Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekTéměř všude, kde jsou popisované první známky těhotenství, jaksi nepočítají s faktem, že by ženu, aktivně Obrazekse snažící o dítě, spíše zajímaly ÚPLNĚ PRVNÍ známky. Zkrátka ještě předtím než má přijít menstruace nebo vyjde pozitivní těhotenký test. Následující příznaky těhotenství jsem posbírala na různých tuzemských i zahraničních diskuzních fórech. Ve všech případech se jednalo o osobní zkušenosti. Jsou to příznaky, které u dotyčných žen nastaly ještě PŘED datem očekávané menstruace. Někdy začaly už po ovulaci, někdy až před menstruací. Většina žen se až překvapivě shodla na tomto:

 • bolestivá/nateklá/zvětšená prsa, bolest nebo mravenčení v bradavkách často už krátce po ovulaci
 • velká únava a spavost                                                          Obrazek
 • náladovost, plačtivost
 • hustý a hojný výtok
 • neustálý hlad
 • změna chutí
 • lehká nevolnost, občas silný pocit na zvracení
 • bolest svalů, kloubů, celého těla
 • pocit na omdlení, závratě, motání hlavy
 • zvýšená teplota
 • divná chuť v ústech (nikoliv vždy kovová)
 • citlivější čich, náhlá nesnášenlivost některých vůní a pachů
 • špinění nebo lehké krvácení nepodobné menstruaci
 • bolesti a tlaky v břiše jako před menstruací
 • křeče a píchání v břiše, spíše jednorázové
 • bazální teplota neklesá
 • lesklé oči s rozšířenými zorničkami
 • bolesti hlavy
 • zácpa

Pokud bych měla tomuto seznamu dát nějaký závěr, byl by asi takový - naprostá většina uváděných příznaků se podobá premenstruačnímu syndromu. Hodně žen nemělo příznaky žádné, nebo jim alespoň nevěnovaly pozornost. Bez zajímavosti nezůstává ani to, že pozoruhodné množství žen otěhotnělo poté, kdy se na otěhotnění přestaly soustředit a počítat dny. Časné těhotenské potíže pak často připsaly chřipce.Z toho vyplývá, jak důležitou roli hraje psychika..Obrazek

Existuje jen málo metod, jak si téměř s jistotou potvrdit těhotenství - zkouška z moče, krve a gynekologické vyšetření hmatem a ultrazvukem. Zárodek je viditelný na ultrazvuku až od 5.týdne těhotenství (tzn. zhruba týden po očekávané menstruaci), dříve tedy nemá moc cenu prohlídku u doktora absolvovat. Krevní testy jsou velmi spolehlivé a dokáží určit těhotenství v nejrannějším stadiu. Může je ovšem provést opět jenom gynekolog. Pro nás nejzajímavější a nejjednodušší metodou zůstavají těhotenské testy. Jak fungují? Když se oplodněné vajíčko zahnízdí v děloze, začnou buňky, které tvoří budoucí základ placenty, vylučovat do krve a moče hormon, který se jmenuje HCG (lidský choriový Obrazekgonadotropin).Těhotenské testy jsou založeny na bázi detekce tohoto hormonu v moči. Pokud test ukáže jasně zřetelné dvě čárky, je téměř stoprocentní jistota, že jste těhotné. Kdy testovat? Jak už bylo řečeno, hormon se začíná močí vyplavovat až v době, kdy je už vajíčko zahnízděno v děloze. Doba zahnízdění bývá u jednotlivých žen různá, většinou nastává kolem data očekávané menstruace. Do té doby nemá cenu si test dělat a už vůbec ne několik dní po souloži. Když se podíváte na tuto tabulku a uvědomíte si, že nejcitlivější testy jsou schopny zachytit HCG v koncentraci od 10mIU/ml, většina z nich pak od 20 mIU/ml, okamžitě pochopíte, proč nemá cenu testovat tak brzy a proč i negativní těhotenský test může být už třeba druhý den pozitivní. Pro zajímavost - krevní test dokáže detekovat HCG už od 2mIU/ml

Od početí

Od PM

(mIU/ml)

7 dní (1. týden)

3 týdny

0 - 5

14 dní

28 dní (4 týdny)

3 - 426

21 dní

35 dní (5 týdnů)

18 - 7,340

28 dní

42 dní (6t)

1080 - 56,500

35 - 42 dní

49 - 56 dní (7-8t)

7,650 - 229,000

43 - 64 dní

57 - 78 dní (8-11t)

25,700 - 288,000

57 - 78 dní

79 - 100 dní (11-15t)

