokles z 37. na 36.5 jestli to může být také nějaká známka otěhotnění... snažíme se už rok a pořád se nedaří...

Dito,

(webmaster, 22. 9. 2008 0:08)

normálně bych na to moc nesázela, protože cysty jsou prevíti. Ovšem ta sílící druhá čárka během několika dnů zní dost slibně, pokud sílí opravdu výrazně a děláš si ten samý druh testu,tak by to těhotenství být mohlo. Napiš, jak to dopadlo, ostatní se stejným problémem se určitě rádi dozví konec příběhu

Lenko,

(webmaster, 22. 9. 2008 0:03)

zjistit se ovulace dá i jinak než měřením bazální teploty, viz. rubrika Trocha techniky. Vědět, kdy máš ovulaci, je základ k tomu, abys mohla otěhotnět.

...

(Lenka Praha, 21. 9. 2008 20:40)

dekuji za odpoved ale ja sama nevim zda ta ovu probiha ci ne a to nijak nezjistim krom tedy mereni bazalni teploty ze?

odpověď

(Pro Ditu, 21. 9. 2008 17:23)

Pokud není způsobená nedostavená menstruace cystou- která může ovlivnit pozitivní těhotenský test, tak by jsi měla být těhotná... doktorka ti řekne více...

odpověď

(Pro Lenka Praha, 21. 9. 2008 17:22)

Já mám s manželem úplně stejný problém, a pokud ti probíhá ovulace, tak není problém otěhotnět... nám se to ale také ještě nepodařilo... Ale teprve po roce neotěhotnění je známka, že se něco děje. rok zkoušení je běžná věc...

odpověď

(Pro HCG, 21. 9. 2008 17:18)

Vím, že jsi zoufalá, ale po 2-3 hodinách je test nefunkční, prostě neplatí...


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »