Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženské pohlavní orgányObrazek

Vaječníky - jsou umístěny po obou stranách dělohy, mají tvar a velikost velké mandle, perleťovou barvu s nepravidelným povrchem posetým bílými jizvami. Vaječníky mají dvojí funkci - jednak hormonální (produkují estrogen a progesteron) , jednak uvolňují vajíčka. Každá žena se narodí s vaječníky, které obsahují kolem 400 000 vajíček. Pouze malá část z nich během života uzraje a je uvolněna při ovulaci. Vaječníky se při uvolňování vajíček měsíc co měsíc střídají, pokud je jeden odstraněn, druhý automaticky převezme jeho funkci.

Vejcovody - vejcovod spojuje vaječník s dělohou, je asi 10 cm dlouhý. Tudy putuje do dělohy vajíčko ať už oplodněné či nikoliv, tady také dochází ke spojení vajíčka a spermie

ObrazekDěloha - je umístěna zhruba uprostřed malé pánve. Je to sval růžové barvy a formy hrušky, který váží asi 100 gramů. V její dutině se každý měsíc vytváří sliznice v podobě měkké houbovité vrstvy prokrvené tkáně.Tato děložní výstelka se také nazývá endometrium.Jestliže se do dělohy dostane oplodněné vajíčko, zachytí se za tuto výstelku a zanoří se do ní. Pokud k oplození nedošlo, tak výstelka a vajíčko s krví odchází z těla pochvou ven - toto je menstruace.

ObrazekDěložní hrdlo - spodní část dělohy neboli děložní hrdlo je viditelné pouhým okem při gynekologické prohlídce. Vypadá jako kulatý knoflík s otvorem uprostřed, který spojuje dělohu s vaginou.

Vagina - je dlouhá 7 až 10 centimetrů, šíroká 3 až 5 cm, spojuje vnější pohlavní orgány s dělohou

MENSTRUAČNÍ CYKLUS

Během puberty se začnou v mozku děvčete uvolňovat hormony (folikulostimulační - FSH a luteinizační - LH), které stimulují činnost vaječníků. Vaječníky začnou vyrábět hormony estrogen a progesteron, které umožní každý měsíc jednomu vajíčku uzrát a uvolnit se. ObrazekCelý proces vypadá takto - každý měsíc se z jednoho vaječníku uvolní zralé vajíčko, které pak vejcovodem putuje k děloze. Mezitím se děloha připravuje na přijetí vajíčka zesílením děložní výstelky. Pokud je vajíčko oplozeno, do hebké výstelky se zanoří,čerpá z ní výživu a vyvíjí se. Ve většině případů vajíčko oplodněno nebude - takže odumře a výstelka s krví a hlenem odchází z těla ven. K tomuto procesu dochází zhruba jednou za 28 dní až do menopauzy, ikdyž existují cykly delší a kratší, které jsou považovány za úplně normální. Menstruační cyklus můžeme rozdělit do několika fází - 1. menstruační fáze - vyloučení sliznice a neoplodněného vajíčka z těla. Krvácení,které trvá zhruba 2 až 7 dní.2. předovulační fáze - hypofýza (podvěsek mozkový) začne společně s vaječníky produkovat hormony. Vlivem estrogenu začně sílit děložní sliznice, začíná se připravovat na přijetí oplodněného vajíčka a začně se také produkovat hlen, který má v ovulační fázi usnadnit spermiím průnik k vajíčku. Děložní hrdlo se otevírá a zkracuje.Zrají folikuly. 3. ovulační fáze - dochází k prudkému nárůstu LH hormonu. (který zachycují ovulační testery - vice o nich v kapitole Trocha techniky)Jeden folikul praskne a uvolní vajíčko. Uvolnění vajíčka z folikulu se nazývá ovulace.Zralé vajíčko je vypuzeno vaječníkem do vejcovodu a putuje dále do dělohy. Pokud se setká na cestě vejcovodem se spermiemi, může dojít k oplodnění.Obrazek Po uvolnění může být vajíčko oplodněno během dalších 12 až 24 hodin (někdy se uvádí i 36), poté zaniká. 4. předmenstruační fáze -  jakmile je vajíčko vypuštěno, folikul se uzavře a přemění se na žluté tělísko. hladina estrogenu klesá,ve zvýšené míře je produkován progesteron žlutým tělískem,.které vzniká z prasklého folikulu , který dále stimuluje růst děložní sliznice.Pokud je vajíčko oplodněno, žluté tělísko produkuje progesteron a zesílená děložní sliznice bude schopna ochránit a vyživovat vznikající embryo. Jestlize nedojde k oplodnění, žluté tělísko se scvrkne a klesá produkce progesteronu. Následkem toho se děložní sliznice začne scvrkávat a krevní cévy se zmenší. Sníží se dodávky krve a tlustá vrstva děložní sliznice odumírá a bude vyplavena při menstruaci.Těsně před příchodem MS hladina progesteronu prudce klesá, žluté tělísko zaniká Oplozené vajíčko se buď zachytí na sliznici a dále se vyvíjí v zárodek nebo společně s výstelkou odchází z těla pryč. Nastává znovu menstruační fáze. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ta psychika...

(kalupinka, 21. 10. 2008 20:17)

mám stejný problém,přejeme si miminko,rok neberu antikoncepci,doktor mě řekl at přijdu po dvou letech pokoušení,že ho zdržuji od práce.každý se mě ptá kdy už konečně a mě jde hlava kolem.beru vitamíny,dělám stojky,počítám dni a neustále čůrám na všelijaké papírky....mě je 25 a příteli 28.děkuji za jakoukoli odověd či radu

cyklus

(Martina, 6. 10. 2008 9:26)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám do MS cyklu započítat první dva dny slaboulinkého špinění, po kterých následovala menstruace. Děkuji moc za odpověď.

otazka na otěhotnění

(kačka, 1. 10. 2008 15:44)

je špatné se zeptat 2 lékařů na to proč nemohu otěhotnět?jak až moc ovlivnuje psychika těhotenství a přípravu na něj.díky za odpověď

ŠTÍSTKO

(LENKA, 23. 9. 2008 17:43)

dOBRÝ DEN CHCI SE JEN ZEPTAT, BYLA JSEM U DOKTORA A TEN MI DĚLAL SONO V DĚLOZE NAŠEL TAKOVÉ SVĚTLÉ MÍSTEČKO. BYLO TO JAKO BÍLÁ VĚTŠÍ TEČKA, NEŘEKL MI CO TO JE JEN SE USMÍVAL, MĚLA JSEM 4 DNY PO MS MOHLO BY TO BÝT TĚHOTENSTVÍ?