13,300 - 253,000

17 - 24 týdny

Druhý trimester

4060 - 65,400

Od 25 týdne

Třetí trimester

3640 - 117,000

V dnešní době je možnost koupit v lékárnách nespočet druhů testů. Začínají už od 20 korun a nejdražší stojí kolem 200 Kč. Liší se tedy vzhledem, výrobcem, cenou. Pro vás by však měla být důležitější citlivost, dražší test automaticky neznamená citlivější, takže se především dívejte na údaj, od jakého množství mIU/ml je schopen určit HCG v moči (standart bývá 20, některé testy však až od 50, informaci máte na krabičce nebo se zeptejte lékarnice ) Jednu výhodu ale dražším testům upřít nelze - narozdíl od laciných proužků ukáží buď zřetelně jednu čárku nebo dvě. Proužky jsou nechvalně pověstné tím, že se často objevuje náznak druhé čárky, což není těhotenství, ale pod povrchem rozmazaná a rozpitá testovací barva.

Pokud nemáte možnost nebo chuť zajít do lékárny, testy si můžete objednat poštou třeba na této adrese www.levnetesty.cz. V naprosto neutrální obálce vám je během pár dnů doručí domů a navíc jsou levnější než v lékárně.

Obrazek

Jak je to s pozitivitou, pokud je jedna čárka slabší? Na samém počátku těhotenství to tak většinou bývá, čárka je výraznější, čím více narůstá HCG. Pokud objevíte druhou čárku ( a není to rozpitá testovací barva:-)), těhotné s největší pravděpodobností jste. A to dokonce i pokud se čárka objeví až po časovém limitu (testy uvádějí např. odečíst výsledek po 5 minutách, poté je neplatný). Navzdory tomuto upozornění valná většina žen s druhou čárkou po časovém limitu těhotná opravdu byla. Na závěr nezbývá než říct, že pokud chcete mít s druhým proužkem jistotu, tak si testů udělejte několik. Pokud test vyjde negativní a menstruace nepřichází, počkejte naopak s dalším testem den nebo dva (viz tabulka) a zatím se chovejte jako těhotná. Pokud test ukáže čárky dvě, následně se ale dostaví menstruace a na dalším testu už je jenom čárka jedna, z největší pravděpodobností jde o ranný potrat. Časným potratem končí velké procento těhotenství a ženy o tom ve většině případů ani neví.

Obrazek

Takto vypadá pozitivní těhotenský test. Čárka vpravo je tzv. kontrolní, naskočí vždycky a znamená, že test funguje a není poškozený. Čárka vlevo signalizuje přítomnost HCG v moči, tedy těhotenství. Může být více či méně výrazná.

Upozornění pro tazatele: toto jsou stránky pro ženy, které nemohou otěhotnět nebo těhotenství dopředu plánují. Z etických důvodů prosím, aby sem nepsaly ženy, které se bojí, že by mohly být těhotné. Z podobného důvodu většina rubrik není ani pro ženy, které už těhotné jsou - webovky jsou směřovány snažilkám, ne těhulkám - a stránek pro těhotné jsou stovky, leda byste se chtěly podělit s ostatními o vaše zkušenosti. Pokud máte pochybnosti o průběhu vašeho těhotenství, obraťte se především na svého lékaře. Pokud jste snažilky a máte dotazy týkající se něčeho jiného než prvních známek těhotenství, směřujte je prosím do rubriky tomu určené. Díky za pochopení.

NOVINKA !!! Je tu pro vás připravena zbrusu nová věc - stovka skutečných  příběhů žen, které svoje těhotenství zaznamenaly ještě před termínem menstruace a detailně popsaly změny od ovulace den za dnem. Jakým způsobem svoje těhotenství poznaly a co se dělo jiného, zvláštního s jejich tělem? Možná se každý měsíc nacházíte v situaci, kdy čekáte a doufáte,že menstruace nedorazí, zkoumáte každý příznak. Pro více info klikněte SEM

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mám snad ve všem smůlu

(Lenka, 5. 9. 2008 12:00)

Ahojky je mi 33 let, jsem rozvedená mám dva chlace a jsem šťastná, že je mám.Před víc jak rokem jsem poznala moc hodného chlapíka.On má také kloučka je rozvedený a možná to zní zvláštně, ale strašně moc chceme miminko, ale nejde nám to.Asi se to nepovede možná je to tím, že jsem starší. Kdyby bylo něco co by nám všem pomohlo, ale holt je to na přírodě jak nás obdaruje.Přeji všem mnoho štěstíčka a nemyslete na to snad se vám to povede.

DOTAZ

(Karin, 4. 9. 2008 18:29)

Dobrý večer,začnu takto,snažíme se o miminko skoro rok i přez plodné období...Muj přítel je tězce pracovně vytížen,kouří cca 2 krabičky denně,kolikrat je v takovem stresu kvuli zakazkam,že ho nepoznavam,se stravou jsme na tom dobře,snažím se vařit zdravě,ale chci se zeptat jestli tento jeho denní "stereotyp" muže mít nějaký vliv na to že nám "to" nejde? Moc děkuji za odpověd.Karin

příznaky

(Lenka, 4. 9. 2008 17:21)

je možné mít těhotenské příznaky již 4.den IUI?v jakém období/po kolika dnech/ po IUI můžu pozorovat případné těhotenství?děkuji

jaky vliv maji hormoni?

(Tatyana, 4. 9. 2008 13:19)

Dobry den, chtela jsem se zaptat. s pritelem se snazim o miminkem uz prez 4 mesice. mesicky mam na 35-36 dnu. kvuli tomu mi doktor predepsal Eprofem a Provera. Myslite, ze se nam podari otehotnet pokud budu brat ty leky?

samovolný potrat?

(Petra, 4. 9. 2008 9:54)

Dobrý den,je mi 36 a pokoušeli jsme se o miminko,bylo by to naše třetí,dvě už máme velké.Jenže se dostavilo krvácení,dva dny před tím než by měla být menstruce.Vzbhledem k naprosté pravidelnosti vím,že se něco dělo,asi samovolný potrat v prvních dvou týdnech těhotenství.Můžeme zkoušet miminko hned další měsíc nebo mám jít na vyšetření( jinak vyšetřená jsem před 3 měsíci)

Lenko,

(webmaster, 3. 9. 2008 23:18)

špinění samo o sobě nic neznamená. Jaké jsou příznaky těhotenství jsem už podrobně vypsala v článku.

Zoufalá mamino,

(webmaster, 3. 9. 2008 23:16)

zoufalá být nemusíš. Nenarozené dítě se může nakazit pouze od matky a pokud ty jsi neštovice prodělala v dětství, tak znovu neonemocníš, tudíž tobě ani tvému dítěti žádné riziko nehrozí.

Blanko,

(webmaster, 3. 9. 2008 23:13)

moc brzy na krevní test není, ale hladina HCG je individuální,takže naděje být ještě může. Nevím, co ti poradit na otěhotnění než abys přečetla tyto stránky, snad tu objevíš pár věcí, které se ti můžou hodit.

Aleno,

(webmaster, 3. 9. 2008 23:09)

Pregnyl bohužel ovlivňuje výsledek testu, dvě čárky můžou být jeho dílem.

ŠPINĚNÍ PO IUI

(Lenka, 3. 9. 2008 18:49)

Dobrý den,mám dotaz,podstupovala jsem první IUI,dříve hodně neprav.MS a anovulační cykly,před IUI stimulovaná MENOPUREM a pak v sobotu PREGNYL a v pondělí IUI,v pondělí jsem začala mírně krvácet,prý je to ovulační krvácení,v pondělí po IUI nasazen ESTROFEM A UTROGESTAN,avšak stále mírně krvavě špiním,může to být z léků nebo se mám obávat nejhoršího?je šance,že i s tímto špiněním dosáhnu případného těhotensví?kdy je možno pozorovat úplně první známky a jaké těhotenství?dnes jsem druhý den po IUI a mám nafouklé břicho,může to něco znamenat?prsa zatím nenatékají,ale ty nemusí,nebo ano?děkuji za odpověď

Dotaz

(Zoufalá nastavající mamina, 3. 9. 2008 18:17)

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat: Včera jsem byla ve styku se synovcem a dneska jsem zjistila, že se u něho vyskytly neštovice. Jsem asi v 5-6týdnu těhotenství a neštovice jsem měla v dětství. Může to pro mé dítě znamenat nějaké riziko? Mám se znepokojovat? Děkuji za odpověď

Stále nic

(Blanka Kroupová Špinarová, 3. 9. 2008 14:12)

Dobrý den, o dětátko se snažíme víc jak rok, poslední dobou jsem prošla spoustou vyšetření a lékař zjistil, že mám cyklus bez ovulace. Nasadil mi Clostylbegyt 1-5den cyklu, ovulace se dostavila a 21.8. jsem dostala inj. Pregnyl. Těhotenský test mi ukázal 2 čárky, ale pak jsem se dočetla, že je ovlivněn Pregnylem. Tak jsem šla 1.9. na krevní HCG - výsledek 0,5 mIU/ml negativní.Prosím poraďte je moc brzy i na krevní test? Mám ještě 2 pokusy stejným způsobem, co bych ještě mohla udělat, aby se to miminko podařilo.Je mi 33 a mám 6letou dceru, právě novopečeného prvňáčka, netušila jsem, že druhé dítě bude takový problém.První dítě přišlo až po 6 letech bez HA,asi malý zázrak.Děkuji

Clomhexal

(Alena, 2. 9. 2008 13:02)

mám za sebou 2x samovolný potrat,jednou mimoděl.těhotenství.Teď jsem užívala 5dní clomhexal,dostala jsem Pregnyl,na Uz byla vidět 2vajíčka.Dělala jsem si test,dvě čárky.Může to být po Pregnylu,nebo je to těhotenství?Co když je oplodněno jen jedno vajíčko,co se děje s tím druhým?Proběhne menstruace?A je vyšší hladina HCG,když jsou oplodněna obě dvě?Děkuji za odpoveď

Ještě dodám, že

(webmaster, 2. 9. 2008 0:19)

borelióza se špatně léčí v pokročilém stadiu, ale i tak by se to mělo zkusit.

Natálie,

(webmaster, 2. 9. 2008 0:15)

přenos boreliózy z matky na dítě, respektive následky tohoto přenosu, je jedno z kontroverzních témat. Horší je samozřejmě případ, když by ses nakazila až v těhotenství, ale i takto hrozí tvému dítěti nebezpečí - jenom namátkou - poškození srdce, kloubů, nervů, různé vývojové vady. Je to nebezpečné. Taky nechápu, proč ti lékaři nezahájili léčbu. Čekat, že se s tím tělo vyrovná..hm. Doteď se vyrovnalo tak, že jsi měla obrnu lícního nervu. Prosaď si antibiotika, pokud ti je doktor nedá, jdi k jinému. Jde o zdraví tvoje a tvého budoucího dítěte. Antibiotika jsou milionkrát menší zlo v porovnání s tím, co by mohlo v budoucnu nastat. Léčbu antibiotiky podpoř přírodním přípravkem PM Chlamydil (najdeš a objednáš na internetu), nelekej se toho názvu,učinkuje dobře i proti boreliím. Hodně štěstí v bitvě proti borelióze.

Jitko,

(webmaster, 2. 9. 2008 0:05)

jenom podle děložního čípku nezjistíš ani ovulaci ani těhotenství. Je to jedna z metod, ale nesmí být používána samostatně, jinak je k ničemu. Přečti si článek Trocha techniky

Karin

(webmaster, 2. 9. 2008 0:03)

pokud se snažíte rok a půl, tak byste se měli oba nechat vyšetřit. Srůsty mít klidně můžeš, většina žen o nich vůbec neví, protože žádné bolesti ani výtoky mít nemusí. Nejlépe to prokáže vyšetření průchodnosti vejcovodů.

Moniko,

(webmaster, 2. 9. 2008 0:01)

nepochopila jsem, čeho přesně se týká tvůj dotaz. Pokud chceš radu, jak otěhotnět, tak ti bohužel nemůžu poradit nic jiného, než už je napsáno tady na stránkách

monickaglassova

(webmaster, 1. 9. 2008 23:59)

slabší čárka může znamenat těhotenství a taky často znamená. Jenomže během pár dnů sílí. Pokud ne, tak to těhotenství není. Jestli chodíš každý měsíc k doktorovi, tak to bude důvod, proč už tě nechce ani vyšetřit. Příště tam jdi, až budeš mít na testu dvě silné čárky.

Těhotenství a borelióza

(Natálie, 1. 9. 2008 19:28)

Dobrý den, ohrožuje borelióza případné těhotenství? Z krve mi přišli na to, že mám boreliózu, ale ATB mi nenasadili s tím, že počkají zda se s nemocí tělo samo vyrovná a teď mě napadá myšlenka, zda pokud by se mi podařilo otěhotnět, zda by nebylo miminko postižené, či tak něco? Na krev chodím pravidelně jednou za dva měsíce a stále ji v krvi mám. (Boreliózu našli v březnu po té, co jsem měla obrnu lícního nervu) Děkuji


« předchozí

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 | 107 | 108 | 109 | 110 | 111 | 112 | 113 | 114 | 115 | 116 | 117 | 118 | 119 | 120 | 121 | 122 | 123 | 124 | 125 | 126 | 127

následující »